VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice vyzývá občany k boji proti bariérám

Karvinsko - Odbourejme společně bariéry ve městě. Takovou výzvu obdrželi v těchto dnech obyvatelé Bohumína od městského týmu pro komunitní plánování. Sami lidé tak mohou podávat tipy a náměty, kde v Bohumíně existují bariéry znepříjemňující pohyb zejména starším občanům, vozíčkářům, ale i maminkám s kočárky.

18.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

„Jedná se nám zejména o bariérové sjezdy z chodníků na komunikace, ale uvítáme také další podněty, které se mohou týkat i bariérovosti budov. Smyslem je odstranit takových překážek s pomocí občanů co nejvíce. Nicméně chápeme, že v případě soukromých objektů jsou naše možnosti omezené," říká Daniel Ucháč, vedoucí odboru sociálního v Bohumíně.

V loňském roce se například podařilo odstranit bariéry v Bezručově ulici, kde došlo k mnoha úpravám sjezdů z chodníků na komunikaci, včetně odstranění schodů na tzv. železárenský most.

Lidé z Bohumína mohou své náměty zasílat na web města, kde v rubrice Hlášení závad přibyla nová kategorie s názvem Bezbariérovost.

Předělali celou ulici

Bezbariérovost zajímá podle vyjádření místních také radnice v dalších městech okresu. Stížnosti i podněty tohoto druhu řešili také v Orlové, kde proto například loni předělávali celou zrekonstruovanou Masarykovu třídu.

„Na radnici pak chodily stížnosti, že nový povrch z živice zvýšil schod mezi obrubníkem a komunikací, což ztěžovalo pohyb zejména vozíčkářům. My jsme to na základě jejich upozornění reklamovali u zhotovitele a nakonec se celá třída dočkala nápravy," uvedl jeden z příkladů orlovský starosta Tomáš Kuča.

Od organizací imobilních, ale třeba také nevidomých občanů sbírají podobné podněty také v Karviné.

„Jedna z místních nevidomých paní nás tak například inspirovala ke značení popelnic na separovaný odpad nebo díky ní máme také zvukové značení budov magistrátu," uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Zneužívané parkoviště

Samozřejmostí jsou bezbariérové vstupy a možnost pohybu imobilních občanů po našich budovách, které jsme rekonstruovali v knihovně, kulturních domech, magistrátních budovách a dalších.

Čerstvě jsme pořídili malé parkoviště u Denního stacionáře Dům v Aleji, kam své blízké s velmi těžkými handicapy vozí jejich rodiny, aby to měli blíže. Zároveň jsme uvolnili stávající vyhrazená místa na protější straně cesty. A trochu si postěžuji, ke stacionáři jezdí parkovat i ti, jejichž auta tam nepatří, přestože je tam jasné značení," dodala karvinská mluvčí.

Autor: Richard Kutěj

18.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení