VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktivnější vedení radnice by zajistilo obci více výhod, říká opoziční zastupitel Vavřinec Fójcik

HAVÍŘOV - Na rozhovor se starostkou Těrlicka o výhodách, které obci plynou z členství veSvazku obcí mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady reaguje opoziční zastupitel a bývalý starosta Těrlicka ing. Vavřinec Fójcik.

1.9.2007
SDÍLEJ:

Opoziční zastupitel Vavřinec Fójcik.Foto: DENÍK/Libor Běčák

Jaký je Váš názor na členství obce vpodobných sdruženích?

Členství obce ve svazcích obcí je nepochybně potřebné a někdy i nutné. Vedení obce je zodpovědné občanům za kvalitní životní podmínky i vblízkém okolí obce a také za řešení regionálních problémů. Jde o to, abychom vtěchto sdruženích byli aktivními členy a aby naše obec nedělala jen křoví těm ostatním. Aby členství přinášelo Těrlicku i konkrétní efekty pro zkvalitnění života občanů.

Vám se zdá, že to tak není?

Mně se to nezdá. Já i ostatní všímaví a nelhostejní občané to vidí na vlastní oči, jakým tempem se rozvíjejí a zvelebují sousední mnohem menší obce jako např. Soběšovice a Třanovice. A Těrlicko tápe a přešlapuje na místě, kde bylo před deseti léty. Není náhodou, že zrovna starostové Soběšovic a Třanovic jsou předsedy sdružení obcí, ve kterých jim Těrlicko dělá křoví a že toho pro své obce náležitě využívají. Chvála jim za to. My vTěrlicku ovšem nemůžeme přihlížet pasivitě vedení naší obce.

Co konkrétně vedení obce vytýkáte?

Toho je více, ale zejména to, že se od sousedů nepoučí a že zčlenství ve svazcích obcí nevytěží pro Těrličany aspoň to nejnutnější. Omezím se tři nejvýmluvnější příklady. Zaprvé je to rozvoj cestovního ruchu vrekreační oblasti. Na první pohled je markantní rozdíl ve vybavenosti, čistotě, pořádku i v rozsahu služeb pro turisty v okolí dvou sousedních přehrad, který jednoznačně vyznívá ve prospěch atraktivnější Žermanické přehrady. Také informační a orientační systém vTěrlicku je katastrofální. Příkladem by mohly být třeba i sousední Albrechtice, ale vedení obce to nechce ani slyšet ani vidět, natož pro zlepšení něco udělat.

Za druhé podnikatelské prostředí a vznik nových pracovních příležitostí. Obec vposledních dvou volebních obdobích nepodpořila žádný významnější podnikatelský projekt a vpřipravovaném územním plánu na tyto aktivity není skoro vůbec myšleno. Jsou zde spíš opačné tendence. Udělat zTěrlicka pouhou noclehárnu či satelitní městečko Havířova…A přitom se stačí podívat do Třanovic na jejich podnikatelskou zónu. Za tu dobu členství ve svazku, se už mohla starostka lecčemus přiučit.

A zatřetí bezpečnost na silnicích. Prakticky ve všech okolních obcích vidíme, jak podél frekventovaných silnic vznikají nové bezpečné chodníky a cyklostezky. VTěrlicku jsme se vminulých létech dočkali jen toho, že se za několik miliónů pouze vyměnila dlažba na dosud slušně schůdných chodnících na ulici Ostravské a Těšínské. Ale chodcům mířícím zobce na Bludovický kopec nebo u hlavní silnice mezi Těrlickem a Hradištěm jde nadále o holý život a o chodník žádají marně.

Jak byste to lépe udělal vy?

Obec by si vprvní řadě měla stanovit jasnou koncepci rozvoje, investiční priority a přehledné rozpočtové zásady. Navrhoval jsem, aby zastupitelstvo zřídilo výbor pro rozvoj obce, kde by byly zastoupeny všechny volební strany. Tím by se omezilo politikaření, všichni by byli vtažení do konstruktivní a tvůrčí práce a takto vzniklá koncepce by nebyla poplatná jen jistým lobistickým skupinám, které zrovna vtuto chvíli mají navrch.

Perspektivně je nutno také myslet na to zčeho bude vbudoucnu obecní pokladna naplňována a soustředit se spíš na finančně méně náročné a potřebné investice na úkor velikášských a nereálných projektů.

Můžete uvést nějaké konkrétní příklady?

Tak třeba lyžařský vlek na Babí hoře za 60 miliónů, který navrhuje starostka je slušně řečeno nesmysl. Ve volebním programu, který je pořád dostupný na www.terlickakoalice.wz.cz jsem zveřejnil záměr údržby běžkařských stop vTěrlicku, který by se vměstnal do pár stovek tisíc korun a přilákal by do Těrlicka rekreanty i vzimě.

Kolem přehrady nemusíme dláždit a asfaltovat drahé chodníky. Stačí ve spolupráci svlastníky lesů a Povodím Odry za pár korun proklestit a srovnat pěší stezky na procházky pro pejskaře aby nemuseli své čtyřnohé přátele venčit na křižovatce či na náměstí. I ztoho by měli prospěch jak místní občane, tak i turisté a záměr je také možno shlédnout na našich výše uvedených webových stránkách

Vhlavě mám také projekt Promenádní ulice, jehož realizaci by bylo možno ve spolupráci smajiteli nemovitosti vulicích Sportovní a Zátiší, s místními podnikateli a za přispění fondů EU zatraktivnit těrlickou rekreační oblast a podpořit zde podnikání.

1.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Primátor Karviné Tomáš Hanzel.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Hlavní je člověka povzbudit, říkají dobrovolníci a sociální pracovníci

Každým rokem uděluje Karviná vybraným jedincům ocenění za dlouholetou práci v sociální oblasti. Své pracovníky přitom na výroční ceny nominují sami poskytovatelé, spolky a organizace, kde dotyční působí. A nejinak tomu bylo i letos.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Ve středu představíme školáky ZŠ Petřvald a Gen. Svobody v Havířově

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení