VIDEO

Ta byla dříve známa jako Květinový den, ale od letošního roku upustila pořádající organizace od tohoto názvu a přejmenovala ji oficiálně na Český den proti rakovině, a to v souladu s programem UICC (Mezinárodní unie proti rakovině). Pořadatelé se nadále snaží hlavně aktivně o výchovu populace k nádorové prevenci. Každému, kdo přispěl, darovali studenti květ měsíčku lékařského, který je už neodmyslitelným symbolem akce.

Liga proti rakovině vytáhla letos do ulic s heslem Tiká v každé rodině. Při ní upozorňuje na problémy nedodržovaní zdravého životního stylu v rodině a apeluje na to, aby lidé zabránili lepším přístupem k tomu, aby pomyslná černá ručička dosáhla dvanáctky. „Proti zhoubným novotvarům je hlavní způsob prevence zdravý životní styl, výživa somezením živočišných tuků sdostatkem zeleniny a ovoce, bránit se obezitě, dostatek pohybu, nekouřit, omezit spotřebu alkoholu, opatrně se opalovat a vsoučasnosti i možnost očkování proti některým virům, spolupodílejícím se na vzniku nádorového bujení. Protinádorová prevence přitom začíná vrodině. Rodiče jsou plně odpovědni za nekázeň a škodlivé zlozvyky a rizika, která si děti osvojí,“ upozorňují zástupci Ligy proti rakovině.

Ta získala v období deseti let na svou činnost 115 milionů korun. Vynaložila je na prevenci, zlepšení kvality života nádorově nemocných a na podporu výzkumu a kvalitní výuky

Statistika v České republice není zrovna růžová. Podle ní onemocní rakovinou každý třetí občan a každé čtvrté úmrtí způsobují zhoubné nádory. Nových případů každoročně stále přibývá a pohybuje se vsoučasnosti kolem 65 tisíc. Podle odborníků může dlouhodobě zdravý způsob života redukovat počet nemocných nejméně o třetinu.