VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sestry i doktoři si vyzkoušeli, jak se cítí pacienti

HAVÍŘOV - Lékaři i zdravotní sestry nemocnice se v těchto dnech ve třídenním kurzu snaží vcítit a vnímat, jak je pacientovi, který je v bezvědomí, nemůže se hýbat, komunikovat a je odkázán jen na pomoc druhých.

11.9.2007
SDÍLEJ:

Zdravotníci měli za úkol se dest minut nehýbat a pak říct, jak vnímají svou ruku. Foto: DENÍK/Bára Kelnerová

„Mnohdy si lékaři, sestry i příbuzní nedokážou uvědomit, co prožívá člověk, který jen leží, nemůže se hýbat a verbálně komunikovat. Ve třídenním kurzu si může 24 zdravotníků tyto věci vyzkoušet na vlastní kůži a následně nové poznatky praktikovat na svých odděleních,“ řekla rektorka Marcela Lišková.

Pokud je člověk v bezvědomí, neznamená to, že necítí, co se v jeho okolí děje. Právě naopak, může cítit doteky nebo vnímat vzdálené zvuky, rovněž pachy. „V takovýchto případech je velice důležitá spolupráce doktorů, sester a především rodinných příslušníků, kteří nám sdělí, co má nemocný rád, jaké jsou jeho zvyky. Například, že usíná až pozdě večer u televize, tudíž mu ji necháme na pokoji v těchto hodinách hrát, nebo ráno v sedm hodin než jde do práce, poslouchá rádio. Tímto se dodržují jeho zvyky a biologické hodiny,“ doplnila Lišková.

Pacienti ležící na lůžku také mnohdy ztrácejí vnímání prostoru a vlastního těla. „Člověk, když je dlouho bez pohnutí, najednou zjistí, že nedokáže přesně určit a cítit některou část těla. Proto se často stává, že se při nečekaném doteku hodně leknou a jsou zmatení, nebo nevrlí. To právě pramení ze strachu. Dá se to řešit například tak, že jej obložíme nějakými věcmi a tím se pro něj určí mantinely a už se cítí více v bezpečí. I to si na kurzu mohli všichni vyzkoušet,“ řekla hlavní sestra Anna Tomečková.

Jedna z pacientek nehybného stavu odmítala jakoukoliv potravu. Rodiče lékařům sdělili, že má ráda kávu. „Lehce jsme dívce vytřeli ústa tamponem namočeným v kávě a ona začala reagovat. Za pár dnů začala pomalu jíst po malých lžičkách,“ doplnila hlavní sestra.

Tento koncept se dá využít na všech odděleních a u všech věkových kategorií, jde jen o to vcítit se do pocitů nemocných. Tímto se jednoznačně může zkrátit doba léčby. Do kurzu se zapojil primář ARO, lékaři z jednotky intenzivní péče nebo také dětského oddělení.

„To je velice důležité, že kromě vrchních i řádových sester se do projektu zapojili i doktoři. Kurz je poměrně finančně náročný a jsme rádi, že nám pomohli sponzoři, kteří akci zaštítili,“ dodala Tomečková.

Školení Bazální stimulace je uznávané na celém světě. Absolventi obdrží mezinárodní certifikát, který platí ve všech zemích EU.

11.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaná Etiopanka Medina Mohammed Ali.

Hledá se ztracená Etiopanka

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Bohumín nové dresy vítězstvím nepokřtil

Bohumín /FOTO/ - Ani do třetice se prvního divizního vítězství nedočkali.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

U Slavie budou závodit drony

Na atletickém stadionu v centru Havířova budou v sobotu soutěžit piloti dronů.

Poznáváte ženu, která kradla?

Okolo osmi tisíc korun ukradla v jednom z obchodů v karvinském OD Prior dosud neznámá žena, po které nyní pátrá policie. Ženu zachytily tamní kamery.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení