„Mnohdy si lékaři, sestry i příbuzní nedokážou uvědomit, co prožívá člověk, který jen leží, nemůže se hýbat a verbálně komunikovat. Ve třídenním kurzu si může 24 zdravotníků tyto věci vyzkoušet na vlastní kůži a následně nové poznatky praktikovat na svých odděleních,“ řekla rektorka Marcela Lišková.

Pokud je člověk v bezvědomí, neznamená to, že necítí, co se v jeho okolí děje. Právě naopak, může cítit doteky nebo vnímat vzdálené zvuky, rovněž pachy. „V takovýchto případech je velice důležitá spolupráce doktorů, sester a především rodinných příslušníků, kteří nám sdělí, co má nemocný rád, jaké jsou jeho zvyky. Například, že usíná až pozdě večer u televize, tudíž mu ji necháme na pokoji v těchto hodinách hrát, nebo ráno v sedm hodin než jde do práce, poslouchá rádio. Tímto se dodržují jeho zvyky a biologické hodiny,“ doplnila Lišková.

Pacienti ležící na lůžku také mnohdy ztrácejí vnímání prostoru a vlastního těla. „Člověk, když je dlouho bez pohnutí, najednou zjistí, že nedokáže přesně určit a cítit některou část těla. Proto se často stává, že se při nečekaném doteku hodně leknou a jsou zmatení, nebo nevrlí. To právě pramení ze strachu. Dá se to řešit například tak, že jej obložíme nějakými věcmi a tím se pro něj určí mantinely a už se cítí více v bezpečí. I to si na kurzu mohli všichni vyzkoušet,“ řekla hlavní sestra Anna Tomečková.

Jedna z pacientek nehybného stavu odmítala jakoukoliv potravu. Rodiče lékařům sdělili, že má ráda kávu. „Lehce jsme dívce vytřeli ústa tamponem namočeným v kávě a ona začala reagovat. Za pár dnů začala pomalu jíst po malých lžičkách,“ doplnila hlavní sestra.

Tento koncept se dá využít na všech odděleních a u všech věkových kategorií, jde jen o to vcítit se do pocitů nemocných. Tímto se jednoznačně může zkrátit doba léčby. Do kurzu se zapojil primář ARO, lékaři z jednotky intenzivní péče nebo také dětského oddělení.

„To je velice důležité, že kromě vrchních i řádových sester se do projektu zapojili i doktoři. Kurz je poměrně finančně náročný a jsme rádi, že nám pomohli sponzoři, kteří akci zaštítili,“ dodala Tomečková.

Školení Bazální stimulace je uznávané na celém světě. Absolventi obdrží mezinárodní certifikát, který platí ve všech zemích EU.