VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školky se spojí se školami

Karviná - Od 1. ledna příštího roku nebude v Karviné jediná samostatná mateřská škola. Všechny si pod sebe vezmou (většinou) jim nejbližší základní školy.

21.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Rozhodli tak zastupitelé, kteří schválili další část optimalizace mateřských a základních škol ve městě. Důvod je nasnadě: postupný a víceméně trvalý pokles počtu žáků základních škol. V mateřských školách počty dětí kolísají s každoročními menšími výkyvy.

Slučování je první krok

A nebude lépe. Podle demografů bude dětí v mateřských školách v nejbližších letech stále ubývat. Změna je údajně vyloučena, zejména s ohledem na dlouhodobý migrační trend, který jasně ukazuje, že se mladé rodiny s dětmi z města vystěhovávají.

Pro základní školy to perspektivně znamená pokles počtu dětí a do budoucna nevyhnutelnou nutnost některé školy uzavřít. Demografové odhadují, že do 10 let se sníží počet žáků základních škol ve městě o 650 až 850.

Prozatím jsou karvinské základní školy i při výrazném poklesu počtu žáků stále ještě ekonomicky zabezpečené. Ovšem postupem času by se mohlo stát, že zřizovatel (město) bude muset dokrývat prostředky na přímé náklady na vzdělávání, kromě už dnes vysokých nákladů na provoz a investice. Proto je sloučení dvou a více subjektů administrativně v dané chvíli optimálním řešením.

Všichni místo jisté nemají

Vzniká tím úspora na pos- tech ředitele daného zařízení, ekonoma a vedoucí školní jídelny.

„Člověkem zodpovědným za nový subjekt bude ředitel základní školy a je tedy plně v jeho kompetenci, jak nově nastaví pravidla. Objem peněz zůstane stejný jako pro dva subjekty a pokud někde ušetří, může je použít pro zaměstnance," vysvětlila Martina Šrámková, vedoucí odboru rozvoje karvinského magistrátu, které o chystané optimalizaci na zasedání zastupitelů obšírně informovala.

Připustila, že místa ekonomů a vedoucích školní jídelny jsou v tomto novém modelu ohrožena.

Právě možné rušení několika pracovních míst je jedním z mínusů tohoto řešení. Klady jsou naopak v tom, že peníze ušetřené za zaměstnance, mohou jít na navýšení platů zaměstnanců zbývajících.

Velkým plusem je podle vedení města vytvoření ekonomicky silnějšího subjektu.

„To je docela podstatné. Větší škola si lépe sáhne na dotace než malá školka. V tomto vidíme pozitivum, které už navíc máme na několika případech odzkoušené," řekl Karel Wiewiórka, náměstek primátora zodpovědný za oblast školství.

Dvě základní školy ve městě už pod sebou mateřské školy nějakou dobu mají.

Diskuzi zastupitelů před hlasováním si přišla poslechnout i většina ředitelů škol a školek, kterých se slučování bude týkat. Už při oznámení o chystaném slučování se totiž ozývaly nespokojené hlasy, zejména z mateřských škol, kde se změny dotknou některých zaměstnanců pravděpodobně nejvíc.

Ve čtvrtek na zastupitelstvu však nepadl na toto téma jediný diskuzní příspěvek a zastupitelé sloučení prakticky jednohlasně schválili.

Autor: Tomáš Januszek

21.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení