VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sliny školáků prozradí užití drog či alkoholu

Vypadáš, že jsi fetoval nebo pil? Pojďme do ředitelny a uděláme odběry ze slin. Orlovské základní školy chtějí lepší a právně dokonale ošetřené školní řády, podle kterých mohou řešit případné excesy s návykovými látkami nebo kyberšikanu.

1.12.2016
SDÍLEJ:

Provádění stěru pro zjištění přítomnosti drog. Ilustrační snímek, koláž. Foto: Deník/Libor Běčák

Jde o další z kroků, které navazují na nedávné testování odpadních vod některých orlovských škol. Testy ukázaly, že drogy se ve školním prostředí vyskytují.

„My už takové body ve školním řádu máme. Společně s dalšími vedoucími pedagogy jsme ale oslovili město, aby vše bylo ještě lépe ošetřené podle zákonných norem. U nás na škole jsme nicméně tento problém zatím nemuseli řešit," uvádí například ředitelka orlovské ZŠ Školní Hana Rettová. Totéž říká i její kolega, ředitel ZŠ K. Dvořáčka Zdeněk Nowak. „Do školního řádu jsme tuto možnost zapracovali již v minulém školním roce. Naprostá většina rodičů s tím neměla problém. Ne, možnost jsme zatím naštěstí nemuseli využít," podotýká.

Úkolem právně ještě lépe ošetřit a zprůhlednit dané body se zabýval preventista kriminality orlovské městské policie David Pěntka.

„Vše jsme konzultovali s jednou z předních českých odbornic na školní právo Michaelou Veselou. Nyní bude záležet na školách, jak rychle ty nové úpravy dopracují. Ti nejrychlejší by to mohli stihnout do začátku druhého pololetí," míní preventista.

Jaká tedy budou přesnější pravidla? Například říkají, že případné odběry slin u žáků musí probíhat za přítomnosti vedení školy, které předtím informuje i zákonného zástupce žáka. Ten by testu měl být pokud to bude možné přítomen rovněž. Pokud ne, přivolá škola zástupce odboru sociálně právní ochrany dětí. V případě, že by žák výsledky testů zpochybňoval, ho škola odešle na odborné vyšetření k lékaři.

„Nejde samozřejmě o to, že by si školy nyní měly nakoupit desítky testerů. Samozřejmě k tomu dojde, jen pokud pedagog pojme takové podezření," říká orlovský starosta Tomáš Kuča.

Právní vylepšení školních řádů se týká například i pravidel pro užívání mobilů či tabletů ve školách.

Na oslovených základkách platí dohody, že tato zařízení mají žáci ve škole vypnutá. Výjimkou je jejich užití ve výuce. Zakázáno je i natáčení spolužáků a další používání techniky, která by mohla mít za následek třeba kyberšikanu v souvislosti se zveřejňováním záznamů na sociálních sítích.

Autor: Richard Kutěj

1.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení