Asistent z Katedry ekonomie a veřejné správy zabodoval svým projektem zaměřeným na regeneraci brownfieldů. Že se jedná skutečně o výrazný úspěch, podtrhuje také skutečnost, že prestižní Fulbrightovy stipendijní programy financované českou a americkou vládou ve všech svých programech ročně podpoří jen necelou čtyřicítku českých vědců a pedagogů.

„V jednotlivých programech se pak jedná o jednotlivce, kteří projdou náročným ústním výběrovým řízením před komisí, která posuzuje kvality projektu i předkladatele. Správní rada poté stanovuje konečnou nominaci stipendistů v České republice, finální souhlas s udělením všech grantů však vyslovuje instituce Fulbright Foreign Scholarship Board jmenovaná prezidentem USA a sídlící ve Washingtonu," vysvětluje Karin Martínková, tisková mluvčí univerzity.

Jak využít brownfieldy

Brownfieldy, kterými se Martinátův projekt zabývá, jsou nevyužívaná průmyslová území. Rovněž je možné se setkat s označením „deprimující zóny".

„Můj projekt se zabývá humánně geografickými specifiky regenerace brownfieldů po energetice. To jsou území, která byla dříve využívána pro těžbu a zpracování energetických surovin bývalé lomy, doly, skládky, odkaliště, ale i prázdné budovy a podobně, dnes však již opuštěné.

Pro taková místa hledám nová využití a navrhuji realizaci takových projektů," popisuje svůj projekt Stanislav Martinát s tím, že podobně jako v okolí Karviné je pozůstatků průmyslové těžby uhlí, mědi, železné rudy, ale i stříbra či zlata historicky velmi mnoho také v Arizoně.

Šest měsíců výzkumů v USA

A právě na Arizonské státní univerzitě, kde studuje 83 tisíc studentů, stráví vědec v příštím akademickém roce šest měsíců plných výzkumů.

„Slezská univerzita v Opavě má zkušenosti s Fulbrightovou nadací i v opačném směru. V roce 2014 v jejím rámci na své půdě v Opavě přivítala amerického doktora Charlese Michaela Elavského z Pennsylvania State University. Ten se během své devítiměsíční stáže na Fakultě veřejných politik věnoval pedagogické činnosti a také výzkumnému projektu zaměřenému na vztah médií a kultury, především hudby," doplnila Karin Martínková.

Fulbrightovo stipendiumTento stipendijní program byl založen v roce 1946 podle zákona navrženého J. Williamem Fulbrightem. Uděluje se každý rok v celkem 155 zemích a rozdělí okolo osmi tisíc stipendií. Tyto stipendijní programy v České republice financuje česká a americká vláda.

Stipendium je určeno pro výzkumné pracovníky a univerzitní pedagogy s dosaženým doktorským titulem. Poskytuje českým občanům příležitost studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA a naopak českým vzdělávacím a výzkumným institucím pak dává možnost získat pedagoga nebo vědce z USA.

Výše stipendia tradičně pokrývá životní náklady a zdravotní pojištění stejně jako zpáteční letenku, případně některé další náklady, který se během tří až desetiměsíčního pobytu objeví. Jedním ze skupiny ambasadorů Fulbrightova stipendia je také současný děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné profesor Daniel Stavárek.

Petr Večeřa