VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba náměstí stojí, podzemí stále zkoumají archeologové

Kosti mamuta ani jiného podobného pravěkého zvířete se nenašly, končící archeologické práce v centru Orlové ale i tak přinesly své ovoce. Výkopy na stavbě nového náměstí odhalily starou cestu a některé předměty, vše z období 16. a 17. století.

6.6.2017
SDÍLEJ:

Archeologický průzkum při stavbě náměstí v Orlové. Foto: Deník/Libor Běčák

„Mezi zajímavé nálezy patří starodávná mince, šipka z kuše, střepy keramiky a také dřeva, které byly použity při stavbě cesty. Profil cesty máme možnost zkoumat na poměrně velkém úseku, což nebývá vždy možné. Nálezy se datujeme do 16. a 17. století, předměty teď projdou dalším zkoumáním, které dobu jejich původu upřesní," řekla hlavní archeoložka týmu Barbara Marethová.

Archeologové měli být původně hotovi na konci května, kvůli deštivému počasí předchozích týdnů se ale jejich pobyt prodlouží. Archeologické průzkumy v rámci staveb jsou povinné podle zákona, ten orlovský má skončit 10. června.

„Věříme, že je to už definitivní termín. Poté, co odejdou, nasadíme během června všechny rezervy, abychom dohnali termínový skluz, který při spolupráci s archeology nastal," uvedl za stavaře šéf dodavatelské stavební firmy Štefan Polák.

Stavaři nyní přesunuli některé aktivity na bývalé parkoviště před městským úřadem. Až bude zcela volné hlavní pracoviště na náměstí, vrhnou se opět na plno do dokončení výkopových prací a odvozu zeminy.

„Občas přicházejí drobné komplikace, protože při výkopech narážíme na betonové části a další záležitosti, které jsme podle původní projektové dokumentace nečekali. Dokumentace je už staršího data a takové věci se v rámci větších staveb dějí i jinde. Celkově tedy žádné velké problémy nejsou," zhodnotil celkový průběh akce Štefan Polák.

Humanizace orlovského náměstí a okolí začala letos. Stavba se připravovala deset let. Podle plánů má trvat celkem 22 měsíců. Orlová pak získá nové náměstí na prostranství u městského úřadu, podzemní parkoviště, nový bytový dům s komerčními prostory v přízemí i další prvky v centru, jako lavičky, odpočinkové zóny, vodní fontány a další.

Autor: Richard Kutěj

6.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení