VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbaři i archeologové spolu, stavba náměstí jede naplno

Staveniště v centru města, archeologové i stavbaři ve vzájemné součinnosti, vše zatím běží podle plánu. Tak vypadá aktuálně akce nazvaná Humanizace centra Orlové, na jejímž konci bude nové Náměstí 28. října i prostory mezi městským úřadem a domem kultury.

30.3.2017
SDÍLEJ:

Rekonstrukce náměstí v Orlové.Foto: Deník/Richard Kutěj

Právě v těchto dnech zde naplno zahájili svoji práci archeologové, kteří už před několika týdny našli v prvních výkopech střepy nádob ze 17. až 18. století a základy domu pocházející pravděpodobně z doby před zhruba 80 až 100 lety. Čekalo se na lepší klimatické podmínky, aby průzkum mohl pokračovat bez omezení.

„Hledáme zároveň brigádníky pro výkopové práce, kteří by se s námi na výzkumu chtěli podílet. Už jsme to avizovali, zatím se nám ale příliš zájemců neozvalo. Informace získají lidé například v zázemí stavby v kině Vesmír, kam umístíme letáčky s kontaktním telefonem," říká vedoucí archeologické skupiny Barbara Marethová.

Čtěte také: Historický dům prokoukne. Snad…

Práce na budování nového centra města jinak plynule pokračují. „Stavební firma odstranila vrstvu betonu a odkryla další vrstvy povrchu tak, aby se mohli pustit do práce archeologové. Souběžně se pracuje na Náměstí 28. října i na druhé straně úřadu, tedy v místě parkoviště na ulici Osvobození," řekla včera Deníku mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

„S archeology pracujeme podle dohody v součinnosti, zatímco oni pokračují ve svých výzkumech, my pracujeme bez omezení na jiných místech," potvrdil Deníku hlavní stavbyvedoucí Pavel Willerth.

Čtěte také: Potvrzeno: Karviná koupí chátrající domy na Masarykově náměstí

Každá taková stavba skrývá i nečekaná „překvapení". Pro stavbaře to byly v některých místech mnohem silnější vrstvy betonu, než čekali. „Po odkrytí vrchní asfaltové vrstvy jsme očekávali betonové vrstvy okolo deseti centimetrů, v některých místech to ale byla vrstva okolo třiceti až čtyřiceti centimetrů.

Bylo s tím více práce, ale poradili jsme si a harmonogram prací to nenarušilo," dodal dále hlavní stavbyvedoucí.

Deník akci nadále sleduje. V nejbližších týdnech by mohly být známy i první oficiální výsledky archeologických nálezů, čtenáře budeme informovat.

Autor: Richard Kutěj

30.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sběratel a amatérský historik Jozef Chmiel letos v lednu zemřel. jeho sbírku odkoupí město a číst exponátů vystaví ve svém hornickém muzeu.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Jan Hudeček rozhodl o výhře havířovských hokejistů.

Jan Hudeček: Takový gól jsem ještě nedal

Jazykové zkoušky cizinců u soudu

Na lavici obžalovaných je ředitel soukromé jazykové školy z Orlové.

Výstava Blaženy Slováčkové: Když se jehla snoubí s nití

Expozici křehké krásy zakleté ve výšivce lidé naleznou v Galerii Most v Českém Těšíně.

Je ti teplo, děvče? Dívkám z Karvinska už většinou ano

Většina domácností na Karvinsku od pondělí opět točí regulačními kohoutky radiátorů. Distributoři tepla zareagovali na poklesy venkovní teploty a v první den týdne odstartovali i novou topnou sezonu.

Těšín vyhrál, Hubník se uvedl skvěle

Český Těšín – V Těšíně se asi začne chodit na fotbal ve větším počtu diváků. Za domácí totiž nastoupil už i Michal Hubník, borec s padesáti ligovými brankami, který rok a půl nehrál fotbal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení