VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci mají napilno, nestíhají vyřizovat žádosti o povolení studní

KARVINSKO - Půl roku poté, co mohli majitelé studní a septiků začít žádat kvůli novému zákonu o jejich opětovné povolení k provozu, se situace na úřadech trochu uklidnila

3.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kucei Miroslav

Zpracování žádostí alebudetrvat měsíce. Úředníci jsou zavaleni žádostmi a s dalšími lidé ještě průběžně přicházejí. „Evidujeme přes 400 žádostí o povolení studny, ale zatím jsme ještě nevydali ani jedno povolení. Nápor lidí, který způsobila i rozsáhlá mediální kampaň, jsme zvládali špatně,“ přiznává například mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Vodohospodářskou agendu pro Bohumín a Rychvald má totiž na starosti jen jedna úřednice a v některé dny přicházelo na úřad kvůli registraci studní či septiků až 70 lidí.

„Zvládnout to bylo velmi náročné. S povolováním septiků a kanalizací proto začali pomáhat i kolegové ze stavebního odboru. Nejde totiž jen o studny, ale obdobný problém se týká kanalizace a řešení odpadních vod. A to je mnohem důležitější, protože zde hrozí problém se skutečným znečišťováním okolí a vodních toků,“ pokračuje Balcarová.

Zatím prý tamní úředníci absolvovali první kolo sbírání žádostí od lidí a pomoc s jejich vyplňováním. „Teď nás čeká další maraton, a to údaje statisticky zpracovat a žádosti vyřídit. Je možné, že přijdeme na nepřesné či chybné údaje v žádostech, takže to ještě zdaleka není konec,“ dodala Balcarová.

Podle mluvčího karvinského magistrátu Jaroslava Nakládala komplikuje situaci s vydáváním povolení intenzivní mediální kampaň vedená od počátku roku. Majitelé studní a septiků vystresovaní hrozbou vysokých pokut totiž doslova vzali útokem úřady, které tento nápor žadatelů o povolení nestačí zvládat.

„Není totiž možné, aby například současný vodoprávní úřad vyřešilběhempár měsíců problém zanedbaný během předcházejících 50 let. I přes veškerou snahu úředníků musí lidé na vyřízení povolení čekat,“ tvrdí Nakládal.

 

Lidé se ve formulářích často neorientují, tvrdí mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová

BOHUMÍN - Zmatky kolem povolování studní a nového zákona o odpadních vodách neberou konce. Lidé často ani nevědí, o co a proč mají žádat, úředníci pracují na plné obrátky a navíc to vypadá, že celá tato byrokratická mašinérie se mine účinkem.

Jaké mají lidé, případně úředníci, při registraci největší problémy? Lidé mívají problém se samotným vyplněním žádosti, někteří se v ní neuměli vůbec zorientovat, takže jsme museli žádost vyplňovat jednotlivě s každým žadatelem. Největší problém, na který jsme při registraci narazili, byl ten, že 99 procent lidí, kteří byli žádat o povolení k odběru vod ze studně, ji nemá vůbec povolenou.

Vytváříte ze získaných údajů nějaké statistiky? Jelikož za posledních minimálně 15 let neexistují žádné statistiky ohledně počtu studní, a navíc jsme v tomto období nepovolili ani jednu studnu (ty které vznikly, vznikly načerno – pozn. red.), je možné, že nezaregistrovaných studen je ještě 30 až 50 procent.

Chodí ještě lidé žádat o povolení studní ještě po 1. červenci? Čeká je za to nějaká penalizace? Fronty lidí kvůli registraci studní už od července na úřadě nestojí. Občas si ještě ale někdo o povolení požádat přijde. Nikomu pozdní registraci vytýkat nebudeme, nechystáme ani žádné kontroly. Sami nemáme reálně šanci stihnout šedesátidenní lhůtu na vyřízení těchto žádostí. To, žež vyřídíme všechny žádosti, námpotrvá dlouhé měsíce, možná i rok.

(vit + čtk)

 

3.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační foto.

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení