VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec hranice vítaly v Těšíně stovky lidí

Český Těšín, Cieszyn/ Stovky, možná i přes tisíc lidí se sešly dnes vnoci na (tehdy ještě) hraničním mostě Přátelství v Českém Těšíně, aby mohly být osobně přítomny zániku hranice, která toto město rozdělovala dlouhých 87 let. Lidová veselice začala už ve 21 hodin, kdy na náměstí vpolském Cieszynie začala vyhrávat muzika, tančily tam folklorní soubory a kuchaři zájemcům podávali horký čaj a hrachovou polévku uvařenou ve vojenské polní kuchyni přímo na místě.

21.12.2007
SDÍLEJ:

Starosta Českého Těšína Vít Slováček (vlevo) a starosta Cieszyna Bogdan Ficek přeřezali symbolickou hraniční závoru.Foto: Tomáš Januszek

„Je to něco fantastického, nepopsatelného. Před dvaceti lety, vdobách tuhého komunismu, kdy Češi ani Poláci na druhou stranu hranice de facto nesměli, mě vůbec nenapadlo, že jednou úplně zrušíme hranice. Jsem nevýslovně šťastný,“ jásal vbavícím se davu obyvatel polského města šestačtyřicetiletý Tadeusz Malukowski.

Na mostě se mezitím chystaly kulisy kpůlnočnímu symbolickému přeřezání hraniční závory. „Herci těšínského divadla přivezli tramvaj, kterou mají jako rekvizitu pro divadelní kru Těšínské niebo - Cieszynskie nebe. Symbolizuje totiž jedno město, kterým byl Těšín až do roku 1920. Tramvaj tehdy jezdila právě po tomto mostě,“ přiblížila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Půl hodiny před půlnocí pak promluvili vmrazivém počasí přítomní politici, mezi kterými nechyběl ani bývalý polský premiér Jerzy Buzek, který se srdečně zdravil nejen spolskými obyvateli, ale i sČechy. Za českou stranu byli slavnosti přítomni moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, senátor Igor Petrov a samozřejmě českotěšínský starosta Vít Slováček, který se přesně o půlnoci spolským kolegou Bogdanem Fickem chopil pily a společně nařízli připravenou dřevenou závoru symbolizující hranici. Definitivně pak hranici zlomili Evžen Tošenovský a Zygmunt Łukaszczyk.

Těšín se stal po téměř devadesáti letech opět jedním městem…..

21.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V soutěži letos Anežka za video Podtlak ve sklenici získala už druhý tablet. Ten se rozhodla věnovat kamarádce a její pěstounské rodině.

Školačka zabodovala ve fyzikální soutěži. Výhru darovala pěstounské rodině

Jakub Gajdica

Letní kina zažívají renesanci, říká šéf karvinských kin Jakub Gajdica

Do poraden Modrého kříže míří více lidí, kteří chtějí zvládnout svou závislost

Lidem, kteří jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, již osm let pomáhá regionální nestátní nezisková organizace Modrý kříž. Cestu do jejich poraden, z nichž dvě jsou v okrese Karviná, nachází stále více lidí.

Senioři mají příjemné posezení a těší se na cvičení

Bude-li teplé a slunečné léto, mohou jej členové klubu seniorů Karviná-Hranice prožít na zahradě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies