„Je to něco fantastického, nepopsatelného. Před dvaceti lety, vdobách tuhého komunismu, kdy Češi ani Poláci na druhou stranu hranice de facto nesměli, mě vůbec nenapadlo, že jednou úplně zrušíme hranice. Jsem nevýslovně šťastný,“ jásal vbavícím se davu obyvatel polského města šestačtyřicetiletý Tadeusz Malukowski.

Na mostě se mezitím chystaly kulisy kpůlnočnímu symbolickému přeřezání hraniční závory. „Herci těšínského divadla přivezli tramvaj, kterou mají jako rekvizitu pro divadelní kru Těšínské niebo - Cieszynskie nebe. Symbolizuje totiž jedno město, kterým byl Těšín až do roku 1920. Tramvaj tehdy jezdila právě po tomto mostě,“ přiblížila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Půl hodiny před půlnocí pak promluvili vmrazivém počasí přítomní politici, mezi kterými nechyběl ani bývalý polský premiér Jerzy Buzek, který se srdečně zdravil nejen spolskými obyvateli, ale i sČechy. Za českou stranu byli slavnosti přítomni moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, senátor Igor Petrov a samozřejmě českotěšínský starosta Vít Slováček, který se přesně o půlnoci spolským kolegou Bogdanem Fickem chopil pily a společně nařízli připravenou dřevenou závoru symbolizující hranici. Definitivně pak hranici zlomili Evžen Tošenovský a Zygmunt Łukaszczyk.

Těšín se stal po téměř devadesáti letech opět jedním městem…..