VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tuny návnad. I takový je boj s potkany

Karvinsko – Statisíce potkanů migruje denně kanalizační sítí mezi městskými sídlišti, kontejnery a nejrůznějšími vývařovnami.

2.6.2017
SDÍLEJ:

Deratizátoři rozmístí v kraji přes tři tuny nástrah.Foto: Deník / Krůčková Pavla

Na potkany, kteří kanalizaci využívají doslova jako síť silnic, si teď v rámci plošné deratizace políčily desítky hubitelů, kteří do chodeb kanálů, kanalizačních čerpacích stanic či čistíren odpadních vod postupně nakladou více než tři tuny jedovatých nástrah. Další návnady ve svých objektech položí i sama města, obce a firmy.

Cílem akce je zabránit nekontrolovatelnému množení potkanů, kterých jsou už teď v některých městech desetitisíce.

„Kanály jsou pro potkany zásadní. Díky nim se rychle přesouvají za novou potravní nabídkou, kde si dále hloubí spletitou síť chodeb. Všudypřítomné zbytky jídel vyhozené do popelnic nebo do odpadních vod jsou ideální potravou pro hlodavce, kteří se pak rychle a nekontrolovatelně množí. Snažíme se o problému informovat už od základních škol, ale situace se nelepší,“ vysvětluje mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Marek Síbrt.

Brojí i radnice

Mezi kritická místa patří kontejnery na sídlištích, potravinářské podniky či okolí vývařoven a nemocnic. Problém s přemnoženými hlodavci si uvědomují také jednotlivé radnice, řada z nich pak vydala i obecně závazné vyhlášky o hromadné deratizaci.

„Naše městská vyhláška nařizuje všem majitelům nemovitostí a provozovatelům kanalizační a vodovodní sítě povinnou deratizaci. Provozovatelé přitom dobře reagují i na podněty obyvatel a města. Nelze říct, že nějaké místo by bylo problémem potkanů postiženo neustále, obecně ale platí, že tam, kde žijí problémoví lidé, tak je i více problémů,“ říká mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová s tím, že sama Karviná provádí deratizaci v městských objektech dvakrát do roka.

Pravidelně v dubnu a na podzim probíhá plošné hubení také v Bohumíně.

„Termíny jsou vybírány záměrně tak, abychom vyhubili nejen dospělé jedince, ale i jejich mláďata,“ vysvětluje mluvčí bohumínského magistrátu Lucie Kolková s tím, že častěji jsou deratizátoři povoláváni například na zdejší ulici 9. května pod železárenský most, kde jsou dvě menší soukromé ubytovny.

Kromě vyhlášek a pravidelných deratizací se pak některá města přiklonila i k méně typickým cestám. Například v Havířově chtějí proti hlodavcům nasadit puštíky obecné, pro které jsou potkani běžnou kořistí. Podle mluvčí havířovské radnice Jany Dýbové však zde musí tito noční ptáci nejdříve zahnízdit, proto magistrát již před časem rozmístil po městě několik budek.

Celoplošná deratizace kanálových sítí bude probíhat do konce června postupně od Českého Těšína až po západní část Moravskoslezského kraje. V případě potřeby proběhne na podzim na problematických místech ještě takzvaná ohnisková deratizace. Jak Síbrt dodává, všechny nástrahy jsou kladeny či zakopávány několik metrů pod zem, a nejsou tudíž nebezpečné pro psy a další zvířata.

Pavla Krůčková

Autor: Redakce

2.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Český Těšín, Bohumín - Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Modrá kovová konstrukce přivázaná řetízkem k zábradlí před halou havířovského vlakového nádraží je stojan na jízdní kola a dali ho tam pracovníci Českých drah. Na žádost majitele stanice a města byl odstraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení