VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český Těšín prý čerpal dotace i za nerealizované projekty

Praha – Českotěšínská radnice zřejmě porušila zákon, když si nechala neoprávněně proplatit peníze, které měly být použity na úpravu chodníků, parkovišť či inline dráhy ve městě, ovšem nevystavěla vše, co slíbila v projektu.

6.8.2012 2
SDÍLEJ:

Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v Praze-Holešovicích.Foto: čtk

Zjistili to pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), kteří v regionálních operačních programech Jihozápad a Moravskoslezsko prověřili 28 projektů celkem za 950,2 milionu korun, a odhalili porušování zákona o veřejných zakázkách způsobené hlavně nedostatečnou kontrolou projektů. Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková.

„Kontroloři na místě zjistili, že město nevystavělo vše, co v projektu přislíbilo. Přesto si ale nechalo proplatit celou dotaci, tedy o 345,6 tisíce korun navíc, a porušilo tak rozpočtovou kázeň," uvedla mluvčí NKÚ.

Zástupci města Český Těšín i Regionální rady Moravskoslezsko s výsledky kontroly nesouhlasí a kontrolorům již předali své námitky i doklady prokazující opak některých tvrzení obsažených ve zprávě NKÚ.

Město: Drobné pochybení je možné

„Všechny kroky byly konzultovány s poskytovatelem evropských dotací Regionální radou Moravskoslezsko která neshledala v našich projektech pochybení a na základě toho nám byly peníze po dokončení proplaceny. Připouštíme, že u rozsáhlých projektů mohlo dojít k dílčím pochybením, ať vinou externí firmy organizátora veřejné zakázky nebo úředníka. Jde však o zcela nepodstatná nebo tak malá pochybení, že nemohou škrtnout oprávněnost celého projektu," uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Některé námitky NKÚ považuje vedení města za zcela neoprávněné. „Vytýká se nám například, že jsme vybrali nejlevnějšího dodavatele, zatímco kontroloři paradoxně namítají, že měla být vybrána nabídka nejlepší," dodala Havlíková.

Dodala, že výstavba Sportovního stadionu Frýdecká, který je zmíněn v tiskové zprávě NKÚ, přišla na téměř 80 milionů korun.

„Kontroloři v tomto projektu odhalili nedostatky ve stavebních částech za necelých 350 tisíc, kdy byly použity jiné materiály než vyfakturované, nebo část stavebních prací byla menší. Po firmě jsme tuto částku vymáhali, bohužel se mezi tím ocitla v insolvenci," vysvětlila mluvčí města.

Mluvčí regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek řekl, že systém kontrol, které rada dělá, je pečlivý a není neobvyklé, že při odhalení chyb je krácena požadovaná dotace.

„Za rok 2011 byly odhaleny takzvané nezpůsobilé výdaje v hodnotě 31,5 milionu korun, tedy 1,23 procenta z kontrolovaného objemu," tvrdí mluvčí. Dodal, že u neoprávněně použitých prostředků prý jde spíše o dílčí pochybení, rada s příjemci jedná, ti už část prostředků vrátili.

Karviná zaplatila pokutu

Čerstvou zkušenost s následky špatně realizované zakázky mají také v Karviné. Město nedávno dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 60 tisíc korun za chyby ve dva roky starém tendru na informační systém základních škol. Desetimilionový tendr vyhrála společnost, která nesplnila kvalifikaci.

V tendru byly i další chyby týkající se vymezení kvalifikačních předpokladů firem. Podle ÚOHS město v zadávací dokumentaci jasně nespecifikovalo, co po uchazečích požaduje. „Subdodávka v tomto případě možná je, ale v zadání zakázky skutečně byly jisté chyby, ty uznáváme a pokutu zaplatíme," řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Autor: Tomáš Januszek

6.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení