VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válka s černými skládkami je stálý boj

Orlová - Tuny pohozeného odpadu zlikvidovala na území Orlové během letošního roku tamní městská společnost Služby města Orlové (SMO). Odklízelo se také na pozemcích, které městu nepatří. Boj s černými skládkami na území Orlové i nadále trvá.

9.12.2014 3
SDÍLEJ:

Město Orlová odklidilo během letošního roku ze svého území několik tun odpadů. S černými skládkami chce bojovat i nadále. Foto: Luděk Cibulka

Nejvíce se jich tvoří v částech Poruba a Kopaniny. Majitelé některých pozemků uklidili po jednání s orlovskými úředníky sami. O některé ze skládek se postarali pracovníci společnosti SMO.

„Majitelé pozemků argumentovali tím, že celou řadu skládek na jejich pozemcích vytvářejí samotní Orlované," vysvětlila mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Ředitel společnosti SMO Jaroslav Vaněk připomněl, že jeho lidé odklidili 472,77 tun objemného odpadu, 1,776 tun pneumatik, 0,68 tun biologicky rozložitelného odpadu a 42 tun stavebního odpadu.

Úklidem ale snahy města nekončí. To černým skládkám vyhlásilo boj i do budoucna.

„Například provádíme monitoring lokalit, kde skládky vznikají, pomocí fotopastí, nebo kamerového systému. Situaci sledují strážníci městské policie. Pomoci by zde měla sehrát i nová obecně závazná vyhláška o stanovení systému shromažďování, sběru, přepravě, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a nakládání se stavebním odpadem na území města. Nově totiž vyhláška totiž řeší třeba i způsob nakládání s kovovým odpadem tak, aby se zabránilo protiprávnímu jednání, které se v souvislosti s kovy objevovalo," popisuje mluvčí města.

Město si přitom zametlo i před vlastním prahem a odstranilo nepovolené skládky také přímo z vlastních pozemků.

„Nechceme, aby nám ve městě vznikaly černé skládky, a tak budeme i nadále nekompromisně postihovat původce skládek. Věříme, že i přijatá vyhláška by mohla minimalizovat vysoký podíl nekovového odpadu z rozebíraných starých aut, které obvykle končí na černých skládkách. Ve městě jsou sběrné dvory, takže každý, kdo se chce zbavit nepotřebných věcí, je může využít a rozhodně nemusí vytvářet černé skládky," dodal orlovský starosta Tomáš Kuča.

Monitoring rizikových míst pomocí fotopastí se osvědčuje i jinde. Dobré zkušenosti s tím mají například také v Karviné.

Autor: Richard Kutěj

9.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Český Těšín, Bohumín - Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Modrá kovová konstrukce přivázaná řetízkem k zábradlí před halou havířovského vlakového nádraží je stojan na jízdní kola a dali ho tam pracovníci Českých drah. Na žádost majitele stanice a města byl odstraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení