VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Stonavě začaly děti kvůli jedovatému prachu nosit roušky

Region - Děti s rouškami na obličejích přicházející do školy. To není scéna z postapokalyptického filmu. Naopak.

23.11.2012 9
SDÍLEJ:

Školáci ve Stonavě na Karvinsku chodí v době smogové inverze s respirátory. Foto: David Gorgol

Jedná se o současnou situaci ve Stonavě, kde všech 170 žáků místních škol dostalo respirátory.„Nemůžeme bezradně přihlížet,jak naše děti trpí kvůli inverznímu počasí spojenému s překročenými limity škodlivin v ovzduší. Na Karvinsku se jedná zejména o polétavý prach, který má velmi škodlivý vliv na zdraví především dětí," poukázal na neutěšenou situaci starosta obce Ondřej Feber.

Vedení obce tak oslovilo společnost OKD, která do Stonavy dodala potřebný počet důlních respirátorů. Děti používají respirátory nejen při docházce do škol, ale také při přemísťování se mezi jednotlivými školskými zařízeními, případně také mimo školu. Podle ředitele Základní školy Stonava Zdeňka Luska děti opatření přijaly dobře. „Ještě předtím jsem je svolal a vysvětlil jsem jim, že to není žádná ostuda nosit a že se takhle brání smogu i v jiných zemích. Žáci poslouchali pozorně a chápali to," řekl ředitel. Děti to opravdu vzaly odpovědně, když vyšly ven, tak si okamžitě masky nasazovaly.„Myslím si, že to opravdu v době toho smogu pomůže,"svěřil se redaktoru Deníku čtrnáctiletý Daniel Schwesr.

Jak dodal, tak občas i sleduje zpravodajství, které se týká stavu ovzduší. „Občas mám z esmogu problémy. Proto roušku nosím, kdykoli jdu ven," dodal žák. Arespirátor nosí také jeho kamarád Jan Kusin. „Trošku hůře se v tom dýchá, ale chápu, že je to dobrá věc," sdělil chlapec. Vedení obce tak hledá další cesty, jak lidem ve špatném ovzduší pomoci. „Neposíláme o prázdninách děti na ozdravné pobyty k moři nebo do školy v přírodě do Karlovy Studánky, abychom je v době inverze nechali ve škodlivém prostředí," zdůraznil Ondřej Feber.

Autor: David Gorgol

23.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ze zloděje vína se vyklubal muž hledaný slovenskou policií

Ilustrační foto.

Bohumínské kino opět promítá

Prosklené autobusové zastávky zdobí siluety dravců

Zhruba osm set kusů siluet dravců v podobě samolepky, bude na 37 prosklených autobusových čekárnách v Bohumíně. Ochranné samolepky mají varovat ptáky před nárazem.

Barevný podzim v karvinském parku

Už tradiční akce s názvem Barevný podzim proběhne tento pátek 22. září před amfiteátrem v karvinském parku Boženy Němcové.

Rockeři pomohli potřebným lidem a už myslí na příští rok, hrát se bude

Pro mnohé z nich parádní rockerský zážitek, ale především podaná pomocná ruka muzikantů i fanoušků tvrdého bigbítu. Pořadatelé dobročinného orlovského festivalu Rocktherapy v úterý obdarovali tváře letošního ročníku vybranou částkou, kterou tři lidé bojující s problémy po cévní mozkové příhodě použijí pro další rehabilitaci.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Staré hornické přilby, lampy a kahany, fotoaparáty, stovky dokumentů a tisíce fotografií z pozůstalosti sběratele, kronikáře, fotografa, folkloristy a amatérského historika Jozefa Chmiela, který letos na jaře zemřel, nepřijdou vniveč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení