VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční pondělí je pro faráře jako všední den

Karviná – Nejdůležitější svátek, významnější než Vánoce. Pro křesťany jsou Velikonoce obrovskou událostí.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Karvinský farář Przemysław A. Traczyk a zpovědnice v místním kostele Povýšení Svatého kříže.Foto: Deník / Kutěj Richard

Pondělní šmigrust je již jen jakýmsi doplněním významných dní před tím. Jak ale říká karvinský farář Przemysław A. Traczyk, také tento zvyk má kořeny v křesťanství.

„Velikonoční pondělí je pro nás vlastně už všedním dnem. Té tradici se ale nebráníme. Konec konců, také tento rituál má kořeny v křesťanství. Pokropení je podobenstvím křtu a následné symbolické bití je výrazem toho, že věřící člověk je připraven nést také těžší chvíle a složitosti, které život přináší a umí se s nimi vyrovnat,“ vysvětluje karvinský farář, který má v tyto dny spolu s dalšími kněžími farnosti spousty práce.

Jde o období, kdy lidé nejvíce přicházejí ke zpovědím. Na ty se dokonce stávají i řady. „Ke zpovědi můžou lidé přicházet podle potřeby po celý rok. Období velikonoční je ale čas, který křesťané opravdu prožívají a chtějí se před nejvýznamnějšími dny Velikonoc očistit také po duševní a duchovní stránce,“ vysvětluje Przemysław A. Traczyk.

Přestože věřící lidé současné dny vnímají jinak a neberou je jen jako svátky jara s pondělním rituálem, neznamená to, že žijí mimo společnost. Jak dodává karvinský farář Przemysław A. Traczyk, chápou tak a nezavrhují ani obchodnický komerční rej, který se kolem svátků točí. „Komerce dnes patří ke všem svátkům, ať jsou to Vánoce, kdy slavíme narození Ježíše Krista, nebo teď Velikonoce, kdy se slaví Kristovo zmrtvýchvstání. Pro nás křesťany, jsou Velikonoce ale především svátkem vykoupení člověka,“ vysvětluje.

„V Zelený čtvrtek se scházíme a připomínáme si poslední Večeři Páně a ustanovení Eucharistie, Velký pátek je památka Kristovy smrti na kříži, my jako křesťané vnímáme smrt Božího Syna Ježíše Krista jako vykoupení za naše hříchy. Sobota je den, kdy je ticho a nic se neděje a po západu slunce začínají samotné Velikonoce. A to je to nejdůležitější, protože podle evangelia vstal Kristus z mrtvých právě během noci ze soboty na neděli,“ připomněl závěrem význam a průběh křesťanských velikonočních dní Przemysław A. Traczyk.

Autor: Richard Kutěj

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZŠ a MŠ Aloise Jiráska Dolní Lutyně 1.A

Představujeme prvňáky ZŠ a MŠ A. Jiráska a ZŠ K. Světlé

Při nehodě ve Staré Vsi nad Ondřejnicí skončilo vozidlo ve stromě.
6

Dvě vážné nehody si vyžádaly celkem šest zraněných

Ze zloděje vína se vyklubal muž hledaný slovenskou policií

Na počátku bylo odcizení několika lahví vína, na konci dopadení mezinárodně hledaného. Bohumínským strážníkům se povedlo zadržet 46letého muže hledaného slovenskou policií.

Smog, prach a únava? Města kupují do škol čističky vzduchu

Stále více měst a obcí pořizuje do škol a mateřinek tzv. pračky vzduchu. Ty mají bojovat proti smogu i únavě. Názory na jejich účinnost se však mezi lékaři různí.

Bohumínské kino opět promítá

Po dvouměsíční pauze vynucené opravou projektoru, začne v pátek opět promítat bohumínské kino.

Prosklené autobusové zastávky zdobí siluety dravců

Zhruba osm set kusů siluet dravců v podobě samolepky, bude na 37 prosklených autobusových čekárnách v Bohumíně. Ochranné samolepky mají varovat ptáky před nárazem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení