VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční pondělí je pro faráře jako všední den

Karviná – Nejdůležitější svátek, významnější než Vánoce. Pro křesťany jsou Velikonoce obrovskou událostí.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Karvinský farář Przemysław A. Traczyk a zpovědnice v místním kostele Povýšení Svatého kříže.Foto: Deník / Kutěj Richard

Pondělní šmigrust je již jen jakýmsi doplněním významných dní před tím. Jak ale říká karvinský farář Przemysław A. Traczyk, také tento zvyk má kořeny v křesťanství.

„Velikonoční pondělí je pro nás vlastně už všedním dnem. Té tradici se ale nebráníme. Konec konců, také tento rituál má kořeny v křesťanství. Pokropení je podobenstvím křtu a následné symbolické bití je výrazem toho, že věřící člověk je připraven nést také těžší chvíle a složitosti, které život přináší a umí se s nimi vyrovnat,“ vysvětluje karvinský farář, který má v tyto dny spolu s dalšími kněžími farnosti spousty práce.

Jde o období, kdy lidé nejvíce přicházejí ke zpovědím. Na ty se dokonce stávají i řady. „Ke zpovědi můžou lidé přicházet podle potřeby po celý rok. Období velikonoční je ale čas, který křesťané opravdu prožívají a chtějí se před nejvýznamnějšími dny Velikonoc očistit také po duševní a duchovní stránce,“ vysvětluje Przemysław A. Traczyk.

Přestože věřící lidé současné dny vnímají jinak a neberou je jen jako svátky jara s pondělním rituálem, neznamená to, že žijí mimo společnost. Jak dodává karvinský farář Przemysław A. Traczyk, chápou tak a nezavrhují ani obchodnický komerční rej, který se kolem svátků točí. „Komerce dnes patří ke všem svátkům, ať jsou to Vánoce, kdy slavíme narození Ježíše Krista, nebo teď Velikonoce, kdy se slaví Kristovo zmrtvýchvstání. Pro nás křesťany, jsou Velikonoce ale především svátkem vykoupení člověka,“ vysvětluje.

„V Zelený čtvrtek se scházíme a připomínáme si poslední Večeři Páně a ustanovení Eucharistie, Velký pátek je památka Kristovy smrti na kříži, my jako křesťané vnímáme smrt Božího Syna Ježíše Krista jako vykoupení za naše hříchy. Sobota je den, kdy je ticho a nic se neděje a po západu slunce začínají samotné Velikonoce. A to je to nejdůležitější, protože podle evangelia vstal Kristus z mrtvých právě během noci ze soboty na neděli,“ připomněl závěrem význam a průběh křesťanských velikonočních dní Przemysław A. Traczyk.

Autor: Richard Kutěj

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Propadlá silnice se objevila v karvinské ulici Stavbařů.

Propadající se ulice je pod kontrolou

Javor platanolistý rostoucí v havířovském zámeckém parku se stal Stromem hrdinou roku 2017.
5

Zachráněný javor je hrdinou roku

V Havířově staví další úsek cyklostezky

Další stovky metrů červené dlažby budou už brzy sloužit cyklistům na trase podél Dlouhé třídy v havířovské městské části Podlesí.

Za bezpečnost a stav kolotočových atrakcí zodpovídají majitelé

Karvinsko - Jsou kolotoče bezpečné? V sezoně poutí a turné lunaparků jistě otázka, která napadne nejen rodiče a prarodiče točeníchtivých dětí. A zatímco ve Stonavě si kupříkladu o víkendu všichni užívali radostné poutě, v Polance nad Odrou vypadl z atrakce jedenapadesátiletý muž. Ovšem muž byl opilý, nerespektoval bezpečnost a příliš se z kolotoče vykláněl.

Tříletého chlapce kousl pes do hlavy

K neštěstí se schylovalo v sobotu odpoledne ve Stonavě. Tříletého chlapce tam do hlavy kousl pes.

Opilci, kteří vylili chemikálii do kašny, možná půjdou před soud

Kašna v centru Českého Těšína bude po dnešku bez vody. Město ji musí nechat vypustit a důkladně vyčistit. Dva opilci do ní v úterý dopoledne vylili dosud neznámou chemikálii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení