VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční pondělí je pro faráře jako všední den

Karviná – Nejdůležitější svátek, významnější než Vánoce. Pro křesťany jsou Velikonoce obrovskou událostí.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Karvinský farář Przemysław A. Traczyk a zpovědnice v místním kostele Povýšení Svatého kříže.Foto: Deník / Kutěj Richard

Pondělní šmigrust je již jen jakýmsi doplněním významných dní před tím. Jak ale říká karvinský farář Przemysław A. Traczyk, také tento zvyk má kořeny v křesťanství.

„Velikonoční pondělí je pro nás vlastně už všedním dnem. Té tradici se ale nebráníme. Konec konců, také tento rituál má kořeny v křesťanství. Pokropení je podobenstvím křtu a následné symbolické bití je výrazem toho, že věřící člověk je připraven nést také těžší chvíle a složitosti, které život přináší a umí se s nimi vyrovnat,“ vysvětluje karvinský farář, který má v tyto dny spolu s dalšími kněžími farnosti spousty práce.

Jde o období, kdy lidé nejvíce přicházejí ke zpovědím. Na ty se dokonce stávají i řady. „Ke zpovědi můžou lidé přicházet podle potřeby po celý rok. Období velikonoční je ale čas, který křesťané opravdu prožívají a chtějí se před nejvýznamnějšími dny Velikonoc očistit také po duševní a duchovní stránce,“ vysvětluje Przemysław A. Traczyk.

Přestože věřící lidé současné dny vnímají jinak a neberou je jen jako svátky jara s pondělním rituálem, neznamená to, že žijí mimo společnost. Jak dodává karvinský farář Przemysław A. Traczyk, chápou tak a nezavrhují ani obchodnický komerční rej, který se kolem svátků točí. „Komerce dnes patří ke všem svátkům, ať jsou to Vánoce, kdy slavíme narození Ježíše Krista, nebo teď Velikonoce, kdy se slaví Kristovo zmrtvýchvstání. Pro nás křesťany, jsou Velikonoce ale především svátkem vykoupení člověka,“ vysvětluje.

„V Zelený čtvrtek se scházíme a připomínáme si poslední Večeři Páně a ustanovení Eucharistie, Velký pátek je památka Kristovy smrti na kříži, my jako křesťané vnímáme smrt Božího Syna Ježíše Krista jako vykoupení za naše hříchy. Sobota je den, kdy je ticho a nic se neděje a po západu slunce začínají samotné Velikonoce. A to je to nejdůležitější, protože podle evangelia vstal Kristus z mrtvých právě během noci ze soboty na neděli,“ připomněl závěrem význam a průběh křesťanských velikonočních dní Przemysław A. Traczyk.

Autor: Richard Kutěj

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Billa v centru Karviné v červnu skončí, protory by měly obsadit jiné potraviny

Místo události v Havířově-Prostřední Suché.

Zadržený muž byl obviněn z vraždy

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Policisté zachránili sebevraha před skokem z věžáku

Rychlým zákrokem se podařilo policistům z Orlové zabránit 51letému muži ve skoku ze střechy věžového domu. 

AKTUALIZOVÁNO

Policisté potvrdili, že žena z Prostřední Suché byla zabita

Havířov - Policisté mají v cele 24letého muže, který v pondělí zabil v bytovce 52letou partnerku svého otce. Ve středu by měl soud rozhodovat o vazbě.

Chůzí a během pro dobrou věc

Necelých 14 tisíc korun vynesl speciální charitativní Běh pro Elišku, který se v Bohumíně konal v předvečer letošního Velikonočního pondělí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies