VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysoká auta nesmějí na ulici Čs. armády v Bohumíně

Bohumín - Neobvyklý zákaz vjezdu čeká na řidiče nákladních automobilů v Bohumíně. Nová zákazová dopravní značka nepustí vozy vysoké do 3,5 metru do centra Bohumína po ulici Čs. armády. Důvodem je snaha o zklidnění dopravy na už tak enormně zatížené komunikaci.

17.8.2009
SDÍLEJ:

Město Bohumín nechalo na příjezdu od Ostravy umístit neobvyklou dopravní značku, který zakazuje vjezd do centra autům vyšším něž 3,5 metruFoto: red

Opatření města a Moravskoslezského kraje, který je správcem ulice, vzniklo na základě požadavků tamních obyvatel. Ti totiž musejí v posledních měsících kvůli výstavbě dálnice D 47 snášet zvýšený provoz těžké techniky a nákladní aut.

Navíc je komunikace jedinou přístupovou cestou do bohumínských průmyslových podniků. Druhá přístupová komunikace vede jen přes drátovenský podjezd v Bohumíně-Pudlově a řada nákladních aut se do něj kvůli své výšce nevejde.

„Lidé z ulice Čs. armády si oprávněně stěžovali, že zejména množství nákladní dopravy je už neúnosné. Napadlo nás, že bychom mohli z frekventované ulice Čs. armády vytlačit alespoň tu nákladní dopravu, která podjezdem projede. Situaci jsme prověřili a průjezd automobilů do výšky 3,5 metru je možný, proto jsme této vybrané skupině vozidel zakázali vjezd na ulici Čs. armády,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

V dotčených ulicích se proto objevily značky, které nákladním vozidlům s výškou do 3,5 metru vjezd na ulici Čs. armády zakazují. Výjimkou jsou vozidla zásobování. Neobvyklý zákaz, pro nějž neexistuje mezinárodní symbol, řeší dopravní značka s dodatkovou cedulí. Město poslalo i oznámení o novém zákazu do bohumínských podniků, aby uvědomili své dopravce a řidiče.

Mnozí z nich totiž používají cestu už léta, jezdí zpaměti a nové značení tak mohou přehlédnout.

Strážníci řidičům poradí

Na dodržování nového zákazu proto teď v Bohumíně dohlíží městská policie. „Není to obvyklá značka, takže jsou řidiči ze zákazu spíše překvapení. Přece jen se s něčím takovým na silnicích nesetkají příliš často. Proto jim vysvětlujeme, co toto opatření znamená a navádíme je na objízdnou trasu.

K finančním postihům zatím přistupovat nechceme, jde nám spíš o prevenci, aby se řidiči naučili jezdit podjezdem a ulevili tak enormně zatížené komunikaci a tím i zdejším lidem,“ uvedl zástupce ředitele bohumínské městské policie Roman Honysz.

Podjezd nahradí přejezd železniční trati

Nákladní automobily zmizí z ulice Čs. armády po rekonstrukci drátovenského podjezdu v Bohumíně-Pudlově. Město již několik let usiluje o to, aby Moravskoslezský kraj, kterému patří jak Drátovenská ulice, tak drátovenský podjezd problém vyřešil.

Kvůli složitým majetkoprávních vztahům a křížení mostu a železniční dráhy však kraji trvala příprava rekonstrukce podjezdu poměrně dlouho. Posuzovalo se několik variant řešení – prohloubení stávajícího podjezdu, navýšení mostu nebo úrovňový přejezd. Všechny varianty vycházejí velmi nákladně. Nakonec místo podjezdu vznikne úrovňový přejezd.

V letošním roce však kraj s jeho vybudováním nepočítá. „I když už jsme na výstavbu úrovňového přejezdu vydali stavební povolení, tak na jeho vybudování nemá kraj letos a ani příští rok peníze,“ dodal Petr Vícha. Původně se mělo letos na podzim začít s první etapou rekonstrukce a to s narovnáním tzv. esíčka u společnosti Bekaert.

Esovitý tvar komunikace v místech totiž komplikuje dopravu především kamionům od příjezdu z Jateční ulice a následně pak z Drátovenské ulice. Díky narovnání by už nemělo docházet ke kolizním situacím. S opravou se počítá až příští rok na jaře. V další etapě, zřejmě až v roce 2011, pak přijde na řadu nahrazení podjezdu úrovňovým přejezdem a odkloněním veškeré nákladní dopravy z ulic Čs. armády a Jateční.

Obě stavby si kromě obtížného dopravního řešení vyžádají investici, která přesáhne 100 milionů korun.

Autor: Tomáš Januszek

Místo události:
17.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační foto.

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení