VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pár korun se staří lidé dostanou, kam potřebují

K lékaři nebo na nákup? Nejen orlovští důchodci mohou využívat taxi službu Českého červeného kříže.

12.9.2015
SDÍLEJ:

Jarmila Wanotová z Orlové je z taxislužby Českého červeného kříže nadšená.Foto: Jana Sosnová

Dveře auta s logem Českého červeného kříže se s bouchnutím zavřou. Na sedadle spolujezdce sedí drobná stařenka v tmavomodrém saku. „Dneska jedeme do nemocnice, že?" ptá se řidička. „Ano, s těma mýma nohama je to čím dál horší," stěžuje si babička.

Když vůz vyjíždí od domu s pečovatelskou službou na hlavní silnici, hlas linoucí se z rádia zrovna tiše čte dopolední zprávy.

Lidé z Českého červeného kříže zajišťují dopravu seniorům po celém Karvinsku. V Orlové služba funguje teprve od letošního února. Staří lidé se za jedenáct korun na kilometr mohou nechat odvézt k lékařům, na nákup nebo třeba do klubu důchodců. Za volantem dnes sedí ředitelka karvinské pobočky Českého červeného kříže Marie Hlaváčová.

Důchodce nebo invalidní člověk by si měl odvoz domluvit alespoň den dopředu, v ideálním případě ale ještě dříve.

„Staří lidé si někdy jízdu zapomenou objednat a potom volají, že chtějí ihned někam odvézt. V takovém případě je těžké jim vyhovět, protože už máme na daný den dohodnuty jiné objednávky," vysvětluje Hlaváčová.

Někteří klienti volají taxislužbu opakovaně. Zároveň s odvozem si po telefonu mohou dohodnout také zpáteční jízdu. „Prodáváme permanentky na určitý počet kilometrů," vysvětluje řidička. Po každé jízdě označí taxikář zákazníkovi vypotřebované kilometry razítkem.

Podle Hlaváčové získají důchodci díky levné taxislužbě větší soběstačnost a zlepší se jejich sociální život. „Staří lidé si musí jízdu naplánovat, připravit se na určitý čas, dojet taxíkem na místo a něco tam sami vyřídit. To všechno je posouvá dál. Žijí aktivně a nejsou tolik závislí na rodině," usmívá se žena za volantem.

Po předchozí domluvě může řidič zůstat s klientem a pomoci mu odnést domů těžký nákup nebo ho doprovodit do ordinace. „Jednou se stalo, že zákazník zkolaboval v autě. Řidič ihned volal záchranku," vzpomíná Hlaváčová. Taxikáři jsou na podobné situace připraveni.

Do vozu nastupuje invalidní důchodkyně Jarmila Wanotová, která taxíkem čtyřikrát týdně dojíždí na rehabilitace do orlovské nemocnice. „Se službami jsem velmi spokojená, chystám se kupovat už třetí permanentku," pochvaluje si Wanotová. Autem Českého červeného kříže už jela na rehabilitaci více než třicetkrát.

Vůz zastavuje na nemocničním parkovišti. „Kdo mě odpoledne vyzvedne? Zase vy?" ptá se důchodkyně. „Ne, tentokrát přijede Richard," odpoví Hlaváčová. Ženy se rozloučí. Jarmila Wanotová pokračuje do budovy nemocnice, Marie Hlaváčová nasedá do taxíků a vyráží vyzvednout dalšího klienta.

Nesmí se přece opozdit!

Jana Sosnová

Autor: Redakce

12.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení