Dávno pryč jsou doby, kdy záchrance stačila jen jedna sanitka. Za potřebou rozšiřování počtu záchranných vozidel stojí modernější metody léčení infarktů a mozkových příhod a současně i zhýčkanost lidí.

Pacienti snáhlými srdečními nebo mozkovými problémy jsou často převáženi na specializovaná pracoviště vOstravě nebo Třinci. Sanitka je tak mimo Havířov i hodinu. „Pokud je vtéto době hlášen další akutní případ, vyjíždí druhá sanitka a pokud by to byl takový případ, který by vyžadoval zásah lékaře, musela by vyjet záchranka zKarviné, nebo Orlové. Podobně vypomáhají havířovské posádky okolním městům, když ona mají více zásahů,“ vysvětlila ředitelka karvinské záchranky Dana Klečatská.

Na vyšším zatížení záchranářských posádek se podílí také lidská lenost a nezodpovědnost. Často se stává, že tísňové volání je zneužíváno, nebo si lidé žádají příjezd záchranky kpostižením, která nejsou tak akutní. Výjimečné nejsou ani případy, kdy příjezd záchranky slékařem žádají lidé sdrobnějšími zlomeninami. Neuvědomují si, že blokují záchranku pro jiné případy, při kterých jde skutečně o život. Zdravotníci přitom nesmí nic podcenit a pro jistotu vyjíždějí i kméně závažným případům.

VHavířově nyní slouží jedna Rychlá lékařská záchranná služba vobsazení jeden lékař, zdravotník a řidič-záchranář a dvě Rychlé zdravotní záchranné služby, jejichž posádky tvoří zdravotníci.

Posádky záchranek se rozhodně nenudí. Například ve čtvrtek musely do terénu za akutními případy všechny tři najednou. Jedna vezla malého pacienta na dětské oddělení, druhá starší nemocnou ženu a třetí penzistu, kterého postihla alergická reakce na jablko.