Rodina se plachtění věnuje dlouhodobě, plavba napříč Atlantikem rozhodně nebyla výstředním podnikem nepřipravených a neodpovědných fanfarónů. Snaha promítnout vášeň pro mořeplavbu do podoby bytu v pražské novostavbě byla proto pochopitelná.

close Majitelé bytu si přáli čistý a jednoduchý design, které zároveň dokáže zachytit atmosféru nekonečných obzorů a mořského putování. info Zdroj: se souhlasem Václava Berana zoom_in Majitelé bytu si přáli čistý a jednoduchý design s námořnickými prvky.

Manželé oslovili architekty Lenku Juklíčkovou a Davida Navrátila ze studia Obliqo a měli naprosto jasno. Chtěli, aby vzniklo vzdušné, jednoduché a účelné bydlení. Vyžadovali čistý design, který zároveň dokáže zachytit poetiku nekonečných obzorů a mořského putování.

„Zadání se od toho, co obvykle navrhujeme, dost lišilo. Mořeplavci nás oslovili na základě reference od svých přátel, pro něž jsme realizovali naši typičtější zakázku,“ vzpomíná Lenka Juklíčková.


Nahrává se anketa ...

Odstíny modré a námořnický duch

Při zařizování necelých devadesáti metrů čtverečních se architekti inspirovali nejen oceánem, ale také podobou lodních kajut. Mohli tak vytvořit úsporná řešení a nabídnout nečekané průhledy.

Hlavní výzvou se stal prostor – architekti museli respektovat dispozice bytu 3+kk, daná byla i podoba dveří a podlah v dubovém dekoru.

V hlavním obytném prostoru, propojeném s kuchyní, představuje výrazný nekonvenční prvek sytě modrá barva, která evokuje mořskou hladinu.

„Modrou barvu klienti vyloženě nevyžadovali, nás ale fascinoval jejich příběh. Jako úplně první referenci nám poslali odkaz na svůj plavební deník. Ten příběh je velmi silný a my jsme ho chtěli do interiéru přenést, protože jde o důležitou část jejich života,“ vysvětluje David Navrátil.

Také ložnice rodičů se vrací na moře, sytou námořnickou modrou v ní však nahradil světlemodrý odstín tapety s nenápadným vzorem, který prostoru dodává hloubku.

Modrá barva pokrývá posuvné panely, za nimiž se ukrývá televize. Díky tomuto variabilnímu řešení si může rodina v místnosti vytvářet různé atmosféry – televize se dá schovat, nebo naopak exponovat.

Velký stůl, soulad nábytku a poetické prvky

Podobné prostorové triky nabízí také subtilní jídelní stůl, který se dá podle potřeby vysunout a zvětšit, nebo naopak minimalizovat. „Je poměrně tenký a dlouhý, ale díky tenké desce kompaktu jsme ho konstrukčně zvládli. Majitelé bytu mají část rodiny ze Slovenska a část z Francie, takže když se sejdou, potřebují opravdu velký stůl,“ doplňuje Lenka Juklíčková.

Kompaktnost hlavního prostoru zajišťuje také soulad použitého nábytku, protože bílé konstrukce kuchyňských skříněk plynule navazují na vybavení obývací části. Modrá dvířka linky s vertikální strukturou doplňují posuvné panely na protější stěně. Kromě bílé a modré interiér doplňují šedé prvky. Poetický prvek sem vnáší výrazná struktura obkladu v kuchyni připomínající mořskou pěnu nebo lákavou dálku zastřenou oparem.

Využitím patra vzniká dodatečný prostor na hru, odpočinek nebo přespání kamaráda, modrá barva nosných konstrukcí tvoří vizuálně zajímavý kontrapunkt.

Také ložnice rodičů se vrací na moře, sytou námořnickou modrou v ní však nahradil světlemodrý odstín tapety s nenápadným vzorem, který prostoru dodává hloubku. Potlačenou barevnost rozehrávají struktury povrchů, ať už jde o frézování skříněk, nebo jemné pletivo svítidla.

Světlé odstíny místnost opticky zvětšují, vestavné skříně zajišťují dostatek místa na uložení veškerých věcí, aniž by narušily plynulost prostoru. V ložnici se nakonec našel koutek na malý pracovní stůl, který si manželé přáli. Z interiéru vyzařuje nejen klid a pohodlí, ale také nenucená hravost a radost.

Lodní kajuty pro děti

Asi největší výzvu pro architekty představoval pokoj pro dva předškoláky. Na ploše patnácti metrů čtverečních museli vytvořit kreativní prostředí s dostatkem úložného prostoru a soukromou zónou pro každé dítě. Inspirací se staly lodní kajuty s typickými kulatými okénky. Prostor dělí chytře řešený průchod z překližky, který vytváří hravý prvek a zároveň vymezuje osobní prostor obou malých obyvatel.

close Inspirací se v dětském pokoji staly lodní kajuty s typickými kulatými okénky. Prostor dělí chytře řešený průchod z překližky, který vytváří hravý prvek a zároveň vymezuje osobní prostor obou malých obyvatel. info Zdroj: se souhlasem Václava Berana zoom_in Inspirací se v dětském pokoji staly lodní kajuty s typickými kulatými okénky. Prostor dělí chytře řešený průchod z překližky, který vytváří hravý prvek a zároveň vymezuje osobní prostor obou malých obyvatel

Díky kulatým průhledům proudí do místnosti dostatek světla. Využitím patra vzniká dodatečný prostor na hru, odpočinek nebo přespání kamaráda, modrá barva nosných konstrukcí tvoří vizuálně zajímavý kontrapunkt.

Interiér pražského bytu, který nápaditým způsobem evokuje vzpomínky na čas strávený na vlnách oceánu, se zalíbil také mezinárodní porotě soutěže BIG SEE AWARD a nominovala ho na hlavní cenu.

Obliqo
Značku Obliqo založila MgA. Lenka Juklíčková, zkušená interiérová designérka s praxí z řady dalších ateliérů v roce 2014. V současné době tým čítá čtyři členy, kteří navzájem spolupracují, doplňují se a inspirují. Obliqo spolupracuje také s externími vizualizátory a prověřenými řemeslníky, firmami a dodavateli. „Za dobu svého působení jsme navrhli a realizovali mnoho interiérů v soukromém sektoru, občas ale zavítáme i do komerčních sfér. Máme za sebou realizace vstupních lobby, recepcí, kanceláří, hotelů i restaurací. Snažíme se, aby výsledkem vždy byly harmonické interiéry plné života a emocí,“ říká Lenka Juklíčková.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.