Možná jste to při hledání místa pro svůj domov zažili také. Vkročíte do staršího domu a cítíte se v něm od prvního okamžiku dobře. Právě takové pocity měl manželský pár, když procházel rodinným dům na pražském Žižkově. Oslovil je natolik, že ho koupili i s vyhlídkou náročné rekonstrukce.

Podívejte se, jak postavit zimní zahradu podle svých představ:

| Video: Youtube

Příběh pokračuje podle obvyklého scénáře. Jak rozsáhlé stavební úpravy si proměna žižkovského domova vyžádá, si na počátku investoři – jako mnozí před nimi – nedokázali představit.

Průběh rekonstrukce pořádně zkomplikovala covidová pandemie, ať šlo zpožděné dodávky materiálů, či uzavřené obchody a výrobní firmy. Výsledek však stojí za vynaložené úsilí i finance.

Zimní zahrada propojila interiér se zahradou

„Díky rekonstrukci vzniklo zázemí, které souzní s aktivním životním stylem majitelů. Rodiče i děti se věnují sportu, zajímají se o umění a často otevírají dveře svého příbytku přátelům,“ říká designérka Kamila Jarkovská, která byla duší celé proměny.

Aby mohl vzniknout osobitý interiér, odrážející způsob života majitelů a poskytující zázemí pro bohatý společenský život, bylo nutné provést zásadní stavební změny. Došlo ke zvednutí konstrukce střechy a vytvoření obytného podkroví, včetně výstavby dvou nových vikýřů. K domu byla přistavěna zimní zahrada, která tvoří propojující prvek interiéru domu se zahradou.

Celým domem prostupují dominantní barvy – bílá, béžová, černá a červená, doplněné o další odstíny. Z pohledu materiálů se zde často objevuje dřevo.

Tento nově zbudovaný prostor slouží k odpočinku a posezení s přáteli. Zimní zahradu oddělují od exteriéru velkoformátové HS portály z hliníkových profilů s efektním vizuálním rozčleněním oken.

„Aby v pokojích bylo co nejvíc denního světla, rozhodli jsme se nejen vyměnit stará, už dosluhující okna, ale okenní prostor zároveň rozšířit. Okna jsme zvětšovali jak na výšku, tak do šířky. U některých stavebních otvorů bylo nezbytné vyměnit i stavební překlady,“ vysvětluje Kamila Jarkovská.

close K domu byla přistavěna zimní zahrada, která tvoří propojující prvek interiéru domu se zahradou. info Zdroj: Se svolením Martina Faltejska zoom_in K domu byla přistavěna zimní zahrada, která tvoří propojující prvek interiéru domu se zahradou.

Tím ale zásahy nekončily. V celém domě bylo třeba udělat novou elektroinstalaci, protože původní neodpovídala dnešním standardům. V přízemí došlo ke stržení několika příček kvůli jejich špatnému stavu a dělala se kompletně nová podlaha.

Netradiční barevné kombinace

V přízemí má rodina k dispozici hlavní obytný prostor propojený s jídelnou a kuchyňským koutem. Nejvýraznějším prvkem se stala červená stěna vedoucí přes celou jídelnu i obývací pokoj. Pomyslný předěl mezi nimi vytvářejí krbová kamna v černém provedení.

„Velkou červenou plochu efektně pohledově rozbíjí na dvě části,“ popisuje designérka. Obývací pokoj je pak výraznou barvou ohraničen i z protější strany – za pohovkou je stěna téměř černá. Pokud cítíte při pohledu na barevné kombinace dotek východu, jste na správné adrese. Kamila Jarkovská navrhovala obytný prostor v souladu s životním stylem a filozofií Feng Shui – Ham Yu, jíž se zabývá.

„Interiér je velmi osobitý a jeho barevnost není pro zdejší domovy právě obvyklá. Jsem ráda, že se rodina navržených barevných kombinací nebála,“ konstatuje designérka. Celým domem prostupují dominantní barvy – bílá, béžová, černá a červená, doplněné o další odstíny.

close  Nejvýraznějším prvkem v hlavním obytném prostoru se stala červená stěna vedoucí přes celou jídelnu i obývací pokoj. info Zdroj: Se svolením Martina Faltejska zoom_in Nejvýraznějším prvkem v hlavním obytném prostoru se stala červená stěna vedoucí přes celou jídelnu i obývací pokoj.

Z pohledu materiálů se zde často objevuje dřevo. Kuchyňský kout je složený ze dvou lineárních částí, mezi nimiž je umístěn vchod na terasu.

Vysoké skříně ve světlém dřevodekoru slouží k ukládání kuchyňských pomocníků a zároveň skrývají pohodlný a z hlediska skladování potravin užitečný vstup do sklepa. Naproti kuchyňské pracovní ploše stojí jídelní stůl obklopený šesti židlemi, každá je jiná.

HS portálem se z jídelny vstupuje do nově zbudovaného přístavku se zimní zahradou. V přízemí se nachází také ložnice majitelů, která je zařízená v příjemných zemitých odstínech. Po netradiční barevné kombinaci v podobě žluté a černé sáhla Kamila Jarkovská také v případě koupelny.


Nahrává se anketa ...

Do koupelny je přístup i ze zahrady

Koupelna je přístupná nejen z přízemní chodby, ale také francouzským oknem ze zahrady, což se osvědčilo zejména v případě pořádání venkovních posezení s rodinou a přáteli a také při saunování. Ze sudové sauny, kterou si rodina postavila na zahradě, se dá francouzským oknem snadno vejít do koupelny a zchladit se pod sprchou.

S barvami si pohrála designérka také v případě vchodových bezpečnostních dveří. Zvenčí jsou červené, uvnitř tvoří kontrast k předsíni ze dřevodekoru svým černým provedením. Černou barvu má i celá řada dalších interiérových prvků a doplňků. Noblesně působí černé kování u všech dveří v domě, které mají barvu slonoviny. Otočné dveře v interiéru jsou vybavené klikami českého výrobce M&T, posuvné zasouvací dveře zase mušlemi stejné značky.

close Červená barva se objevila také v otevřeném prostoru druhého patra. info Zdroj: Se svolením Martina Faltejska zoom_in Červená barva se objevila také v otevřeném prostoru druhého patra.

Motiv červené výmalby se dále objevuje v nově vybudovaném obytném podkroví. Otevřená místnost vytváří příjemné zázemí, které může využívat rodina s hosty třeba při promítání filmů. Do budoucna se počítá s dvougeneračním bydlením – ve stěně za promítacím plátnem jsou připravené rozvody vody i elektřiny pro vytvoření kuchyňského koutku.

Z otevřeného prostoru vedou dveře do království dětí majitelů – starší dcery a mladšího syna. Nechybí ani koupelna, tentokrát v jemných odstínech modré a béžové. Našlo se místo také pro veskrze praktickou prádelnu. Domácí fitness a pokoj určený pro přenocování přátel má rodina k dispozici ve třetím nadzemním podlaží.

close Kamila Jarkovská. info Zdroj: Se svolením Martina Faltejska zoom_in Kamila Jarkovská. Kamila Jarkovská
Designérka Kamila Jarkovská vystudovala interiérový design na soukromé pražské škole.
Její tvorba je ovlivněna především pobytem ve Švýcarsku a cestováním do zahraničí.
Kamila Jarkovská se zabývá návrhy interiérů bytů, kanceláří, reprezentativních prostor a hotelů.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.