Aktivita značky Mitsubishi na evropském trhu po určité odmlce opět nabírá na obrátkách. Nyní se její pozornost obrací na segment menších vozů, ve kterém chce obnovit svoji přítomnost díky spolupráce s aliančním partnerem Renault.

Proto pro potřeby svých zákazníků přizpůsobili lidé v japonské značce francouzské modely Clio a Captur. Je třeba přiznat, že úplně moc práce toto přizpůsobování nedalo.

Na to, v čem se vůz od francouzského modelu odlišuje i na další detaily se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Konkrétně v případě menšího rodinného SUV ASX, což je tedy po technické stránce opravdu Renault Captur, se vlastně jen měnila výplň masky chladiče. Samozřejmě kvůli tomu, aby se do ní dalo dobře zakomponovat firemní logo se třemi diamanty.

Vzadu pak tradiční velký diamant Renaultu nahradil nápis Mitsubishi. Jelikož ale parkovací kamera je obvykle uprostřed francouzského loga, působí nyní výčnělek s objektivem na zádi tak trošku nepatřičně.

Uvnitř se měnilo vlastně jen logo na volantu. Zákazníci to však rozhodně nemusí pociťovat jako újmu, jelikož jak palubní deska, tak i celý zbytek kabiny tohoto vozu jsou udělány kvalitně a promyšleně.

Zejména v testovaném voze, který byl bohatě vybavený, se řidič může cítit jako v modelech, které nabízejí prémiově orientované značky za podstatně větší peníze. Jak displej nahrazující klasické přístrojové ukazatele, tak i centrální obrazovka mají vysoké rozlišení a grafika na nich je přehledná a logická. Líbily se mi také detaily – například klasické otočné knoflíky pro nastavování parametrů klimatizace nebo klávesy pro rychlý vstup do menu i zapínání důležitých funkcí.

Líbil se mi tvar i velikost předních sedaček. Dokonce mají překvapivě masivní boční vedení na opěradlech. To může u aut této kategorie překvapit, jenže konkrétní testovaný kus měl solidně potentní agregát pod kapotu a jak městským provozem tak klikatými okreskami se dokázal protáhnout velice hbitě.

Vyhoví při krátkých pojížďkách i na delších výletech

Ještě ale zpět do interiéru: Zadní sedačky se dají posouvat, což zvětší i tak solidní zavazadelník. Pokud vzadu nebude sedět nikdo nebo jen menší lidé, dá se takto nafouknout kufr až na hodnotu 536 litrů, což je o 112 více než když jsou sedačky posunuty úplně dozadu. A to je u vozu, který na délku měří necelých 423 centimetrů, dobré číslo. V takovém případě pak můžete bez větších problémů nabídnout svezení na zadních sedačkách i lehce nadprůměrně velkým dospělým. Ti si pak za přední cestující s výškou přes 180 centimetrů sednou ještě s několikacentimetrovou rezervou před koleny i nad hlavami. Jen se tu nemusí cítit zcela útulně, protože světla sem proniká skrze malá boční a zatmavená okénka pomálu.

Plusy:
+ Design
+ Kvalita interiéru
+ Prostor vzhledem k rozměrům vozu
Mínusy:
- Lehce zastarávající vnější design
- Temnější interiér vzadu

Podlaha kufru se dá umístit do dvou poloh, přičemž v té vyšší vznikne po sklopení zadních opěradel docela dlouhá rovná plocha. Jen praktických drobností by zde mohlo být více než dva háčky na zavěšení nákupních tašek. Pod nejnižší úrovní podlahy je ještě prostor na rezervní kolo, v tomto konkrétním autě se ale nacházel jen box s lepící sadou. Také bych ocenil průvlak skrze zadní opěradlo nebo systém umožňující postupné sklápění zadního opěradla v poměru 40:20:40.

Líbilo se mi, jak umí být ASX univerzálním autem. Ve městě se s ním dobře parkuje, o víkendech umožňuje převoz solidní porce zavazadel nebo potřeb pro aktivní trávení volného času.

Automatická převodovka, která se pojí se čtyřválcovou zážehovou třináctistovkou pod kapotou umožňovala řidiči soustředit se jen na práci s volantem a dvěma pedály, necítil jsem nutnost používat pádla pro manuální řazení u volantu. Při sundání nohy z plynu vůz díky mildhybridnímu systému dokáže plachtit a šetřit tak palivo.

Dynamika při sešlápnutí plynového pedálu je na takto zaměřené auto více než dostatečná a podvozek na alespoň trošku udržované silnici funguje dobře. V ostřeji projetých obloucích se pak už ale karosérie trošku nakloní. Na druhou stranu, sedmnácticentimetrová světlá výška znamená, že můžete projet nějakou tou polňačkou nebo to vzít k chatě přes pokosenou louku. Do velkých terénních akcí se ale samozřejmě pouštět nemůžete. Vždy jsou poháněna jen přední kola.

Spotřebu výrobce udává 5,9 litru, v praxi počítejte s o litr vyšší.

Základní technická data:

  • Karosérie: pětimístné pětidveřové SUV
  • Motory/Spotřeba: zážehový tříválec 1,0/91 koní – 5,8 litru, zážehový přeplňovaný čtyřválec 1,3/140 – 158 koní – 5,8 – 5,9 litru, hybridní ústrojí 143 koní – 4,9 litru, plug-in hybrid 159 koní- 1,3 litru
  • Převodovky: šestistupňová manuální, sedmistupňová automatická
  • Vnější rozměry: 4227/1797/1567 mm
  • Rozvor: 2639 mm
  • Zavazadlový prostor: 420-536 l
  • Max. rychlost: 204 km/hod
  • Zrychlení: 8,5-14 s
  • Ceny: od 489 950 Kč Kč