Nyní nabízená čtvrtá generace nejmenšího modelu značky s třícípou hvězdou prošla modernizací, během níž se změnila čelní maska, grafika světlometů a vzadu je nový difuzor. I nadále jsou ale vedle něj falešné výfukové koncovky. Výfukové plyny proudí z koncovky ukryté hluboko pod zadním nárazníkem. Vnější vzhled testovaného kusu ještě vylepšovaly prvky, které jsou součástí příplatkového paketu s logem sportovní divize AMG.

Na to, jak auto vypadá zvnějšku i zevnitř se můžete podívat do galerie s konkrétními popisky.

V interiéru je změn poměrně málo. Novinkou je volant se zdvojenými horizontálními rameny, na nichž jsou dotykové plošky pro volby palubního počítače i dalších funkcí. Na centrální konzole teď ubyl dřívější touchpad obklopený fyzickými tlačítky umožňujícími rychlý vstup do jednotlivých hlavních menu multimediálního systému. Nyní už musíte zamýšlenou volbou provést dotykem na ikonku displeje. Ten je spojený do jednoho celku s digitálním přístrojovým štítem.

Druhou možností je zadat třeba pokyn do navigace hlasem. V případě vozů této prémiové německé automobilky si elektronika s pokyny, které vyřknete, velmi solidně rozumí.

Na videopředstavení tohoto modelu se můžete podívat zde:

| Video: Youtube

Interiér působí, stejně jako před modernizací, velice dospěle a kvalitně. Velmi chválím zachování pětice klasických kruhových výdechů klimatizovaného vzduchu, což v horkých letních dnech umožňuje lepší nasměrování chladícího větříku. Také ovládání klimatizace zůstalo analogové. Díky tomu se třeba změna nastavení požadované teploty dá udělat doslova poslepu.

Líbily se mi sportovně tvarované jednodílné sportovní sedačky, které poskytují velmi dobrou oporu v zatáčkách.

Vzadu je sice možné přepravovat i průměrně narostlé dospělé jedince, ale od vozu, který v daném velikostním segmentu patří k největším, by se dala očekávat i lepší prostornost. Totéž platí o zavazadlovém prostoru. Jeho využitelnost ale naštěstí zvyšuje zadní opěradlo rozdělené do tří částí, díky čemuž se dá část určená pro náklad postupně zvětšovat. Pod podlážkou je už místo pouze na povinnou výbavu. Dobrý je ale nápad s umístěním výstražného trojúhelníku hned za hranu zavazadelníku.

Spousta motorů na výběr

Mercedes-Benz pro tento model nadále nabízí širokou širokou škálu motorizací. Sedm z nich, včetně dvou se supervýkonnými agegáty od AMG tankuje do nádrže benzin, dvě pak naftu.

V případě zkoušeného exempláře se pod přední kapotou nalézal čtyřválcový přeplňovaný zážehový agregát se zdvihovým objemem válců 1,3 litru. Blok pochází od Renaultu, ale „vnitřnosti“ již dodali technici značky s třícípou hvězdou. Řidič má k dispozici výkon 163 koňských sil, z čehož třináct a celých 150 Newtonemtrů točivého momentu poskytuje elektromotor začleněný do mildhybridní pohonné soustavy.

Jeho role je překvapivě důležitá. Zatímco dříve „áčko“ působilo s tímto motorem při rozjezdech poměrně mdle, nyní je reakce na plynový pedál o poznání rychlejší. Spolupráce se sedmistupňovou automatickou převodovkou posílající točivý moment na přední kola je příkladný. Skvělé je také odhlučnění motoru.

Jízdní vlastnosti odpovídají zvyklostem značky. To znamená, že podvozek zajistí komfortní proplouvání po kvalitnějších silnicích, ale nechá se bez problémů přemluvit i k dosti svižné jízdě. To opět i díky sníženému podvozku, který je dalším dílkem z paketu AMG. Na opravdové sportování jsou tu ale jiné „ostré“ verze. Na nerovné silnici limituje tempo průjezdů zatáčkami kromě motoru také technicky jednodušší typ zadní nápravy. Sofistikovanější zavěšení zadních kol se pojí až se silnějšími motory.

Třináctistovka však umí být při běžném používání v tuzemském provozu poměrně úsporná. Na konci testu jsem zaznamenal kombinovanou spotřebu 6,3 litru. Apetit agregátu se dá ale udržet i pod hranicí šesti litrů, pokud nespěcháte.

Základní technická data:


Karosérie: pětimístný pětidveřový hatchback

Motory/Spotřeba: Zážehový přeplňovaný čtyřválec 1,3/136-163 koní – 5,9 l zážehový přeplňovaný čtyřválec 2,0/225 -422 koní- 6,9 – 8,8 litru, vznětový přeplňovaný čtyřválec 2,0/150-190 koní – 4,9 – 5,0litru

Převodovka: sedmistupňová automatická, osmistupňová automatická

Vnější rozměry: 4428x 1796x1440 mm

Rozvor: 2729 mm

Zavazadlový prostor: 350/1190 l

Max. rychlost: 215-270 km/hod

Zrychlení: 3,9-8,8 s

Ceny: od 873 620 Kč