VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BŘETISLAV LAPISZ

Břetislav Lapisz / Moravskoslezský deník
Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Otrava z gyrosu? Riziko nákazy číhá i jinde, varují hygienici

Šest desítek lidí muselo před pár dny v Hradci Králové vyhledat lékařskou pomoc poté, co je po konzumaci gyrosu či kebabu postihly bolestivé křeče a průjmy. Problém způsobil toxin zlatý stafylokok. Hrozí podobné nebezpečí i v našem regionu?

Ovoce bylo letos málo, z pálenic si zákazníci odvážejí také „směsky“

Nejen slivovici, hruškovici, či calvados letos připravovali svým zákazníkům v pálenicích v Ostravě a okolí. Daleko více než v předchozích letech dávali do kotlů kvasy připravené z několika druhů ovoce, takzvané směsky.

Veolia Energie ČR dokončila ekologizaci karvinské teplárny

V Teplárně Karviná byla dokončena kompletní ekologizace jednoho z nejvýznamnějších zdrojů tepla v Moravskoslezském kraji, která byla zahájena v roce 2013.

Voda ke koupání? Vyhovuje, hlásí hygienici

Vzorky vody z jedenácti nádrží, které lidé využívají ke koupání v okresech Opava, Bruntál a Karviná, odebrali počátkem tohoto týdne hygienici.

Kahanec má o jednoho jezdce méně. Olin Hanák se zabil v Ostravě

Jen týden před závodem na Těrlickém okruhu o Havířovský zlatý kahanec se jeden z očekávaných závodníků, mladý Olin Hanák, zabil na závodech v Ostravě. 

Oceláři z kraje budou v Bruselu demonstrovat proti čínským dovozům

/FOTOGALERIE/ Více než sto zástupců ocelářských firem z Moravskoslezského kraje vyrazilo v neděli vpodvečer do Bruselu. Už v pondělí se tam zúčastní demonstrace proti zavedení tržního statusu Číny, které podle ocelářů ohrožuje evropský průmysl. Demonstraci svolala průmyslová asociace AEGIS Europe.

Hejtman Novák: Chceme zabránit dalšímu vyhrocení už tak napjaté situace

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák říká v rozhovoru pro Deník: „Pro stát bude levnější, když OKD převezme a utlumí těžbu postupně."

Za vodné a stočné si příští rok připlatíme

Zákazníci Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava a. s. (dodávají vodu do okresů Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava) si od 1. ledna 2015 připlatí.

Jaké novinky v podávání daní z nemovitostí nás letos čekají?

Lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2014 končí letos v pátek 31. ledna. Týká se především nových vlastníků pozemků, zdanitelných staveb a bytových a nebytových jednotek

OBRAZEM: Stolní tenisté Havířova uspěli v derby

Havířov /FOTO/ – Dramatické moravskoslezské derby v extralize stolních tenistů mezi domácí Ostravou a Baníkem Charvát Havířov skončilo úspěchem pro havířovské barvy. 

Vedra zatím kvalitu vody nezhoršila

Ostravsko - Kontrolní odběry vzorků vody ve sledovaných vodních plochách v okresech Bruntál, Opava a Karviná byly v pořádku. 

Soutěž o finanční gramotnosti vyhráli spolužáci z jedné lavice

Orlová, Ostrava - Vítězem soutěže Jak by se měla chovat finančně gramotná rodina se stal Jiří Jirásek ze SOŠ Net Office Orlová-Lutyně. Druhý je Jiří Křenek ze stejné školy a třetí Denis Kupr z Českoslovanské akademie obchodní Dr. Edvarda Beneše v Praze.

Vodohospodáři se chystají na rychlé tání, mají cvičení a odpouštějí přehrady

Ostrava - Na různých srážkoodtokových modelech budou dnes odborníci z Povodí Odry sledovat, jak by se mohly zvedat hladiny řek při rychlém tání sněhu. „Na preventivním zasedání povodňové komise se seznámíme s matematickými modely pro různé varianty oteplení a srážek, jejich dopady na průtoky řek a potřebnou manipulaci na přehradách.

Sníh už dlouho nevydrží, po mrazech přijde obleva. Je to běžné?

Region /MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT/ - Sníh, který padal na Ostravu i další místa republiky ještě v průběhu pondělka, se zřejmě dlouho neudrží. Už v úterý by se denní teploty měly pohybovat nad nulou a ve středu se oteplení díky proudění teplého oceánského vzduchu projeví ještě výrazněji. 

Nadace těžařů letos podpoří hlavně Karvinsko a okolí

Region - V grantových výzvách nadace rozdělí neziskovým organizacím, školám a obcím kolem dvaceti milionů korun.

Třinecké železárny už vlastní bohumínský závod ŽDB Drátovna

Bohumín, Třinec − Třinecké železárny jsou ode dneška vlastníkem bohumínského závodu ŽDB Drátovna. Třinecké železárny se staly majitelem sta procent akcií bohumínské firmy.

Leo Express už přijal první stevardy, strojvedoucí i operátory

Bohumín − Společnost tak dokončila první vlnu výběru vlakových posádek a dalších pracovníků nezbytných pro rozjezd vlakové dopravy mezi Prahou a Bohumínem v letošním roce.

Leo Express hledá osmdesát pracovníků, hlásí se jich desetinásobek

Region − Obrovský zájem veřejnosti vyvolal hromadný nábor nových pracovníků, který na začátku dubna zahájila pro svou rozjíždějící se vlakovou dopravu společnost Leo Express. 

Povodí Odry zpřísňuje kontroly v okolí přehrad

Region - Chování některých návštěvníků přehrad přimělo Povodí Odry, aby zpřísnilo kontroly pozemků v okolí vodních nádrží Morávka, Šance, Kružberk, Slezská Harta, Těrlicko, Žermanice, Olešná a Baška. Kontroly budou probíhat za účasti pracovníků bezpečnostní agentury. Informoval o tom mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Neznačený alkohol se vozí v autech i vlacích, prodává se v tržnicích

Ostrava - Pracovníci ostravského celního ředitelství se v uplynulých dnech zaměřili v Českém Těšíně a Chotěbuzi i na dodržování zákona o povinném značení lihu.

Ceny benzinu: takhle draho u pump ještě nebylo

Region - Se zděšením hledí v posledních týdnech motoristé na ceny u čerpacích stanic. Skoro sedmatřicet korun za litr naturalu a ještě více za naftu. Tolik ještě nikdy neplatili.

RPG Byty chtějí letos dát do oprav 1,3 miliardy korun

Region- Významná část těchto prostředků půjde na programy Okna, Bezpečnost, Exteriér a Velké opravy, které se v roce 2012 dotknou 1130 domů s více než čtrnácti tisíci byty.

V přehradách i řekách je kvůli suchu málo vody

Ostravsko - Velmi teplé letošní září a počasí bez srážek způsobily, že v minulých týdnech vytrvale klesaly hladiny všech vodních toků Povodí Odry.

Firmou roku je ČSAD Havířov, živnostníkem Vlach

Ostravsko − Novými jedničkami moravskoslezského byznysu byli ve čtvrtek vyhlášeni dopravní firma ČSAD Havířov a ostravský podnikatel Robert Vlach, který provozuje internetový portál Na volné noze.

SmVaK investují do výroby elektřiny

Ostrava − Největší dodavatel vody v Moravskoslezském kraji a jeden z největších v tuzemsku postaví ve Vítkově-Podhradí malou vodní elektrárnu. Investice se pohybuje kolem pěti milionů korun.

Půjčujete kamarádovi? I tak sepište smlouvu

Region - Už se vám někdy stalo, že jste dobrému sousedovi nebo kamarádovi, který se ocitl v tíživé finanční situaci, půjčili peníze?

Boj proti hazardu? aneb Tak si tu ty videoterminály navezte

Ostrava − Dost podivná situace panuje v poslední době kolem takzvaných videoloterijních terminálů. V některých obcích a městech dochází dokonce k tomu, že starostové vyzývají provozovatele, aby instalovali další terminály. Proč vůbec k takovým situacím dochází?

Podnikatelé roku jedou reprezentovat ČR do Monaka

Třinec - Na prestižní světovou soutěž nejlepších manažerů-vlastníků firem Ernst & Young Podnikatel roku 2010 pojedou ČR reprezentovat Adam, Mariusz a Valdemar Walachovi.

RPG bude do bytů montovat měřiče tepla

Ostrava − Společnost RPG Byty bude do svých bytů plošně montovat měřiče tepla. Zástupci společnosti se na tom dohodli při pracovním jednání se zástupci Sdružení nájemníků ČR (SON).

Lidem zmizely TV programy. Potíže mají ti se společnými anténami

Ostravsko - Ostrá kritika se snesla na hlavy lidí zodpovědných za zajištění pozemního šíření digitálního televizního signálu. Lidé z celého Osravska si stěžovali na to, že nebyli o změnách dostatečně informováni. Největší problémy mají dosud lidé přijímající signál ze společných antén. Ty musí upravit technici.

O peníze Nadace OKD je nebývalý zájem

Ostravsko – Nadace OKD přijala v letošním grantovém kole 1283 projektů neziskových organizací, obcí a dalších žadatelů.

Zbrklý nákup už nemusí znamenat doživotní trauma

Ostrava - Novelizovaný zákon poskytuje větší ochranu lidem, kteří nedokáží odolat obchodním trikům profesionálně trénovaných prodejců.

Na tratích v regionu se objeví další patrové Elefanty

Ostrava − Smlouvu na dodávku osmi dvoupodlažních souprav typu CityElefant uzavřely České dráhy s akciovou společností Škoda Vagonka.

Zaměstnanci OKD darovali zimní oblečení potřebným

Ostrava - Sbírku zimního oblečení, které s blížící se zimou využijí především lidé bez domova, zorganizovala Nadace OKD.

Kraj ocenil firmy, které nezapomínají na ekologii

Ostrava – Společnosti ČSAD Havířov a Dvořák lesy, sady, zahrady zvítězily ve třetím ročníku soutěže Podnikatel roku 2010 z hlediska jeho vztahu k životnímu prostředí v Moravskoslezském kraji. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo poslední říjnovou středu v Hotelu Park Inn.

Dodavatele plynu změnily desítky tisíc domácností

Ostrava – Stále více nejen domácností, ale i středních odběratelů či velkoodběratelů už si zvyklo na to, že si mohou vybrat firmu, která je bude zásobovat zemním plynem. Uvedl to Jakub Nečesaný ze společnosti OTE .a. s.

Speciál? Pumpy s ním asi brzy skončí

Ostravsko - Před zimou jsem svou starou škodovku dal do garáže. Když jsem letos vyjel, marně jsem hledal pumpu, kde prodávají speciál,“ napsal nám čtenář Deníku.

Elektrárna Dětmarovice letos oslaví pětatřicátiny

Ostrava - Dětmarovická elektrárna vyrobila za bezmála pětatřicet let svého provozu už sto milionů megawatthodin energie. „Toto množství by pokrylo spotřebu celé České republiky na více než rok a půl,“ vysvětlila mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.

Z bývalého krytu v Dole Dukla vzniká muzeum

Havířov,Ostrava- Kryt takzvané civilní obrany v areálu bývalého Dolu Dukla v Havířově, na kterém už byla v minulých letech ukončena těžba, se společnosti RPG Real Estate a OKD rozhodly vyjmout z plánu demolic a opravit jej.

Plynaři dočasně přidají do plynu páchnoucí látku

Ostravsko - Plynaři chtějí zjistit, jestli v domácnostech a u dalších odběratelů zemního plynu nedochází k jeho úniku. Proto na období od 14. září do 14. října nachystali zvýšenou nárazovou odorizaci.

Na modernizaci škol v kraji půjde téměř 200 milionů

Ostrava - Až 190 milionů korun evropských dotací půjde na modernizaci výuky na základních a středních školách a dalších školských zařízení v kraji. Podle manažera Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Michala Sobka bude vyčleněno z Regionálního operačního programu (ROP) na tyto účely až sto milionů korun.

OKD pomůže rodinám havířů zahynulých v Handlové

Ostrava - Částku dosahující až čtyři sta tisíc korun pošle těžební společnost Ostravsko-karvinské doly rodinám havířů, kteří v pondělí zahynuli při důlním neštěstí ve slovenské Handlové.

Ostravští policisté našli pohřešovaného chlapce

Ostrava /AKTUALIZACE/ - Po jedenáctiletém chlapci Michalu Matejkovi, který první srpnovou středu odešel z domova, pátrali ostravští policisté.

Na severovýchodě republiky se zatím letos méně bourá

Ostravsko - O téměř 5,4 tisíce nehod méně než v prvním pololetí roku 2008 zaznamenali od ledna do června policisté na území bývalého Severomoravského kraje. Ubylo i obětí nehod

Děvče skončilo po páteční vichřici v nemocnici

Šenov, Ostrava - Jedenáctiletá dívka ze Šenova, která byla zraněna při páteční vichřici, má zlomenou ruku a otřes mozku. Bouře poničila i střechu domu její rodiny.

Hasiči stále ještě likvidují následky páteční vichřice

Ostrava - Moravskoslezští hasiči se od pátečního večera ještě nestačili zastavit. Vichřice, která se v pátek vpodvečer přehnala i naším krajem, způsobila totiž rozsáhlé škody.

Nejdelší ulovený kapr měřil tři čtvrtě metru

Rychvald /FOTOGALERIE/ - Pětasedmdesát centimetrů měřila ryba, kterou dnes v rybníku Nový Stav v Rychvaldu při tradičních jarních závodech ulovil vítěz v kategorii o nejdelšího kapra.

Na severovýchodě Česka nemají proud stovky domácností

Ostrava - Stovky domácností na severovýchodě republiky jsou po včerejší podvečerní bouřce, která vyvracela stromy a někde ničila i střechy, stále bez dodávek elektřiny.

V nemocnici zůstává už jen Natálka

Ostrava - Matka těžce popálené holčičky Natálky z vítkovského případu byla v sobotu propuštěna z nemocnice do domácího léčení.

Teploměr šplhal ke 22 stupňům, rekord ale nepadl

Ostrava - I když se dnes v Ostravě nejvyšší teploty pohybovaly nad hranicí dvaceti stupňů Celsia, historický rekord pro 11. duben překonán nebyl.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT