VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVLA KRŮČKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Literární emoce bez hranic

V polském a Českém Těšíně se pustili do projektu, který mladým čtenářům originálním způsobem přibližuje kouzelný svět knih a problémy dospívajících dětí.

Začala stabilizace nebezpečného svahu

Naposledy v dubnu tohoto roku jsme čtenáře informovali o aktivních (a nebezpečných) sesuvných pohybech kopce Ujala nad doubravským důlním jezerem Kozinec, v důsledku kterých byla na neurčito uzavřena i místní komunikace číslo 23c, spojující Doubravu se sousední obcí Dětmarovice.

Cena Městská knihovna roku patří Karviné

Moderní a přívětivé prostředí, propagace čtenářství či komunitní a kulturní aktivity nad rámec klasických služeb. To jsou jen některé z faktorů, jež mohou odlišovat průměrné knihovny od těch výjimečných.  

Přehlédnout se nesmí ani jedna čárka navíc

Náročný úkol v podobě sčítání hlasů připadá každé volby na členy volebních komisí, kteří nesmí přehlédnout ani jediný lístek a na nich ani křížek či čárku navíc.

Těšínská tramvaj se do měst vrátí zřejmě jen symbolicky. Jezdit nebude

Tramvajová linka, která zhruba před sto lety spojovala vlakové nádraží s centrem tehdejšího Těšína a přilehlými objekty vojenských kasáren, je dnes známá už jen díky obrázkům a vyprávění.

Tahanice, pěsti a surové napadení. 17letí útočníci skončili v policejní cele

Dva teprve sedmnáctiletí mladíci jsou obviněni z loupežného napadení, ke které došlo minulé úterý večer v Bohumíně.

Z ulic Českého Těšína zmizí žebráci

Nově schválená vyhláška omezí v Českém Těšíně žebrotu. Za tou momentálně do hraničního města vyrážejí i občané Polska.

Vozíčkáři v pasti. Na vině je rekonstrukce vozovky

V důsledku nedávné rekonstrukce Karvinské ulice se z chodníků v Českém Těšíně staly pasti na vozíčkáře. Občanům s handicapem nyní nezbývá, než bariérově těžko přístupné úseky komplikovaně (a často nebezpečně) objíždět.

Stará Karvinná ožívá v novém dokumentu

Díky novému dokumentu poloamatérských filmařů z týmu Art Klapka se mohou diváci ponořit do bohaté historie dnes již zaniklé Karvinné.

Dopravní kolaps na tahu mezi Karvinou a Dětmarovicemi. Obrňte se trpělivostí

Dva semafory, dvojitá porce kolon! Na silnici mezi Karvinou a Dětmarovicemi dnes ráno odstartovala další oprava vozovky, tentokrát na úseku v blízkosti Závadských rybníků.

K narozeninám dostal dům dětí areál za desítky milionů

První dárek k nadcházejícímu velkému jubileu získal na sklonku týdne českotěšínský dům dětí a mládeže (DDM), kdy mu město do užívání oficiálně svěřilo několikamilionový komplex pozemků a staveb ve Frýdecké ulici. Na slavnostním předání areálu do rukou DDM nemohly chybět ani děti, kterých momentálně do zdejších kroužků a zájmových skupin dochází více než 800.

Vlastní chléb, dalamánky či rohlíky? Komunitní pec je otevřena všem nadšencům

Za pomoci dobrovolníků vyrostla v zahradě petrovického informačního centra speciální komunitní pec, ve které si nyní mohou lidé vždy jednou měsíčně volně upéct vlastní chléb či jiné pečivo.

Antikvariáty jsou v některých městech ohroženým druhem

V některých městech našeho regionu je v současnosti antikvariátů podstatně méně než v minulých letech. Jen jediný kamenný je například v Opavě.

Povolání sestry je třeba vrátit prestiž

Vybudováním vlastních škol se rozhodl zdravotnický holding Agel řešit stále větší problémy se sháněním personálu do nemocnic. Po Střední zdravotnické škole, kterou loni na podzim otevřel v Ostravě, teď výuku spustil také v nové pobočce v Českém Těšíně.

Třešně, maliny či mirabelky. Víte, kde si nasbírat ovoce a bylinky zadarmo?

V České republice existují desítky tisíc volně rostoucích stromů a keřů, ze kterých si lidé mohou utrhnout plod zcela zdarma. Kde tato místa hledat, napoví web a aplikace Na ovoce.

Začátek víkendu přinesl několik pádů z výšek. Zasahovaly i vrtulníky

Hned ke čtyřem pádům z výšek došlo na Karvinsku a v blízkém okolí během pátečního odpoledne.

Pozor: kritizované jízdní řády se dočkají změn

Nové řády autobusů, upravené podle požadavků cestujících, se na zastávkách Karvinska objeví už tuto neděli.

Kruhový objezd u stadionu testují první řidiči

Počínaje úterním dnem mohou řidiči již částečně využívat nový kruhový objezd u karvinského zimního stadionu, stejně jako zdejší rekonstruovanou část ulice K. Śliwky, vedoucí k občerstvení U Dlouhých vidlí.

Z chladicí věže čápa vysvobodili až hasiči

Z chladicí věže nečinného stonavského Dolu 9. květen záchranili karvinští profesionální hasiči čápa bílého, který zde podle pracovníka ostrahy strávil nejméně pět dní.

Nová předvolební kampaň? Internet se baví chodníky. Dlažbu zdobí Ježíš

Bouřlivou debatu vyvolaly na sociálních sítích křídové nápisy, které se v posledních dnech objevily na orlovských a havířovských chodnících.

Černá vanilka, nebo Becherovka? Neobvyklé příchutě mají úspěch

Okurková, olivová, Sezame, otevři se, Mozart, Zakynthos… To jsou jen některé z netradičních příchutí, které mohou zákazníci vyzkoušet v havířovském Zmrzlinářství u Böhmů. Manželé Norbert a Jarmila Böhmovi se výrobě a prodeji zmrzliny věnují už 14 let. A i když tomu tak ze začátku nebylo, dnes se u jejich vitrín stojí fronty.

Oslí uši nehrozí. Karvinská knihovna nabízí „profi“ balení učebnic

VIDEO/ Novou službu spustila spolu s blížícím se začátkem školního roku karvinská regionální knihovna, která školákům (a zejména pak jejich rodičům) nabízí možnost profesionálního balení učebnic takříkajíc „na míru“. Hlavním důvodem byla podle zdejších knihovnic vlastní nepříjemná zkušenost s obaly.

Sněžka, Praděd, Lysá hora… V Záblatí vznikla pětice originálních křesel

Kruhové posezení symbolizující Sněžku, Praděd, Lysou horu, Záblatský kopec a nejnižší místo Moravskoslezského kraje - soutok Odry s Olší - bude nově zdobit parčík naproti sokolovny v bohumínské městské části Záblatí.

Dálkový běh Petra Kuchaře pokračuje

Oběhnout celé území někdejšího Československa si vzal za výzvu lékař a dálkový běžec Petr Kuchař, který na trasu dlouhou zhruba 3000 kilometrů vyběhl 11. května z Dětmarovic.

Seriálový Gustlík F. Pieczka: K petrovickému kinu se vážou krásné vzpomínky

VIDEO/ Rodák z Godowa, českému publiku známý především svou rolí Gustlíka ze seriálu Čtyři z tanku a pes a tatínka Hakunděka z filmu Díky za každé nové ráno, o víkendu zavzpomínal na dětství v česko-polském pohraničí.

U Karvinského moře zachraňovali tonoucího muže

Čtyřiapadesátiletého muže bez známek života vytáhli v sobotu odpoledne svědci z Karvinského moře. Na místo byli okamžitě přivolání záchranáři, kterým se podařilo u plavce obnovit krevní oběh.

Virtuálními bitcoiny zaplatíte třeba už i v baru nebo u kadeřníka

Stále více podniků v Česku přijímá vedle klasických „reálných“ bankovek také nejrůznější virtuální měny. Na Karvinsku si s nimi objednáte například hotelový pokoj či obědové menu.

Rockový svátek nad Olzou

Legendy českého i zahraničního klasického hard rocku a jejich fanoušci si dají v sobotu dostaveníčko v českotěšínském parku Adama Sikory, kde se pod širým nebem uskuteční 4. ročník festivalu Rockování nad Olzou.  

V Dolní Lutyni se už rýsují rozlehlé moderní skleníky

Stavba skleníků pro rajčata a okurky na okraji Dolní Lutyně pokračuje. Farma Bezdínek by chtěla první sklizeň stihnout ještě před Vánocemi.

Koupání ve volné přírodě: lidi ohrožují sinice i nepříjemný parazit

Oblíbená a hojně vyhledávaná Těrlická přehrada na Karvinsku hlásí problém. Lidé, kteří tamní vodní plochu, přesněji pak její oblast poblíž Pacalůvky a Zátoky v posledních dnech navštívili, si z koupání domu přinesli i ošklivou kožní vyrážku.

Nejlevnější nájmy v Česku? Vítězí Karvinsko

Podle údajů českých realitních kanceláří a internetového portálu patří pronájmy bytů v Moravskoslezském kraji k nejlevnějším v celém Česku. V různých lokalitách kraje se však ceny výrazně mění.

Rudý Měsíc, oblačné pásy Jupiteru či prachová bouře na Marsu

Doslova zatěžkávací zkouškou prošla v pátek večer střecha Těšínského divadla, na kterou v souvislosti s úplným zatměním Měsíce dorazilo dobrých 150 lidí.

Areál za desítky milionů bude patřit dětem

Větší prostory, zahradu a především pak vlastní tělocvičnu nabízí komplex pozemků a staveb na českotěšínské Frýdecké ulici, který město nově svěřilo k užívání zdejšímu Domu dětí a mládeže (DDM).

Pro dávky píchala zdravému synovi inzulin

Šest a půl roku si ve vězení odpyká osmatřicetiletá žena z Havířova, která svému zdravému synovi aplikovala inzulin. Důvodem měla být možnost pobírat na chlapce sociální dávky.

Milion korun, nebo ztráta střechy nad hlavou?

Žalobou na Residomo, ke které nájemníky vyzývá leták společnosti Serbina Consulting, lidé riskují ztrátu bydlení.

Byznys s chudobou vs. město

Zhruba před sedmi měsíci začaly na území Bohumína platit hned tři tzv. bezdoplatkové zóny, v rámci kterých nemohou nově příchozí nájemníci využívat doplatků na bydlení. Radnice se tak brání přílivu sociálně slabších obyvatel do soukromých ubytoven a domů, které tímto způsobem fungují.

Světový unikát v Bohumíně: kosmetika z použitého fritovacího oleje

V Česku se již brzy začne vyrábět kosmetika a další přípravky z použitého fritovacího oleje. Novou továrnu na recyklaci odpadních olejů za zhruba 362 milionů korun postaví ve svém areálu bohumínská společnost Bochemie. Její provoz by mohl začít fungovat na podzim roku 2020.

Karvinské moře se mění na rekreační zónu

Kolem vodní plochy v Darkově byly nově nainstalovány odpadkové koše a jednoduché sociální zařízení. Časem by zde měla vzniknout i pláž a stezka pro cyklisty a bruslaře.

Chystáte se pro nový průkaz? Připravte se na fronty

Úřady se zapojily do nového systému pro vyřizování řidičských a občanských průkazů. Změny, které měly lidem ušetřit čas, s sebou zatím přinášejí pouze notné zpoždění.

Dražba ztrát a nálezů: nový domov získal vánoční stromeček i sportovní auto

Jízdní kola, knihy, ale i zapomenutý vánoční stromeček či terénní auto. V Bohumíně proběhla po bezmála čtyřech letech dražba ztrát a nálezů, která na nádvoří zdejšího městského úřadu přílákala desítky lidí. 

„Choreografii jsme ženám posílaly i na videu,“ říká autorka sletové skladby

Má něco přes sedm minut, jmenuje se Ženobraní a mnoha cvičenkám po celé republice ukrajuje hodiny volného času. Řeč je o skladbě, na kterou v rámci XVI. Všesokolského sletu v pražském Edenu vystoupí zhruba 1300 žen, a kterou společně vytvořily Kateřina Matušínská s dcerou Magdalénou z Rychvaldu.

Karvinsko: První prázdninový víkend se akcemi jen hemží

Filmové projekce, pohádky, koncerty, oslava čaje, ale i hledání pokladu či sjezd řeky. Města a obce na Karvinsku vítají prázdniny ve velkém.

Telefonní budky končí, převálcovaly je mobily

ANKETA - Nervózní ťukání na dveře telefonní budky. Uvnitř nerušeně hovoří upovídaná paní, venku nervózně přešlapuje fronta lidí, kteří si potřebují vyřídit důležitý hovor. Běžná scéna, která se dříve odehrávala u veřejných telefonních automatů. Dnes už v nich člověka se sluchátkem u ucha uvidíte stěží.  

Ohňostroje utiší nová vyhláška

Na základě podnětů obyvatel města přijali českotěšínstí zastupitelé novou vyhlášku, zakazující užívání zábavní pyrotechniky během velké části prosince.

V Petrovicích se utkaly stoleté hasičské stříkačky

Jak vypadal hasičský výjezd na začátku minulého století, ukázal sobotní závod historických stříkaček v Dolních Marklovicích, který už podruhé uspořádal zdejší sbor dobrovolných hasičů (SDH).

Kilometrové kolony a desítky minut zpoždění. Začala rekonstrukce mostu přes Olši

Notnou dávkou trpělivost se musejí obrnit řidiči na hlavním tahu mezi Karvinou a Dětmarovicemi, kde v pondělí ráno odstartovala rekonstrukce mostu před řeku Olši. Ta potrvá minimálně do konce roku.

Odpojení Orlové od EDĚ. Nelogické, nebo nezbytné?

Město Orlová zvažuje, že by se v budoucnu odpojilo od současného dodavatele tepla – Elektrárny Dětmarovice – a vybudovalo na svých sídlištích 15 nových plynových kotelen. Podle některých je toto opatření nezbytné, podle jiných nelogické.

Lodičky provoněly tvarůžkové kremrole i syrečková pizza

V sobotu po poledni odstartovaly na karvinských Lodičkách v pořadí již čtvrté Tvarůžkové hody. Ty vedle syrečkových dobrot nabídly také soutěž o nejrychlejšího jedlíka či hudební program v podání skupin FoPa, New Bridge a Drops.

Z Karviné až do „Velkého jablka“. Projekt bývalých studentů slaví úspěch

Dvojice absolventů Střední průmyslové školy v Karviné přišla s inovativním nápadem, jak zjednodušit a urychlit proces zpracování faktur. Oceněný projekt představila i technickým špičkám ve Spojených státech.

Region zabodoval v architektonické soutěži

Karvinsko - Revitalizace veřejného prostranství v centru Karviné, v těsné blízkosti zdejšího magistrátu, nová továrna Mölnlycke Health v Havířově-Dolní Suché, hala KRN1 na karvinském Novém poli a také optimalizace trati Český Těšín - Dětmarovice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT