Co v článku najdete:
Podobné je to s dopisy redakci a reakcemi na sociálních sítích. Hlasy, které odsuzují týrání zvířat, jsou přibližně stejně početné jako ty, které jednoznačně považují znásilnění za mnohem závažnější zločin. „Nechápu, že za znásilnění může být podmínka. To je natolik odporný zločin, že tresty by měly začínat hodně lety natvrdo, a pokud oběť utrpí nezvratný následek, který jí znemožní běžný život, tak klidně doživotí,“ píše se na sociálních sítích.
Jiný ohlas ale tvrdí: „Týrání zvířat je třeba trestat vysokou trestní sazbou. Kdo ubližuje zvířeti, je u mne zrůda a s tou je třeba zatočit.“
Někteří pisatelé se domnívají, že otázka nebyla položena správně: „Správný je názor, že nelze srovnávat. Každý z těchto činů má svá pravidla při posuzování závažnosti. Proto je na soudu, aby spravedlivě rozhodl,“ myslí si Jiří Spíšek. Pavel z Plzně vidí věci z poněkud jiného úhlu. Jako správce pečovatelského domu upozorňuje na to, že lidé s lidmi jednají někdy hůře než se zvířaty. Někteří na své staré rodiče kašlou.
Otázka Deníku, která je součástí projektu Černá a bílá, vznikla na základě dvou případů, které vyvolaly bouřlivou veřejnou diskusi. Lesní dělník, který opakovaně několik let znásilňoval nevlastní dceru, odešel od brněnského odvolacího soudu s podmínkou. Zato majiteli, který nechal v Uherském Hradišti živořit svého psa Bladea, hrozí až šest let za mřížemi.
Z redakční pošty a diskuse pod článkem
(Redakčně stylisticky a jazykově upraveno)
Pavel, Plzeň: S lidmi bývá zacházeno hůř než se zvířaty
Mám rád zvířata a vyrůstal jsem na venkově mezi kravičkami, prasátkem, holuby, husami a slepicemi. Babička měla i několik koček a psa. Nikdy jsem nezažil, že by jim nějak s dědou ubližovali.
Bohužel, dnes je móda, že jsou mnohdy zvířata opečovávána víc než lidé. Mnozí se pohoršují nad jednáním se zvířaty, ale zapomínají, že máme mnoho občanů, kteří jsou nemohoucí, nemají prostředky, kašlou na ně vlastní příbuzní a i vlastní děti. Protože jsem měl pod svojí správou kromě 200 bytů i pečovatelský dům, tak mohu říci, že k mnohým důchodcům přijely jejich děti, případně vnoučata, jednou za měsíc, vždy když brali staří důchod. Jinak někteří neprojevovali žádný zájem.
Na straně druhé se u nás množí útulky pro zvířata logaritmickou řadou. Jestliže jsou někde v útulku zvířata několik let, tak pokud si je někdo nevezme, měla by být podle mého názoru utracena. Na útulky se vynakládají obrovské prostředky, které by měly být především pro potřebné lidi. Je smutné, že se musí lidé skládat na různé operace, léčení a léky.
Petr Burian: Znásilnění je horší
Trestat týrání zvířete - rozhodně. Větší tresty ale za znásilnění.
Příspěvek 167720: Je to nesrovnatelné
Nemá smysl porovnávat nesrovnatelné činy. Takže odpověď: Je třeba trestat obojí a tak přísně, aby trest odrazoval všechny šmejdy, kteří na to jen pomyslí.
Jaroslav Kotlaba: Vtip o ženě a úhoři
Ve zprávách kdysi bylo, že nějaký rybář seřezal manželku uloveným úhořem. Byl potrestaný pro špatné zacházení s úhořem.
Jiří Spíšek: Každý z činů je posuzován jinak co do závažnosti
Správný je názor, že nelze srovnávat. Každý z těchto činů má svá pravidla při posuzování závažnosti. Proto je na soudu, aby spravedlivě rozhodl. Znásilněný subjekt dokáže říci alespoň to NE, které je prý rozhodující. To ten pes v mnoha případech nedokáže. Někdy kousne, ale stejně se brání i znásilňovaný.
Příspěvek 68220: Trestat i křivé obvinění
Ne že by přísněji trestat nebylo dobré. Ale když se řekne A, musí se říci i ono B. Ergo bylo by jistě špatné, kdyby prostě žena zalhala a vykřičela si trest pro chlapa a odškodnění půl melounu. A zase je to na soudech, jak to skončí. Ergo je třeba také onen Damoklův meč. Za špatný rozsudek řádný trest soudu či soudci a za ono vylhání stejný trest jako odsouzený. A ne jak se mnohdy děje pouze omluvu.
Nahrává se anketa ...
Ohlasy ze sociálních sítí
Nechápu, že za znásilnění může být podmínka. To je natolik odporný zločin, že tresty by měly začínat hodně lety natvrdo, a pokud oběť utrpí nezvratný následek, který jí znemožní běžný život, tak klidně doživotí. A týrání zvířat by se mělo hodnotit podobně jako znásilnění bez závažných trvalých následků.
Je třeba najít hranici, co je ještě normální a co už je za hranou!
Já třeba beru jako způsob týrání, když je pes zneužíván k terorizování okolí!
Když pes desítky minut nebo celé hodiny štěká a vyje, zřejmě tím dává najevo nějaký problém a musí ho to fyzicky i psychicky vyčerpávat!
Týrání zvířat je třeba trestat vysokou trestní sazbou. Kdo ubližuje zvířeti, je u mne zrůda a s tou je třeba zatočit.
Pejsek neumí říci NE, to může jen žena.
K čemu je Černá a bílá
Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.
Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?
Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.
Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.
A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.
Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.