Martin Ganaj bydlí v Havířově, ale jako policista pracuje v Praze. V dubnu loňského roku slavil s kamarády narozeniny jednoho z nich v baru Dukan v komplexu Merkur v Havířově-Podlesí. Přestože sám byl pod vlivem alkoholu, začal soukromě vyšetřovat, jak to, že alkohol pije i šestnáctiletá dívka.

„Po dívce žádal občanský průkaz. Když mu jej odmítla ukázat, zkroutil ji ruce, přičemž ji pohmoždil prst a vykloubil zápěstí. Dívka pak měla obě ruce v sádře. Napadenou se snažili bránit její přátelé a obžalovaný proto odešel zpátky do baru. Odtud ale přišel zpátky se svými kamarády a tentokrát napadl přítele zraněné dívky. Tomu dal ránu pěstí tak, že mu začala téct krev,“ vysvětlil důvody obvinění státní zástupce Alois Dlouhý, který má v rámci kraje na starosti trestnou činnost policistů.

Mladíkovi přerazil nos

Zraněný se šel opláchnout na toaletu, kam však za ním obžalovaný opět přišel a zase napadl. Podle svědků ho udeřil tak silně, že narazil obličejem na umyvadlo a bylo slyšet zřetelné křupnutí. Jak se ukázalo, mladík utrpěl zlomeninu nosních kůstek,“ dodal Dlouhý.

Obžalovaný se před soudem snažil bránit a svůj podíl viny významně snížit. „Tvrdí, že se mu nelíbilo pití alkoholu u mladistvé a chtěl tomu zabránit. To však měl řešit jiným způsobem, například přivoláním policejní hlídky,“ doplnil státní zástupce Dlouhý.

Proti tvrzením obžalovaného stály výpovědi několika svědků, které soud na rozdíl od policistovy obhajoby vyhodnotil jako mnohem důvěryhodnější.
U policie může zůstat

Soud Ganajovi za výtržnictví a především za ublížení na zdraví dvěma lidem vyměřil šestiměsíční vězení s podmíněným odkladem na dvacet měsíců. Samozřejmě musí zaplatit výlohy za léčení zraněných.

Protože v době incidentu nebyl ve službě, nebyl mu uložen trest zákazu práce u policie či jiných bezpečnostních služeb. Pokud ovšem bude jeho trest uznán pravomocným, je pravděpodobné, že k němu jeho nadřízení přihlédnou.

Samotný Ganaj se proti rozsudku na místě odvolal a bude se pokoušet o své nevině přesvědčit krajský soud v Ostravě.