Vztek a zoufalství provází od předvčerejšího dne majitele více než deseti zahradních chatek v českotěšínské zahrádkářské kolonii U Antoníčka.
Osadu navštívili zloději, kteří prošli vše, co stihli, a ve velkém kradli. Úplně přesný počet vykradených chat a sklepů není znám. Mnozí z tamních osadníků tam teď během zimy příliš nejezdí a o své vykradené chatce třeba zatím ani nevědí.

„Jsou to grázlové. Člověk se tady lopotí, šetří si na zařízení a podobně a pak přijde nějaký ničema, zničí vám dveře a okrade vás. Zisk z takové zlodějny při tom neměli až tak velký. Jde ale také o spoustu starostí kolem a pocit, že ohrožují váš klid a bezpečí,“ zuřili včera zahrádkáři, kteří se sjížděli do osady. Policie od úterka registruje dvě vykradené chatky. Už včera se ale zjistilo, že škody budou mnohem větší.
Zloději určitě věděli, pro co jdou. A nebyli úplní amatéři. Do chat se dostávali po vyloupnutí zámků. Do jednoho ze sklepů se zase nabourali tak, že prostě vylomili půl dveří.

Brali zejména elektrické nářadí a vybavení, jako třeba čerpadla. Lidé z kolonie U Antoníčka přitom podobným živlům nečelí poprvé. Právě jejich čerstvý případ opět otevřel otázku, zda je vůbec možné v zimě většinou opuštěné zahrádkářské kolonie před nájezdy živlů chránit. „My například nemáme tolik strážníků, aby se během zimy mohli kontrolám zahrádek věnovat více. Místa se kontrolují v rámci naší služby ve stejné míře jako přes celý rok,“ říká k tomu tisková mluvčí města Český Těšín Dorota Havlíková.

Policie říká, že zahrádkáře na každém konci sezony vyzývá, aby si svůj majetek zajistili především sami. „Měli by z chatek odvézt vše cenné a co nejlépe je zabezpečit. Investice do zabezpečení se může vyplatit,“ říká policejní tisková mluvčí okresu Karviná Zlatuše Viačková.
„Víte, nejhorší je, že k místu získáte za roky budování svůj vztah. Mnozí tady třeba prožijí téměř celé léto a jsou to víceméně naše druhé domovy. A nějaký ničema si jen tak přijde, krade a ničí to, co máte rádi,“ doplňují lidé za zahrádek.