Alkohol i žárlivost bývají podle odborníků nejčastějšími příčinami domácího násilí, ve kterém hraje dlouhodobý smutný prim oblast Karvinska. Jen loni tady policisté vykázali z bytu více než osmdesát násilníků, kteří týrali své partnerky. Stejné problémy pokračují i letos.

Jeden z posledních případů řešila policie o víkendu v Orlové. Opilý muž tam nejprve slovně napadl svou ženu. Pak ji začal mlátit. Když bitá manželka přivolala na pomoc své rodiče, začal zuřivec vyhrožovat její matce fyzickou likvidací. „Muž skončil na záchytce, policie využila i zákonné možnosti vykázat jej na deset dní z domu,“ řekla okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Případ, který na Karvinsku není ojedinělý. Co vlastně stojí za tím, že zde držíme tak smutné republikové prvneství? Některé názory se opírají třeba také o špatnou ekonomickou situaci regionu, nezaměstnanost a sociální složení obyvatel.

Zdá se, že toto ale není hlavní příčinou.
„Vždyť Mostecko a Sokolovsko trápí podobné problémy, počet vykázaných násilníků z domu tam ale tak velký rozhodně není,“ zamýšlí se Michaela Ohřálová z Intervenčního centra Slezské diakonie v Ostravě. Právě tato organizace se zabývá situací na Karvinsku. Lidé najdou pomoc na číslech 596 611 239, hotovostní mobil je 739 500 694.

„Paradoxně stojí možná za tak vysokými počty vykázaných násilníků i dobrá práce policie, která se v našem regionu o situaci opravdu zajímá,“ doplňuje Michaela Ohřálová.

Oběťmi domácího násilí při tom rozhodně nejsou jen ženy. Mezi vykázanými násilníky sice příslušnici něžného pohlaví nenajdete. Ženy také svou tyranii neprovádějí tak často ve formě fyzických útoků. Intervenční centrum Slezské diakonie ovšem už řešilo nejeden případ, kdy se na ně obrátil muž.

Jistý obyvatel Karvinska měl například strach vrátit se domů po dlouhodobém pobytu v nemocnici. Jeho žena si totiž mezitím do bytu přivedla jiného partnera a dotyčný měl z návratu oprávněné obavy. Jindy se na centrum obrátil muž z Karvinska, kterému jeho družka kradla peníze. Přitom si domů vodila i jiné partnery a jemu vyhrožovala, že ho její milenci zbijí.

„Muži se daleko častěji než ženy za takovou situaci stydí a snaží se ji řešit spíše po svém. Ne vždy je to ale nejlepší řešení,“ doplňuje Ohřálová.