Tento muž v červenci loňského roku během opilecké hádky zabodl krejčovské nůžky do srdce svého padesátiletého kamaráda. Ten přežil jen díky rychlému a vysoce odborného zákroku lékařů.

Tímto nezvyklým případem se od včerejška zabývá Krajský soud v Ostravě, před kterým se Stromp zodpovídá z pokusu o vraždu. Hrozí mu deset až patnáct let vězení.

Co dokáže alkohol
„Jsme velmi dobří kamarádi. Nechtěl jsem mu ublížit. Moc mě to mrzí,“ prohlásil před soudem Stromp.

Drama se odehrálo 27. července loňského roku v bytě na ulici Jana Wericha v Havířově-–Městě, kde se často scházela alkoholová společnost. Nejinak tomu bylo i osudného dne. Během dýchánku čtyřčlenná společnost vypila pět litrů levného vína a litr vodky. Pak se obžalovaný a jeho přítel začali hádat. Důvodem byl tisícikorunový dluh. „Vyčítal mi, že mu peníze nechci vrátit,“ prohlásil Stromp. Zpočátku se zdálo, že vše skončí pouze slovní výměnou názorů.

Později však oba aktéři zvýšili hlas, začaly padat i hrubé nadávky. Potyčka vyvrcholila ve chvíli, kdy si Stromp všiml krejčovských nůžek odložených na stole. „Vzal jsem nůžky a bodl jsem ho. Nevím kolikrát, myslím, že jednou, někde do hrudníku,“ vypověděl Stromp. Jak se později ukázalo, rány byly hned tři. Jedna z nich zasáhla srdce a znamenala bezprostřední ohrožení života. Oběť ještě dokázala odejít do ložnice, kde se svalila na postel. „Viděl jsem, jak krvácí. Šel jsem za sousedkou na patro, která přivolala pomoc. Sanitka přijela okamžitě a poskytla mu první pomoc,“ prohlásil Stromp, který při policejním výslechu několikrát zdůraznil, že svého činu lituje. „Nevím, co mě to napadlo, asi to byl zkrat,“ dodal obžalovaný.

Lékařský zázrak
Život vážně zraněného muže se podařilo zachránit jen díky rychlému příjezdu sanitky, profesionálně poskytnuté první pomoci a následnému zákroku expertů z havířovské nemocnice.

„V průběhu páteční služby mi hlásili, že přivezli vážně zraněného pacienta. V oblasti srdce měl ranky, které nijak zvlášť nekrvácely. Muž měl ale velmi slabý tlak. Bylo jasné, že převoz na specializované pracoviště do Ostravy by nepřežil. Proto jsme se snažili ho zachránit u nás, přestože srdeční operace neprovádíme. Věděl jsem, že je to buď, anebo. Naštěstí se to podařilo,“ řekl již dříve havířovský lékař Stanislav Zobač.

Při záchraně pacienta šlo o každou sekundu. Okamžitě byl převezen na operační sál. „Když jsem otevřel hrudník, viděl jsem, že krvácí z propíchnutého osrdečníku. Pod ním se hromadila krev, která utlačovala srdce. Jeho omezená činnost byla příčinou slabého tlaku. Nahromaděnou krev jsme odsáli, čímž se srdce zvětšilo a začalo pracovat. Stříkala krev z asi pět milimetrů velké díry, kterou jsem zašil jedním stehem,“ vysvětlil lékař. Pacient, který měl v době operace 3,7 promile alkoholu v krvi, byl krátce po operaci odpojen z přístrojů. „Byl to skutečně výjimečný zákrok, ke kterému bych se za normálních okolností nedostal. Pacient měl také štěstí, že byl velmi rychle přepraven do nemocnice,“ dodal Zobač.

Rozsudek nad Pavlem Strompem by mohl padnout již v pátek.