Mnohé z nich ale příští rok čeká nemilé překvapení v podobě vykradených objektů. Policisté sice během podzimu a zimy provádějí pravidelné kontroly rekreačních i zahrádkářských kolonií, jak ale zdůraznil mluvčí severomoravské policie Milan Klézl, svůj majetek si musejí chránit především samotní občané. „Nedisponujeme silami ani prostředky, které by nám umožnily stálé hlídání rozsáhlého území a objektů,“ dodal Klézl.

Ze zkušeností kriminalistů vyplývá, že nepoctivci vnikají dovnitř zejména po rozbití skleněné výplně oken, vylomení okenic a vypáčení vstupních dveří. „Občas zaznamenáváme i vloupání přes střechy. Pachatelé se zajímají především o předměty, které se dají zpeněžit – tedy elektroniku, vařiče, nářadí, ale i potraviny včetně konzerv a zavařenin,“ řekl Klézl. Podle Zuzany Pidrmanové z policejního prezidia, která je současně republikovou koordinátorkou prevence, není rozumné nechávat uvnitř žádné cennosti. „Rozhodně se vyplatí odvézt si po sezoně domů drahé nářadí, jízdní kola nebo elektroniku. Pokud se věci v objektu přece jen ponechají, je dobré si pořídit jejich soupis včetně výrobních čísel a fotodokumentace. Tyto údaje jsou při vykradení dobrým vodítkem pro policii,“ uvedla Pidrmanová.

Velkou pozornost by měli majitelé věnovat zabezpečení objektů. Podle Klézla může svou roli splnit i obyčejná siréna, která se zapne při pokusu o vloupání. „Siréna dokáže pachatele odradit, nikdy totiž neví, kdo se může v okolí právě nacházet,“ uzavřel Klézl, který však chataře varoval před nebezpečnými nástražnými systémy. Do problémů se kvůli tomu dostalo již několik vlastníků. Někteří z nich použili zbraně, které se spustily při násilném otevření dveří.