Hasičské jednotky se opět začaly setkávat s výjezdy k bodavému hmyzu, který ale nikoho neohrožoval. Lidé kolikrát ve zbytečné panice žádají hubení všeho, co jim bzučí kolem hlavy. Ne každý roj je totiž nutné likvidovat. Hasiči upozorňují veřejnost, že jejich práce spočívá v akutních zásazích, při kterých může být nebo už je někdo ohrožen na zdraví, případně je ohrožen majetek. Volně poletující včely, vosy nebo sršní takovým nebezpečím rozhodně nejsou.

Hasiče není třeba volat ani ve chvíli, kdy se někde usadí celý roj, nebo když někdo někde najde vosí či sršní hnízdo. Tuto práci provádějí specializované firmy a samozřejmě za úplatu. Ekologické postřiky, kterými se bodavý hmyz likviduje, jsou poměrně nákladné. Právě proto se lidé naučili volat hasiče, aby jim od hmyzu pomohli zadarmo. Hasiči však při zjištění, že nejde o nebezpečí, z místa odjedou.

„Každoročně se počátkem teplého jarního počasí začínají rojit včelstva. Hasiči upozorňují, že ne vždy je nutné roje odchytávat. Pomoc hasičů mohou očekávat pouze tehdy, pokud se včely usmyslí, že si hnízdo postaví na budovách. Většinou třeba ve větracích šachticích. Pokud se roje usadí v parcích na stromech a keřích, je to pouze dočasné. Roj z místa vždy odletí. Včely nikoho neohrožují, jsou součástí naší přírody a pokud je nebude nikdo ohrožovat, nikomu samy od sebe neublíží,“ vysvětlil velitel Sboru dobrovolných hasičů Havířov-Město Emanuel Došlík.

Profesionální i dobrovolní hasiči jsou připraveni nepřetržitě pomoci komukoliv v nouzi, ale současně nechtějí, aby jejich ochotu lidé zneužívali.