Ve spleti rozporuplných výpovědí svědků se bude muset vyznat senát havířovského okresního soudu, který ve čtvrtek začal řešit případ jednatřicetiletého Oldřicha Jóniho. Ten je obžalován zloupeže, kterou popírá.

Havířovan Jóni si vsoučasné době odpykává devítiletý trest, který mu byl uložen už jako zvlášť nebezpečnému recidivistovi. Nové trestné činnosti se dopustil právě vdobě, kdy měl být ve vězení. Jónimu byl totiž ze zdravotních důvodů trest na jeden rok přerušen. Zpět do arestu měl nastoupit vúnoru, což však neudělal. Místo toho si užíval svobody a především své vášni ve hře na automatech.

Místo sexu loupež

Kloupeži, ze které je nyní obviněn, došlo 17.března vhotelu Impuls. Kamil T. se na diskotéce vrestauraci Bivoj sháněl po dívce, která by sním strávila vášnivou noc. Bratr obžalovaného Antonín a jeho kamarádi mu promptně zajistili společnici a ochotně zavezli ikhotelu. Na pokoj však vprůběhu noci měl vtrhnout obžalovaný Jóni. Kamila T. měl chytit pod krkem, hrozit mu železnou tyčí a žádat openíze. Odešel spěti tisíci korunami, mobilním telefonem a platebními kartami, ke kterým si nechal napsatPIN.

Recepční hotelu potvrdila, že nahoru do pokoje šel jeden muž a nevyloučila, že by se tam mohl dostat iněkdo další, pokud by přeskočil plot. Řekla také, že po nějaké zhotelu spěšně odcházela společnice a Kamil T. hned nato vrecepci oznámil okradení openíze a platebníkarty.

Prostitutka lhala

Soud se ve čtvrtek proplétal výpověďmi svědků. Patrně největší překvapení přinesla právě prostitutka Veronika. „Já jsem byla vté době pod vlivem drog. Už si to přesně nepamatuju, ale vím, že jsem policii lhala, když jsem řekla, že loupež spáchal Oldřich Jóni. Byl vté době pohádaný se svým bratrem a snad proto,“ vypověděla usoudu.

Obžalovaný se nařčení brání

Samotný Jóni poměrně detailně popsal, co vinkriminovanou noc dělal a kde se pohyboval. Kloupeži se však hlásit nechce. „VImpulsu jsem vůbec nebyl. Telefon pocházející zkrádeže mi prodal Martin P., který tu noc vezl Kamila T. na Impuls. To jsem ale vté době nevěděl,“ tvrdil.

Nebezpečný bratr

Svou verzi má ibratr Antonín Jóni. Ten je rovněž hodnocen jako velmi nebezpečný kriminálník a eskorta vězeňské služby dokonce při jeho předvedení požádala soud, aby mu vjednací síni nebyla zbezpečnostních důvodů sundánapouta.

Ktakovému opatření se přistupuje skutečně jen výjimečně, například tehdy, pokud by hrozil útěk vězně. Podle informací Deníku měl Antonín Jóni pouta proto, protože napadl člena vězeňské služby.

„Bratr Oldřich stím skutečně nemá nic společného. Policie na nás při výslechu tlačila, že potřebuje mít objasněné loupežné přepadení. Měli takové gestapácké manýry. Naše výpovědi vždy po výslechu hodili do skartovačky a začali znovu. Nakonec do spisu napsali, že jsem odmítl vypovídat,“řekl.

Obžalovaný se asi bojí

Protože se ksoudu nedostavil oloupený a někteří svědci, bude soud pokračovat počátkemúnora.

Soud se bude snažit zajistit vjednací síni ijustiční budově větší bezpečnost, protože příbuzní a známí obžalovaného by mohli mít zájem na ovlivnění svědků.

Obžalovaný by také mohl využít svého práva a vypovídat vnepřítomnosti obžalovaného.