Jen pro porovnání, jde o větší počet, než tomu bylo v celé Ostravě, kde tamní policisté zaznamenali přes čtyřicet podobných skutků. Naše oblast tak v domácím násilí suverénně vede v rámci celého kraje a patří ke „špičkám“ také v rámci celé České republiky. V Karviné se týrané a jinak doma napadané ženy nemusí obracet jen na policii, či strážníky. Podle výše uvedených statistik zde více jak potřebnou činnost vykonává také Poradna Elpis, která pracuje pod křídly Slezské diakonie.

„Naše činnost spočívá především v poradenství. Naši sociální pracovníci se zabývají každým případem zvlášť a lidem, kteří se na nás obrací, nabízíme třeba i zprostředkování náhradního azylového ubytování, či doprovod k lékaři, na policii, nebo k soudu,“ vysvětluje tamní pracovnice Marie Kijonková. Také čísla, která vykazuje Elpis nehovoří nijak optimisticky. Vždyť od ledna 2007 už pomoc poradny potřebovalo téměř sto lidi.

„Z toho 19 žen využilo naše služby právě v souvislosti s policejním vykázáním násilníka z bytu,“ doplnila Kijonková. Elpis se ovšem nezabývá jen pomoci obětem domácího násilí. Poskytuje také poradenství lidem, kteří nemají dostatečné znalosti například soudního prostředí, kde musí řešit problémy většinou rodinného charakteru. Poradnu Elpis najdou zájemci v blízkosti karvinského okresního soudu na ulici Fryštátská 168, telefonicky je možno Elpis kontaktovat na čísle 596 323 032. Samotní policisté při tom podobné organizace vítají.

„Ten počet případů je opravdu alarmující,“ komentuje situaci policejní mluvčí. Podle odborníků se na podílu domácího násilí podílí třeba také sociální situace v oblasti. „Na tu navazuje špatný psychický stav lidí, alkoholismus, gamblerství a další negativní jevy,“ varují odborníci. Mezi hlavní chyby týraných lidí, kde naprostou většinu tvoří ženy, patří to, že domácí tyrany kryjí a případy nehlásí. „Většinou se tak dočkají toho, že se agresivita a násilí ze strany tyrana jen stupňují, protože agresor nemá žádnou výstrahu a počítá se svou beztrestností,“ doplňují odborníci.