Zhruba v deset dopoledne byl pro ostatní členy jednotky na zbrojnici na Karvinské ulici vyhlášen poplach s tím, že se jedná o zásah při dopravní nehodě.
„Jednalo se o taktické cvičení, o kterém hasiči věděli dopředu. Tušili, že na místě bude havarovaný automobil a budou cvičit postup při vyprošťování uvězněných osob,“ vysvětlil velitel havířovské jednotky Pavel Budina.

Na místě zásahu byly dva vozy za několik málo minut. Zkušení hasiči vědí, kdo má jaké úkoly a velitel družstva pouze upřesňoval priority. V tomto případě šlo o zajištění vozidla před pohybem a zjištění zdravotního stavu posádky.

Zatímco dva hasiči ošetřovali zraněné a připravovali z vytažení z vraku, další likvidovali únik provozních kapalin nebo otevírali karoserii pneumatickým vyprošťovacím zařízením.

„V tomto případě si hasiči zkoušejí práci s umělohmotnou podložkou. Tu musejí opatrně vložit pod zraněného, zajistit ho a vytáhnout. Takto zajištěný pacient má větší šanci, že se jeho zranění neztíží, než kdyby ho hasiči vytahovali bez této pomůcky,“ dodal Budina.

Pacient je na podložce zafixován proti pohybu opěrami hlavy a popruhy. V téměř nehybném stavu s ním záchranáři mohou manipulovat různými směry.
Podložka se hodí nejen k zásahům u nehod, ale také u vyprošťování lidí uvězněných v jiných situacích, například studních, výkopech, na skalách nebo i na zamrzlé vodní hladině.