Ve spleti rozporuplných výpovědí svědků se bude muset vyznat senát havířovského okresního soudu, který ve čtvrtek začal řešit případ jednatřicetiletého Oldřicha Jóniho. Ten je obžalován z loupeže, kterou popírá. Havířovan Jóni si v současné době odpykává devítiletý trest, který mu byl uložen už jako zvlášť nebezpečnému recidivistovi. Nové trestné činnosti se dopustil právě v době, kdy měl být ve vězení. Jónimu byl totiž ze zdravotních důvodů trest na jeden rok přerušen. Zpět do arestu měl nastoupit v únoru, což však neudělal. Místo toho si užíval svobody a především své vášni ve hře na automatech.

Místo sexu loupež

K loupeži, ze které je nyní obviněn, došlo 17. března v hotelu Impuls. Kamil T. se na diskotéce v restauraci Bivoj sháněl po dívce, která by s ním strávila vášnivou noc. Bratr obžalovaného Antonín a jeho kamarádi mu promptně zajistili společnici a ochotně zavezli i k hotelu. Na pokoj však v průběhu noci měl vtrhnout obžalovaný Jóni. Kamila T. měl chytit pod krkem, hrozit mu železnou tyčí a žádat o peníze. Odešel s pěti tisíci korunami, mobilním telefonem a platebními kartami, ke kterým si nechal napsat PIN. Recepční hotelu potvrdila, že nahoru do pokoje šel jeden muž a nevyloučila, že by se tam mohl dostat i někdo další, pokud by přeskočil plot. Řekla také, že po nějaké z hotelu spěšně odcházela společnice a Kamil T. hned nato v recepci oznámil okradení o peníze a platební karty.

Prostitutka lhala

Soud se ve čtvrtek proplétal výpověďmi svědků. Patrně největší překvapení přinesla právě prostitutka Veronika. „Já jsem byla v té době pod vlivem drog. Už si to přesně nepamatuju, ale vím, že jsem policii lhala, když jsem řekla, že loupež spáchal Oldřich Jóni. Byl v té době pohádaný se svým bratrem a snad proto,“ vypověděla u soudu.

Obžalovaný se nařčení brání

Samotný Jóni poměrně detailně popsal, co v inkriminovanou noc dělal a kde se pohyboval. K loupeži se však hlásit nechce. „V Impulsu jsem vůbec nebyl. Telefon pocházející z krádeže mi prodal Martin P., který tu noc vezl Kamila T. na Impuls. To jsem ale v té době nevěděl,“ tvrdil.

Nebezpečný bratr

Svou verzi má i bratr Antonín Jóni. Ten je rovněž hodnocen jako velmi nebezpečný kriminálník a eskorta vězeňské služby dokonce při jeho předvedení požádala soud, aby mu v jednací síni nebyla z bezpečnostních důvodů sundána pouta. K takovému opatření se přistupuje skutečně jen výjimečně, například tehdy, pokud by hrozil útěk vězně. Podle informací Deníku měl Antonín Jóni pouta proto, protože napadl člena vězeňské služby. „Bratr Oldřich s tím skutečně nemá nic společného. Policie na nás při výslechu tlačila, že potřebuje mít objasněné loupežné přepadení. Měli takové gestapácké manýry. Naše výpovědi vždy po výslechu hodili do skartovačky a začali znovu. Nakonec do spisu napsali, že jsem odmítl vypovídat,“ řekl.

 

Obžalovaný se asi bojí

Protože se k soudu nedostavil oloupený a někteří svědci, bude soud pokračovat počátkem února. Soud se bude snažit zajistit v jednací síni i justiční budově větší bezpečnost, protože příbuzní a známí obžalovaného by mohli mít zájem na ovlivnění svědků. Obžalovaný by také mohl využít svého práva a vypovídat v nepřítomnosti obžalovaného.