Hasiči upozorňují, že poslední dobou vzrůstá počet bytových požárů způsobených znepozornosti nebo únavy nájemníků. Dokazují to dva nedávné tragické požáry vOrlové a vBohumíně. Už několik let přitom existuje poměrně levný způsob, jakým lze začínající požár odhalit. Hasiči doporučují vybavit domácnosti takzvanými autonomními hlásiči požárů.

„Jedná se o jednoduché zařízení, které si dokáže koupit a namontovat snad každý znás. České domácnosti jsou v dnešní době doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří. Jde například o čalouněný nábytek, matrace nebo různé bytové textilie. Nevhodně odložená cigareta nebo svíčka ponechaná na okamžik bez dozoru dokáže proměnit byt v hořící past naplněnou toxickými zplodinami hoření. Lidské smysly dokáží velice rychle rozpoznat rozvíjející se požár. Může se však stát, že kpožáru dojde vdobě, kdy jsme mimo domov nebo uprostřed noci, když spíme, tak jako vtěchto nešťastných případech. Navíc se s přibývajícímvěkem citlivost lidských smyslů zhoršuje,“ uvedl velitel havířovských profesionálních hasičů Pavel Budina.

Jednoduché hlásiče požáru by mnoha domácím požárům předešly a především by zabránily obětem na lidských životech. Zařízení dokáže zjistit požár již vjeho počáteční fázi. Moderní požární hlásiče obsahují v krabičce o průměru asi 12 centimetrů kromě samotného detektoru požáru i světelnou a hlavně zvukovou signalizaci, která vás vpřípadě požáru spolehlivě vzbudí, nebo upozorní sousedy, že něco není v pořádku. Existují také hlásiče požáru, které dokáží automaticky vyslat nahranou mluvenou zprávu na různá telefonní čísla jak do klasické, tak mobilní telefonní sítě nebo sms zprávu. „Vzniká tím dostatečný časový prostor k uhašení počínajícího požáru, popřípadě k včasnému opuštění ohroženého prostoru a přivolání jednotky hasičského záchranného sboru,“ dodal Budina.

Umístění hlásičů požáru se doporučuje především do všech prostor snebezpečím vzniku požáru. Zvláště se doporučuje montáž v místnostech, kde se spí, vobývacích místnostech, kancelářích, chodbách, halách, komorách, dřevěných stavbách, tam, kde se pohybují kuřáci a kde jsou užívána topidla všech druhů. Je důležité dbát na to, aby byl pro střežený prostor zvolen vhodný typ detektoru, zajistit tak jeho správnou funkci a tím minimalizovat plané poplachy. Například kouřový detektor není vhodné umisťovat do prašných prostor.

Cena autonomního hlásiče požáru pro domácí použití se pohybuje u oficiálních prodejců podle typu hlásiče vrozmezí 200 až 1500 korun. „Uvážíme-li kolik životů a materiálních hodnot lze uchránit včasným zjištěním požáru, jedná se určitě o výhodnou investici. I proto by se měl stát autonomní hlásič požáru a třeba i funkční hasicí přístroj podobně samozřejmým vybavením bytu jako televize nebo lednička, popřípadě bezpečnostní zámek,“ doplnil Budina.