Uvedl to mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Předběžná škoda je odhadována na 700 tisíc korun, při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn.

„Předposlední z pěti vozů pantografické jednotky vykolejil na výhybce při odjezdu ze stanice. Nebýt pohotové reakce ředitele Územního inspektorátu Drážní inspekce v Ostravě Petra Maikranze, který se nehody zúčastnil jako cestující ve čtvrtém voze, následky nehody mohly být pravděpodobně mnohem vyšší. Strojvedoucí totiž vůbec netušil, že zadní část vlaku vykolejila, a dověděl se o tom až od pana Maikranze, který rozeznal vzniklou situaci a pohotově zatáhl za záchrannou brzdu,“ popsal dramatickou situaci Neusar.

„Nejprve přišel silný náraz doprovázený skřípěním a vrzáním. Zvuky přicházely z vozu za námi. Pohledem jsem zjistil, že vůz vykolejil. Vlak ale nebrzdil a pokračoval v jízdě. Proto jsem přiskočil k záchranné brzdě a zatáhl za její rukojeť. Tím byl vlak zastaven,“ uvedl Maikranz, který díky své pohotovosti zabránil daleko vyšším škodám, nemluvě o možnosti zranění či dokonce ohrožení životů cestujících.

„O tom, že by mohlo dojít ke zraněním, lze jen spekulovat. Je ale pravda, že materiální škody by určitě byly vyšší,“ dodal Maikranz, kterého příjemně překvapilo chování pasažérů. „Ani v nepřehledné situaci nikdo nepodlehl panice,“ uzavřel Maikranz.

Během prosince jde již v České republice o třetí havárii, při které vykolejil vlak.

První nehoda se stala minulou sobotu u Dolních Počernic, kde vykolejilo Pendolino. Stalo se tak poté, co najelo na prasklou kolej. Škoda činí pětadvacet milionů korun. Další případ je hlášen z Roudnici nad Labem. V pondělí zde při vjezdu do stanice vykolejily dva vozy osobního vlaku jedoucího z Prahy do Roudnice nad Labem. Při nehodě vznikla škoda přesahující tři miliony korun. Důvodem nehody, při které nebyl nikdo zraněn, je zřejmě technická příčina.