Jsou to smutné statistiky. Přesto dávají naději, že se Česku daří s koronavirovou epidemií celkem úspěšně bojovat. Do úterního rána zemřelo v tuzemsku v souvislosti s nemocí covid-19 celkem 80 lidí.

Infikovaných osmdesátníků a starších pacientů je v České republice už téměř osm desítek.
Koronavirus v Česku: Kde je nejvíc nakažených ve věku nad šedesát let?

Pozitivní zprávou je, že počty obětí nijak výrazně nerostou, ale posledních deset dní se drží mezi pěti a devíti denně.

Naprosté většině zemřelých bylo přes šedesát let. Skonali ale také čtyři padesátníci a pět lidí ve věkové kategorii 0 až 49 let (podrobnější členění jejich věku ministerstvo zdravotnictví nezveřejňuje).

Nejvíce lidí do úterního rána podlehlo infekci v Praze (celkem 39). Naopak tři kraje – Jihočeský, Liberecký a Zlínský – zatím nehlásily žádného mrtvého.

České zdravotnictví situaci zvláda

Nemocnice evidují čtyři stovky hospitalizovaných, z nich se 86 nacházelo v těžkém stavu anebo potřebovali vysoce intenzivní péči.

Naopak 199 lidí bylo již za dobu trvání epidemie z nemocnic již propuštěno – buď díky tomu, že se zcela vyléčili, nebo se jejich stav zlepšil natolik, že mohli odejít do domácí karantény.

Předchozí čísla tak dokládají, že tuzemské zdravotnictví situaci na rozdíl od části evropských zemí zvládá. A má i volnou kapacitu případně přijmout šestici nemocných z Francie, jejímž představitelům to nabídla česká vláda.

Život v době s koronavirem, ilustrační foto
Lidé podléhají panice. Udávají a vyhrožují, popisuje muž nakažený koronavirem

Jak totiž uvedl minulý týden Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, v Česku máme zhruba 1600 volných lůžek na odděleních ARO a JIP. Plicních ventilátorů pro dospělé na těchto odděleních je k dispozici přes dva tisíce.