Místo obligátního popcornu pivo a párek a s hvězdami stříbrného plátna mít i hvězdné nebe nad hlavou. Takovou podívanou nezažijete nikde jinde, než v letním kině. Takzvané „letňáky“ v poslední době zažívají renesanci a datová redakce Deníku, ve spolupráci se serverem letnaky.cz, přináší velkou mapu českých letních biografů.

Najdete jich zde přes tři stovky. A to i s cenami za produkci. Ta se po celé republice pohybuje v průměru kolem 120 korun. Ani letním kinům se totiž  nevyhnul růst cen vstupenek. „Letos poprvé se objevuje i cena přes 200 korun za jedno promítání. I tak je ale přibližně čtvrtina projekcí zdarma,“ uvedl zakladatel serveru letnaky.cz Jan Hadrava.

Jedním z oblíbených amfiteátrů se stříbrným plátnem je kino Širák v Hradci Králové. „Pokud nebudeme počítat pandemické období, tak zájem o promítání v Širáku rok od roku roste. Vše však záleží na našem největším konkurentovi. Tím je počasí. Ale i tak jsme tu již měli návštěvu čítající 250 lidí. A to není špatné číslo,“ řekl k biografu, který pojme až 800 lidí, Daniel Kučera z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.

I toto kino, kde se průměrná vstupenka pohybuje kolem 130 korun, muselo přistoupit k mírnému zdražení. To však nesouvisí s cenami energií, ale s navýšením cen u distributorů filmu. „S distributorem se dělíme o zisk v poměru padesát na padesát. Snažíme se však jít na co nejnižší úroveň cen,“ dodal Kučera.

Konec dobrých časů? Čeští politici už zase ignorují pobídky. Na snímku Ryan Gosling při pražském natáčení filmu The Gray Man
Český film je už zase na chvostu. Kvůli laxnímu chování ministrů

Kino Širák je jedním z 19 letních biografů na území Královéhradeckého kraje. Z databáze letnaky.cz však vyplývá, že projekce má zatím naplánováno jen deset z nich. Nejvíce letňáků člověk nalezne na území hlavního města Prahy, které chybí jen dvě do magické stovky. Promítání však zatím chystá 24 venkovních biografů. Nouzi o nabídku filmů pod širým nebem nemají ani návštěvníci a obyvatelé Jihomoravského kraje. Z 62 letňáků má zatím program připraveno 14 scén.