Rusko Vladimira Putina se na pravidelných vojenských přehlídkách prezentuje jako vojenská supervelmoc. Kolik ale skutečně investuje do své armády? V absolutních číslech je jeho roční armádní rozpočet – možná překvapivě – srovnatelný s Velkou Británií, Německem či třeba Indií, vyplývá z dat Stockholmského mezinárodního institutu pro mírový výzkum.

Letecký pohled na divadlo v Mariupolu, které bylo zničeno bombardováním
Zaměřeno na Mariupol. Je hned několik důvodů, proč je pro Rusko tak důležitý

Naproti tomu USA vynakládají na obranu přes 778 miliard dolarů, třináctkrát více než Rusko. Pokud bychom sečetli armádní rozpočty všech zemí NATO, dospějeme k sumě 1106 miliard dolarů oproti ruským 62 miliardám.

V přepočtu k výkonu ekonomiky vydávají Rusko, USA i Ukrajina na zbrojení přibližně čtyři procenta svého HDP. Evropská část Severoatlantické aliance včetně Česka na armádě šetřila. To se teď v důsledku ruské agrese na Ukrajině mění. „Budeme muset více investovat do bezpečnosti naší země, abychom ochránili svobodu a demokracii,“ prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Co z Ruska činí světovou vojenskou velmoc, je jeho odstrašující jaderný arzenál, rozvíjený od začátku studené války. Moskva disponuje 6255 jadernými zbraněmi. To je víc, než kolik jich mají všechny státy NATO dohromady.