KARVINSKO

Evropský házenkářský pohár v Karviné
KDY: sobota 14. října od 18 hodin
KDE: hala házené STaRS
ZA KOLIK: 150 Kč (permanentkáři 100 Kč)
PROČ PŘIJÍT: Ve 2. kole EHF European Cupu (v 1. kole měli jako nasazený tým volno) se karvinští házenkáři utkají s rakouským týmem Fivers Vídeň, se kterým se utkávají pravidelně v letní přípravě. Příznivý los dává naději, že se baníkovcům podaří proklouznout do dalšího kola třetí nejprestižnější evropské soutěže.

Dýňobraní v Havířově
KDY: sobota 14. října od 14 hodin
KDE: Zahradnictví LAPY, U skleníků, Havířov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tak jako každý rok nebude chybět vyřezávání dýní, pro děti je připravena spousta nových her a aktivit. Budete si moci vyzkoušet, jak se ovládá takový bagr nebo jízdu na sekacím traktůrku. Pro dospělé je připraven svařák na zahřátí, občerstvení zajištěno (dýňová polévka, koláče, opékání buřtů).

Heimstaden Havířovská desítka
KDY: neděle 15. října od 8 hodin
KDE: Náměstí republiky, Havířov
PROČ PŘIJÍT: Běžecký závod v centru Havířova si získal oblibu v řadách široké veřejnosti, i letos se poběží několik běhů pro dospělé, rodiny s dětmi až po nejmladší závodníky. Hlavním závodem je běh na 10 km centrem Havířova (2 okruhy). Registrace probíhá na místě.

Kollárovci CZ TOUR 2023
KDY: sobota 14. října od 17 do 19 hodin
KDE: KD Leoše Janáčka Havířov
ZA KOLIK: 400-500 Kč
PROČ PŘIJÍT: Jedinečný koncert oblíbené slovenské kapely Kollárovci představuje hudebně zábavnou show ve famózní atmosféře, v níž vynikající zpěvy a nádherná muzika.

Prohlídky s průvodcem v kostele sv. Petra z Alkantary
KDY: pátek 13. až neděle 15. října od 10 do 17 hodin
KDE: šikmý kostel Sv. Petra z Alkantary, Karviná-Doly
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V rámci prohlídky s výkladem se návštěvníci seznámí s historií zaniklého města Karviná a také s historií i současností pamětníka dávného města – kostela sv. Petra z Alkantary. Procházkou v interiéru kostela si pak budou moct vyzkoušet působení onoho zvláštního optického klamu.


1. Drakiáda pro rodiny s dětmi
KDY: v sobotu 14. října od 14 hodin
KDE: u Karvinského moře
ZA KOLIK: Zdarma
PROČ PŘIJÍT: Darkoff z.s. zve na první ročník drakiády pro rodiny s dětmi. Budeme společně pouštět draky, bavit se a na konci vybereme toho nejhezčího draka, kterého odměníme. Draci a drobné občerstvení bude k zakoupení i na místě.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Koncert hudebních výletů – Haydn – Mozart – Beethoven
KDY: neděle 15. října od 14 hodin
KDE: Kaple Nýdek
ZA KOLIK: 200 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pro milovníky klasiky je zde koncert Haydn - Mozart - Beethoven, tedy velikánů klasicistní hudby v Nýdku, který Svatováclavský hudební festival pořádá v rámci Hudebních výletů.

Burger Street Festival Frýdek-Místek
KDY: pátek 13. až neděle 15. října, od 10 do 21 hodin
KDE: OC Frýda, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Festival u obchodního centra Frýda představuje skvělou možnost ochutnat nejlepší burgery všem, kteří žijí v podhůří Beskyd a nechce se jim cestovat do větších krajských měst. Na festivalu probíhají testovací jízdy nového Peugeot 408.

Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ide?
KDY: pátek 13. až neděle 15. října od 9 do 17 hodin
KDE: Muzeum Beskyd Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 30 Kč
PROČ PŘIJÍT: Půlstoletí od vzniku největší české chráněné krajinné oblasti, CHKO Beskydy, připomenou v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku touto výstavou. Pomocí prezentace aktuálních problémů ochrany přírody se návštěvníkům přiblíží, čemu se Správa CHKO věnuje, jaká jsou současná omezení, která pociťují jak obyvatelé, tak návštěvníci oblasti a jaký je přínos pro zachování místního přírodního a kulturního dědictví.

OSTRAVSKO

Veletrh úspor v Ostravě
KDY: pátek 13. a sobota 14. října, vždy od 9 hodin
KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava
ZA KOLIK: 50 Kč, zlevněné 30 Kč
PROČ PŘIJÍT: Řešíte vysoké účty za energie? Přemýšlíte, čím topit? Chcete vyměnit topení za úspornější technologii? Bude řešením zateplení? Chcete fotovoltaiku? Uvažujete o rekonstrukci nebo stavbě domu? Potřebujete se zeptat a nechat si dobře poradit? Pak právě pro vás je určen druhý ročník veletrhu stavebnictví a vytápění - Veletrh úspor STAVBA, TEPLO, ENERGIE OSTRAVA. Připraven jen také bohatý přednáškový program.

Výstava ježků ve Staré aréně
KDY: sobota 14. října od 10 do 16 hodin
KDE: Stará aréna, Ostrava
ZA KOLIK: 60 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti
PROČ PŘIJÍT:
Půjde již o druhou ostravskou mezinárodní výstava exotických ježků. K vidění bude mnoho krásných afrických ježků, které si budete moci pohladit a vyfotit. Můžete také hlasovat o ježka Sympaťáka nebo ochutnat točené pivo Ježek. Součástí výstavy budou i dvě přednášky o základech chovů ježka bělobřichého. Událost pořádá Chovná stanice Czechoslovak hedgehog, Stará aréna Ostrava a APH Database Slovakia – APHDS.

Vlaky Vláčky Modely budou k vidění v Ostravě-Jihu
KDY: sobota 14. října a neděle 15. října, vždy od 10:00 hodin
KDE: ZŠ Jugoslávská, Ostrava-Jih
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: K vidění budou hned dvě segmentová kolejiště ve velikosti H0 (1:87) a TT (1:120), která doplní menší panelová kolejiště, vč. minikolejiště ve velikosti N (1:160). Provoz vozidel bude opět rozmanitý a napříč epochami, od nejstarší parní trakce po modernější trakci motorovou! Chybět nebudou ani legendární prototypy motorových vozů – od nejstarší "Slovenské strely" (M290) přes "Lorinu" (M286) až po "Kvatro" (842)! Připraveno bude i občerstvení a herní zóna pro nejmenší. Podzimní výstavu "Vlaky Vláčky Modely" pořádají Železniční modeláři Ostrava ve spolupráci se ZŠ Jugoslávská,. V sobotu se koná od 10 do 18 hodin, v neděli  od 10 do 16 hodin, a to v prostorách tělocvičny (vstup přes hřiště).

BRUNTÁLSKO

Holki, oldies párty i vinyl burza v Krnově
KDY: sobota 14. října a neděle 15. října
KDE: Kofola Music Club, Krnov
ZA KOLIK: sobotní akce 399 Kč v předprodeji, 499 Kč na místě, nedělní burza 70 Kč
PROČ PŘIJÍT: Patřili jste na konci 90 let k fanouškům čtyř energických zpěvaček, které svou dívčí skupinu pojmenovali jednoduše Holki? Pak si je v sobotu můžete opět užít, a to na oldies párty v krnovském klubu, kam dorazí i tři její bývalé členky. Jejich koncert začíná v osm hodin. V neděli se v klubu od 13 do 16 hodin uskuteční vinyl burza vč. CD, MC, DVD, VHS a retro HI FI elektroniky 60 – 90 let komponentů a příslušenství. Rezervace míst na burze je nutná na m.hradecný@gmail.com, nebo telefonicky na 603 302 939. Vstupné pro veřejnost činí 70 Kč.

Středověká tržnice na krnovském zámku
KDY: sobota 14. října od 10 do 17 hodin
KDE: Nádvoří krnovského zámku
VSTUPNÉ: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Společenství severských pánů nabídne na krnovském zámku exkurzi do středověku. Na návštěvníky se těší hrnčířská, pekařská, košíkářská, kovářská i šperkařská dílna. Řemeslníci jak knihvazač, tkadlena, přadlena nebo zbrojíř budou v bezprostředním kontaktu s návštěvníky, aby jim vysvětlili, jak to ve středověku chodí. Zbrojíř jim vysvětlí, jaké zbraně způsobují sečné, bodné a tržné rány. Ranhojič zase ukáže, jak se z nich vyléčit. Středověkou atmosféru navodí olomoučtí kejklíři Cascabel, a dobovou hudbu doplní Calata z Ostravy. Na 13 hodin si střelmistr připravil ukázku palných zbraní. V 17 hodin program zakončí fireshow.

Bleší trh v Hasičárně
KDY: sobota 14. října od 8 do 12 hodin
KDE: Zahrádka pivovarské restaurace Hasičárna, Bruntál
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Prohledejte sklep, půdu, krabice s pozůstalostmi a přineste vše nepotřebné. Někomu splníte jeho sen a ještě utržíte nějakou kačku.

NOVOJIČÍNSKO

Farmářský trh
KDY: pátek 13. října, od 9 do 16 hodin
KDE: Sad Dr. E. Beneše, Kopřivnice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Farmářský trh s výstavou rostoucích hub a houbařskou poradnou. Možnost nákupu ovoce, zeleniny, chleba, pečiva a koláčů, uzenin, mléčných výrobků, sýrových specialit, včelích produktů, koření, čajů, vína, květin, okrasných a užitkových rostlin a mnoho dalšího. V Galerii Galaxie v sadu Dr. E. Beneše se pod názvem Zdravíčko koná zdarma porodní a novorozenecká poradna, vyšetření hladiny glukózy, krevního tlaku a skupiny s konzultací výsledků.

Směna je změna
KDY: sobota 14. října, od 9 do 12 hodin
KDE: zahrada MKCF, Fulnek
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Netradiční směnný trh zahrádkářů, pěstitelů, zemědělských výzkumníků a jejich přátel. Pořadateli akce jsou komise pro životní prostředí a strategický rozvoj a MKCF, p.o. kteří akci prezentují takto: Urodilo se vám letos moc mrkve nebo celeru? Máte na zahradě spoustu jahod a dýní, které nepotřebujete? Třeba vám doma zavazí něco na zahradu, co určitě nevyužíváte. Možná máte doma doma přebytky květin, kaktusů nebo semínek. Tak neseďte doma u televize a přijďte své přebytky směnit za to, co vám doma chybí. Organizátoři upozorňují, aby lidé nenosili žádná zvířata. V případě špatného počasí se akce koná v salonku MKCF.

Rockový troják - Veřovice
KDY: sobota 14. října, od 19 hodin
KDE: kulturní zařízení, Veřovice
ZA KOLIK: 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Trojkoncert, na kterém vystoupí Karel Jura Trio z Rožnova pod Radhoštěm, Václav Svoboda s kapelou z Brna a lichnovská kapela Rakcokouše.

Krmášová rocková zábava
KDY: sobota 14. října, od 20 hodin
KDE: kulturní dům, Tichá
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Na krmášové zábavě v kulturním domě v Tiché vystoupí od 20 hodin kapela Acoustic Velvet, kterou hodinu před půlnocí vystřídá Trifid II.

OPAVSKO

Zábavný večer s procházkou světem
KDY: sobota 14. října od 19.50 hodin
KDE: kulturní centrum Píšť
ZA KOLIK: 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Program s názvem Halali – Cesta kolem světa doprovodí tombola a soutěž o nejlepší kostým. V ceně vstupného je zahrnutý guláš, podávaný do 22 hodin.

Petrův zdar v soutěži
KDY: sobota 14. října od 7 do 13 hodin
KDE: rybník Kamenec, Dolní Benešov
ZA KOLIK: startovné 200 korun
PROČ PŘIJÍT: Na břeh rybníka zasednou účastníci rybářských závodů, vyzbrojeni pruty i návnadami na mlsné ryby. Nejlepší účastníci mohou podle umístění počítat s finančními nebo věcnými cenami a pro všechny bude připravena tombola, kolo štěstí i důkladné občerstvení.