KARVINSKO

Havířovské slavnosti 2023
KDY: pátek 8. září, od 14 hodin, sobota 9. září, od 12 hodin
KDE: Havířov, areál sportovní haly Slavie
ZA KOLIK: předprodej do 7. září 500 Kč/na místě 600 Kč
PROČ PŘJÍT: Havířovské slavnosti nabízejí bohatý kulturní a zábavný program pro všechny generace. Během dvou dní oslav vystoupí kapely Accpet, Lordi, Powerwolf, MIG 21, Leoš Mareš DJ show, Peter Nagy, Jiří Korn, Lucie Bílá, Tata Bojs, Wohnout a další.

Těrlické filmové léto
KDY: čtvrtek 7. září až neděle 10. září
KDE: areál Kina Svoboda
ZA KOLIK: 80 a 100 Kč
PROČ PŘJÍT: Absolutní novinky českého stříbrného plátna i polské filmy, které se do české distribuce ani nedostanou, budou k vidění na 3. ročníku česko-polského filmového festivalu Cielaf, tedy Těrlické filmové léto. Celý program najdete ZDE

FRÝDECKO-MÍSTECKO


Okresní výstava drobného zvířectva Třinec
KDY: pátek a sobota 8. a 9. září, 8 -18 hodin, neděle 10. září, 8 -13 hodin
KDE: Třinec, chovatelský areál Žižkova 267 - za tratí
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Okresní výstava králíků, drůbeže, holubů a exotického ptactva s mezinárodní účastí. Možnost nákupu chovných zvířat od specializovaných chovatelů, pro děti jízdy na koních a ponících, domácí kuchyně.

Den obce Nýdek
KDY: sobota 9. září od 14 hodin
KDE: Nýdek, U Požárníka
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Den obce nabízí bohatý kulturní program a zábavu pro všechny generace. Zahraje třeba nýdecká kapela V & M Acoustic, O.S.G. z Třince a další, od 22 hodin do 2 rána pak následuje diskotéka.

Ondřej Havelka a Melody Makers
KDY: sobota 9. září, 19.30 hodin
KDE: Frýdek-Místek, klub Stolárna
ZA KOLIK: 590 Kč
PROČ PŘIJÍT: Od okamžiku, kdy se zrodil zvukový film, nadšené publikum dychtilo nejen po mluveném slovu, ale hlavně po hudbě a zpěvu. Především hudební komedie a první filmové muzikály byly ve velké oblibě. Vlastně v žádném filmu nesměla chybět aspoň jedna písnička. Proto jsme se rozhodli náš nový koncertní program sestavit z nejhezčích písňových pokladů, které zazněly na filmovém plátně ve třicátých a čtyřicátých letech. Náš společný zážitek bude jistě umocněn tím, že si jistě v mnoha případech budeme při jejich poslechu vybavovat konkrétní scény, v nichž je většinou prudce zamilovaní hrdinové pěli. A tak zazní nejen sladké i žhavé kusy americké provenience, ale i mnohé nesmrtelné písně z nestárnoucích komedií s Oldřichem Novým, Hugem Hassem, Adinou Mandlovou a dalšími hvězdami českého filmu.

Pohádkový karneval
KDY: sobota 9. září, 15 hodin
KDE: Frýdek-Místek, zahrada Národního domu
ZA KOLIK: předprodej 100 Kč / na místě 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Sezónu letních divadélek a akcí pro děti v zahradě Národního domu zakončíme ve velkém stylu. Můžete se těšit na diskotéku pro děti, tancování, soutěže, a to všechno s postavičkami z oblíbené pohádky Madagaskar. Děti v maskách vítány.

NOVOJIČÍNSKO

Slavnost města Nový Jičín 2023 aneb Novojičínští ve vzduchu
KDY: pátek 8. září, od 19 hodin, sobota 9. září, od 9 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Nový Jičín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již osmadvacátá Slavnost města Nový Jičín přináší tradičně bohatý program pro celou rodinu: oblíbený jarmark, workshopy, výstavy a expozice, hudební a divadelní vystoupení, koncerty pro děti i dospělé. V letošním ročníku návštěvníci nahlédnou do historie i současnosti letectví a spolu se všemi zúčastněnými školami, spolky, sbory i jednotlivci se budou pomyslně vznášet mezi nebem a zemí. Slavnost i letos obsahuje bohaté hudební menu - v pátek v 17 hodin zahájí koncertní večer Tomáš Kočko & Orchestr feat. a Pěvecký sbor Ondráš Nový Jičín, poté pódium ovládne Janek Ledecký & Band. Přehlídku ukončí taneční muzika v podání mezinárodní skupiny N.O.H.A. V sobotu bude pódium patřit řadě místních sborů a souborů, vyvrcholením bude koncert slovenské legendy pop music Richarda Müllera, po kterém vystoupí Marta Jandová s kapelou. Hudební závěr obstará kapela Hospodský bordel. Součástí jarmarku budou tradiční slavnostní průvod v 15 hodin, soutěž o nejoriginálnější klobouk, různá taneční vystoupení, promítání filmů, výstava, busker scéna a mnoho dalšího. Podrobnější program je na: https://www.mksnj.cz/pravidelne-akce/slavnosti-mesta/.

Pohádková cesta parkem
KDY: pátek 8. září, od 14 hodin
KDE: Zámecký park, Odry
ZA KOLIK: zdarma, herní kartička za 20 Kč
PROČ PŘIJÍT: Zejména děti se mohou těšit na různá pohádková zastavení, pokud si zakoupí za symbolickou cenu herní kartičku, budou plnit zábavné úkoly, za jejichž splnění je čeká drobná odměna. Prodej hracích karet je do 17 hodin. Kromě pohádkové trasy se návštěvníci mohou těšit na oslíka a velblouda, dřevěný kolotoč, skákací hrad, cukrovou vatu a občerstvení.

Výstavu portrétů Jiřího Klučky uvede Petr Helbich
KDY: pátek 8. září, od 17 hodin
KDE: Muzeum Fojtství, Kopřivnice
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Vernisáž výstavy portrétních fotografií Jiřího Klučky, kterou uvede MUDr. Petr Helbich, známý lékař a fotograf, který střídavě žil v Praze a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vystavené bibliofilie vydává vlastním nákladem muzejník, sběratel umění, editor, vydavatel a mnohdy i autor Jiří Klučka z Kopřivnice, který dlouhodobě působil jako vedoucí Muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jedinečnost výstavy je především v tom, že předkládané exponáty byly dosud vystaveny pouze jednou v Galerii výtvarného umění v Ostravě a nejsou zastoupeny ve veřejných knihovnách ani sbírkách. Unikátní výstavní projekt je obohacený o fotografické portréty významných regionálních umělců pořízených v období let 1968 - 2019.

Tuning Show Kopřivnice
KDY: sobota 9. září, od 7 hodin
KDE: Polygon Tatra, Kopřivnice
ZA KOLIK: od 400 Kč
PROČ PŘIJÍT: Celodenní akce pro milovníky rychlé jízdy a vůně benzinu. Po celý den bude probíhat drift – Furt bokem, na programu jsou soutěže, volné sprinty, měřené sprinty MČR – ÚAMK – TMS 2023. Chybět nebudou nafukovací atrakce pro děti, ty, které ještě nemají deset let, mohou na akci zdarma. Parkování pro návštěvníky je zajištěno v areálu.

Štramberk představí evropské dědictví – otevřou se štoly
KDY: sobota 9. září, od 9 hodin
KDE: Štramberk
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Den otevřených dveří se uskuteční v pokusných štolách bude jistě jedním z velkých lákadel, které přichystalo město Štramberk v rámci Dnů evropského dědictví. Ukázky výbuchů ve štolách budou v dvouhodinových intervalech od 9, 11 a 13 hodin. Volně přístupné budou i Hrad a věž Trúba, jeskyně Šipka, Muzeum Zdeňka Buriana, Muzeum Šipka, kostel sv. Jana Nepomuckého, kostel sv. Kateřiny v Tamovicích, zvonice kostela sv. Bartoloměje a pivovárenská studna na náměstí vedle kašny. NA Trúbě budou od 13 hodin oslíci a také tam začnou tvořivé dílničky pro děti. Na nádvoří hradu se koná sympozium uměleckých kovářů.

Oslavy 60 let fotbalu a předpouťový Den obce Bordovice
KDY: sobota 9. září, od 13 hodin
KDE: fotbalové hřiště, Bordovice
ZA KOLIK: 100 Kč / děti do 15 let 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Oslavy 60. výročí založení fotbalového klub v Bordovicích zahájí v 14 hodin vzájemné utkání dvou starých gard Bordovic. Od 15 hodin postupně vystoupí Duo Jamaha, Valašský soubor Radhošť z Trojanovic, Team revival a skupina Katherine a Lišácká babička. Po celé odpoledne budou probíhat hry a soutěže pro děti, chybět nebudou kolotoče či skákací hrad.

Vlkovičtí hasiči slaví výročí
KDY: sobota 9. září, od 14 hodin
KDE: areál komunitního centra, Fulnek-Vlkovice
ZA KOLIK: na večerní akci – 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: SDH Vlkovice slaví 130 let od založení sboru. V kostele sv. Mikuláše ve Vlkovicích se v 10.30 uskuteční Mše svatá spojená se svěcením praporu, následuje průvod hasičů a hasičské techniky ke komunitnímu centru. Tam od 14 hodin bude ukázka techniky, vystoupí dechová hudba, fulnečtí hasiči předvedou zásah. K vidění budou historické fotografie, návštěvníci si mohou prohlédnout hasičskou zbrojnici a pro děti bude připraven skákací hrad a nebudou chybět soutěže. V 19 hodin začne večerní zábava s kapelou TNT.

Tradiční příborská Mariánská pouť
KDY: neděle 10. září
KDE: kostel Narození Panny Marie, městský park, CETRAT, Příbor
ZA KOLIK: vstup do CETRAT za 40 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pouť začne již v sobotu bohoslužbou v 18 hodin, po jejímž skončení bude troubení z věže a slavnostní vyzvánění zvonů. Nedělní mše svaté začínají v 8, 9.30 a 11 hodin. Hodinu před polednem začne v parku pouťový koncert Swingového orchestru Bedřicha Pukovce, na stejném místě začne v 16 hodin koncert Evamore. Od 9 do 16 hodin bude možné navštívit za zvýhodněné vstupné Centrum tradičních technologií (CETRAT), kde budou k vidění kopřivové šaty jako z pravěku a také gotická soška sv. Jana, Miláčka Páně, ze zaniklého dřevěného kostela ve Větřkovicích.

Lichnovská olympiáda 2023
KDY: neděle 10. září, od 15 hodin
KDE: víceúčelové hřiště, Lichnov
ZA KOLIK: neuvedeno
PROČ PŘIJÍT: Závody v pětiboji – disciplíny jsou běh na střední trať, hod do dálky, skok do dálky, překážkový běh a lezení na rychlost. Závodí se ve čtyřech věkových kategoriích, kluci a holky vždy zvlášť. Odměnou budou medaile, věcné ceny i dobroty. Prezentace závodníků je od 14.45 hodiny, půl hodiny poté bude slavnostní zahájení.

OPAVSKO

Pivaři všech značek, spojte se!
KDY: sobota 9. září od 15 hodin
KDE: náměstí C. Lelka, Dolní Benešov
PROČ PŘIJÍT: Pivařský svátek má pro milovníky tohoto moku půvab už sám o sobě, ale vhodně ho doplní program dolnobenešovských Pivních slavností. Úvod zajistí Městský orchestr mladých, který následně vystřídá skupina Tři vykřičníky, po ní vystoupí známý zpěvák P.E.T.R., ještě známější zpěvačka Heidi Janků a sérii živé hudby a zpěvu uzavře Gross Orchestra. Od 24 hodin bude diskžokej pouštět hudbu pro vytrvalce.

Bezručova Opava – koncert
KDY: pátek 8. září od 20 hodin
KDE: kino Odboj Opava
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Opavské Komerční duo Kyklop se zakomponováním elektronických nástrojů, samplů a basové kytary dostává na hranici extrémního popu, využívajícího psychedelicky rockové i taneční melodie, prvky hiphopu, funku, house, drum and base apod. Atmosféru vystoupení dotváří svými úchvatnými, tematicky laděnými projekcemi VJ Penguin. V těchto dnech kapela pracuje na nové nahrávce obsahující množství nejnovějších hitů, která bude na koncertu pokřtěna. Dvojkoncertem program udělá hudební kabaret kapely Střídmí klusáci v kulisách višní. Střídmí klusáci jsou svérázná kapela, hrající autorskou tvorbu, která propojuje hudbu s divadlem, poezií a stand-up comedy. Texty jejich písní odrážejí každodenní život a radosti i strasti mladé generace.

Bezručova Opava - Pohádka a beseda
KDY: neděle 10. září
KDE: Loutkové divadlo a KUPE, Opava
PROČ PŘIJÍT: Pohádkové dopoledne pod názvem Z pohádky do hádky a zase zpátky připravili pro děti od tří let studenti ostravské konzervatoře v 10 a 16 hodin. V zahradě u Loutkového divadla bude od 9 do 13 ještě doplňkový program s názvem Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty. Na dospělé čeká od 17 hodin v KUPE beseda s opavskou rodačkou, skladatelkou Markétou Dvořákovou s ukázkami operní tvorby pod názvem Náhoda v hudbě i životě. Protagonistka se s návštěvníky podělí o to, jak náhoda zasahuje do jejího profesního i osobního života. Jako ukázku ze svého díla s demonstrací principu náhody vybrala čtyři opery. První, Žirafí operu napsala sama, další tři pak už jako týmová díla s emeritním rektorem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Ivo Medkem. Vstupné je dobrovolné.

Festival pro všechny generace
KDY: sobota 9. září od 10 hodin
KDE: areál Masarykovy střední zemědělské školy, Opava
PROČ PŘIJÍT: Dosečný věnec je název festivalu, který škola představí návštěvníkům všech věkových kategorií v jeho premiéře. V unikátní kombinaci různých žánrů mohou vybírat z Pohádkové stezku, jaká jinde k vidění není. Vede v ručně malovaných kulisách, inspirovaných světem pohádek Josefa Lady a každý účastník si z ní odnese i malý dárek. Další stezky zavedou zájemce do minulosti zemědělství nebo na návštěvu zajímavé flóry našeho kraje. Pohádkový den bude po setmění mít i pohádkové zakončení v podobě pohádky Největší dar, promítnuté přímo na školní budovu s účastí její režisérky Marty Gerlíkové. Část festivalového programu bude patřit slavnostnímu vyhlášení básnické soutěže Davida Stypky pod názvem Čaruj. Vítěze vybere odborná porota a ocenění mu předá básníkova matka Marie Stypková. Neodmyslitelnou součástí každého festivalu bývá hudba a v případě Dosečného věnce to bude studentská kapela Dobrý pokus a držitelka Ceny Jantar, zpěvačka Nika. Skvělou atmosféru programu, který potrvá nepřetřžitě až do 22 hodin, dodá koncert fenomenální Hrubé hudby, spojením nu-jazzové kapely Lesní zvěř, Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky. Dosečný věnec nezapomene ani na chuťové buňky svých návštěvníků nabídkou pestré palety pokrmů, nápojů a delikates.

Otevřené bunkry odhalí nedávnou minulost
KDY: sobota 9. září od 10 do 17 hodin
KDE: Darkovičky, Šilheřovice a Milostovice
PROČ PŘIJÍT: Pro zájemce o nevšední zážitky v Opavském Slezsku bude zpřístupněno hned šest pěchotních srubů s komentovanými prohlídkami. Dostanou tak možnost možnost podívat se do míst, která nejsou běžně přístupná. Díky obětavé práci provozovatelů a majitelů opevnění se podařilo objekty navrátit do téměř původních stavů. Stala se z nich muzea, věrohodně odrážející tehdejší atmosféru i provedení. Účastníci se o nich a jejich době hodně dozvědí a uvidí mnoho zajímavostí. Akci zpestří také doprovodný program a soutěžní karta pro sbírání razítek, což si užijí především děti. Hrací karty nebo mapový průvodce bude k dispozici na každém stanovišti . Konkrétně budou navštíveny sruby U posedu v Šilheřovicích, Alej v Darkovičkách, bunkry Jaroš, František a Signál u Darkoviček a objekt čs. opevnění U Trigonometru v Milostovicích.

Sportovci mají svůj festival
KDY: sobota 9. září od 9 do 18 hodin
KDE: OC Breda&Weinstein
PROČ PŘIJÍT: Sportovní festival Opava 2023 bude letos už po šesté oslavou sportu. Na návštěvníky čekají ukázky nejrůznějších sportovních odvětví, prezentace oddílů a klubů a samozřejmě možnosti aktivně se zapojit a vyzkoušet si své pohybové nadání. Chybět nebude ani doplňkový program, vyplněný soutěžemi a exhibicí.

Žhavé taneční vystoupení
KDY: pátek 8. září od 20 hodin
KDE: kulturní dům Vítkov
ZA KOLIK: 200 Kč
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníci zažijí atraktivní vystoupení dokonale svalnaté a naprosto nekonvenční pánské taneční skupiny California Dreams, které pobaví nejenom přítomné dámy. Vznikla začátkem roku 2009, inspirována slavnou americkou taneční skupinou Chipp'n'dales a od té doby má za sebou stovky vystoupení. V ceně vstupného je drink.

Nachmelený víkend
KDY: pátek 8. a sobota 9. září od 17 hodin
KDE: Obecní dům a hospoda na hřišti, Strahovice
PROČ PŘIJÍT: Program nese zcela výstižný podtitulek Z knajpy do knajpy. Určený je především dospělým návštěvníkům, ale v doprovodném programu nezapomíná ani na děti.

Obci budou vládnout kola
KDY: pátek 8. a sobota 9. září
KDE: areál Na skládce, Rohov
PROČ PŘIJÍT: Rohovský cyklocross začíná v pátek od 16 hodin Handicapem cross a v sobotu bude mít pokračování od 11 hodin Cyklocrossem. Občerstvení pro návštěvníky bude zajištěno stejně jako skákací hrad pro děti a hudební část bude mít na starost DJ Petr.

Zámecké (po)hodování a zábava pro děti
KDY: sobota 9. a neděle 10. září
KDE: Kravaře
PROČ PŘIJÍT: K sobotní pohodě přispěje od 14 hodin Zámecké (po)hodování s burčákem, vínem, pivem a grilovanými specialitami, pohodovou muzikou, komentovanými prohlídkami zámeckého parku a chybět nebude ani zábava pro děti. Dokonalou zámeckou atmosféru navodí i projížďky kočárem. V neděli je na farní zahradě od 14 hodin připravený zábavný program s názvem Putování s pejskem a kočičkou, určený dětem.

Koncert pro dobrý účel
KDY: sobota 9. září od 15.30 hodin
KDE: kulturní dům Hať
ZA KOLIK: 290 Kč
PROČ PŘIJÍT: Sálem zazní humanitárně zaměřený koncert, nazvaný Pomozte nám vrátit úsměv dětem. V programu vystoupí skupina Naživo, Mirka a Ondrej i žáci bohuslavické ZUŠ. Výtěžek z akce je určený pro hendikepovaného chlapce z Ludgeřovic.

OSTRAVA

Fajront pod hradem a na hradě
KDY: sobota 9. září od 15 hodin
KDE: Slezskoostravský hrad, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oficiální část programu, jako slavnostní ceremoniál spojený s prezentací jednotlivých spolků, stužkováním praporů a předáním světla sv. Barbory a putovního praporu a následný koncert v amfiteátru hradu, je primárně určena pro zvané účastníky. Pro veřejnost pouze do naplnění kapacity. Pro širokou veřejnost bude v dalších částech hradu a podhradí připraven další program - koncerty, přednášky, divadelní představení, ale i na doprovodný program v podobě tematických stánků, programu pro děti, prezentací partnerů a dalších aktivit. Veškeré informace na oficiálním webu akce Fajront - Fajront.ostrava.cz.

Festival Bambifest Ostrava
KDY: sobota 9. září od 10 do 19 hodin a neděle od 10 do 17 hodin
KDE: u Koliby v Bělském lese, Ostrava-Jih
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Druhý zářijový víkend bude v Bělském lese znít dětský smích, hudba, ale také hasičská houkačka. Bambifest ukáže jaké možnosti trávení volného času mají děti na Ostravsku. Výběr aktivit je zde opravdu rozmanitý. Návštěvníci si mohou vyzkoušet také uzlování u vodáků, resuscitaci na figuríně, kuželky, parkour, tanec, bojové sporty a další. Představí se zde 42 organizací s nabídkou trávení volného času pro dětí a mládež. Je připraven i doprovodný program partnerských institucí a vystoupení, V sobotu lze navíc na festival dorazit (svézt se) historickou tramvají. Sobotní program završí koncert kapely Tomáš Adámek & ToMášJedno a po ní akce Cyklosvětluška – charitativní nesoutěžní cyklojízda a pěší chůze. Po celou dobu nebudou chybět dobrovolní hasiči s ukázkou své techniky, proběhnou ukázky zásahů hipologů a kynologů Městské policie Ostrava a pro děti zde samozřejmě nebude chybět velký skákací hrad a bungee trampolíny nebo také malování na obličej.

Jízdy Barborkou a Komárkem
KDY: sobota 9. září
KDE: město Ostrava
ZA KOLIK: Komárek zdarma / Barborka 30 Kč, děti od 6 do 15 let 15 Kč
PROČ PŘIJÍT: Vyhlídkové jízdy historickými tramvajemi po Ostravě se uskuteční u příležitosti konání dvou významných akcí - jízdy Barborkou u příležitosti konání Setkání hornických měst, jízdy Komárkem pak v rámci Bambifestu. Barborka bude jezdit za v trase Hlavní nádraží – Křižíkova – Stodolní – Výstaviště – Hranečník a zpět. Poprvé vyjede z Hlavního nádraží 13:14, dále v hodinovém intervalu, v 19:14 naposledy. Odjezdy z Hranečníku pak budou rovněž co hodinu od 13:38, poslední 19:38.Jízdné se bude platit ve výši 30 korun dospělý (15 děti) u průvodčího ve voze. Jízdy Komárkem povedou v trase Zábřeh – Svornosti – Kino Luna (dočasná zastávka na ul. Svornosti) a zpět. Poprvé vyjede ze Zábřehu dopoledne v 9:50, dále pak bude vyjíždět co 20 minut až do 17:50. Od Kina Luna vyjede poprvé dopoledne v 9:55, ve 20minutovém intervalu až do 17:55. Jízdy Komárkem jsou zdarma.

Fashion Storm v Ostravě
KDY: sobota 8. září od 15 hodin
KDE: Dalní oblast Vítkovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Čtvrtý ročník módní akce Fashion Storm se letos bude konat 8. září v Národním zemědělském muzeu v Dolní oblasti Vítkovic. Od 15 do 18 hodin bude připravena prodejní prezentace zajímavých lokálních udržitelných značek, spojená s příběhy firem a workshopy. Na tuto část je vstup zdarma. V 18 hodin pak startuje módní přehlídka moravskoslezských návrhářů a hostů z Brna a Zlína. Odpolední část nabídne prodejní expozice výrobků lokálních značek jako Baiga, TOOPdesign, Ateliér na tvrzi, Sugkrasisa, MarVa de Luxe, Záhir cosmetics nebo výstavu kabelek a šatů, které vytvořili studenti AVE ART ze starých map. Připraven je workshop Lucie Bielakové a její značky Megakytky, v 17 odstartuje Módní policie stylisty Luďka Šmehlíka. Zájemci se dozvědí také příběhy jednotlivých značek. Módní show od 18 hodin je placená část, vstupné činí 390 Kč. Kromě přehlídky se mohou návštěvníci těšit na známé blogery a influencery, večerem provede herečka Ivana Jirešová.

Venkovské Trojhalí
KDY: pátek 8. až neděle 10. září od 10 do 18 hodin
KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava
ZA KOLIK: 90 Kč, děti do 130 cm a senioři nad 65 let vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Čeká Vás výstava traktorů, historických pluhů, výstava zemědělské techniky, výstava zvířat od králíků, hus, kachen, holubů, až po ovečky a oslíka z farmy Bludička. Skok do sena z vlečky, výborné občerstvení a pivo z lokálních pivovarů a mnoho dalšího. V rámci doprovodného programu bude také program hudební - cimbálová muzika.

Barista Cup Ostrava
KDY: sobota 9. září
KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Barista Cup Ostrava oslaví 10. výročí a vy můžete být u toho. Tématem je letos narozeninová párty. Konfety, hudba, skvělé jídlo i dort a hlavně kafe. Hlavním bodem programu je soutěž baristů v přípravě espress a mléčných nápojů pod drobnohledem zkušených porotců. Návštěvníci se mohou těšit na kávu z těch nejzajímavějších pražíren celé České republiky i zahraničí. Celý festivalový den pobaví širokou veřejnost i kávové profesionály. Nebudou totiž chybět zajímavé přednášky, workshopy nebo cupping, latte art stage.

Jih žije vínem
KDY: sobota 9. září od 11 do 20:30 hodin
KDE: náměstí Ostrava-Jih, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již 3. ročník vinařského festivalu láká na den plný vína, skvělého jídla, hudby a zábavy pro dospělé i děti. 14 vinařských stánků s víny z Moravy, Rakouska, Španělska i jižní Ameriky, restaurace z Ostravy, hudební vystoupení, folklórní vystoupení, známí moderátoři.

Hornický den na Dole Michal
KDY: sobotu 9. září
KDE: Důl Michal, Ostrava-Michálkovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Připraven je bohatý program pro děti i dospělé.

Ostrava žije první pomocí
KDY: sobota 9. září od 10 do 17 hodin
KDE: areál na Landeku, Ostrava-Petřkovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Jedná se o největší preventivně vzdělávací akci věnovanou poskytování první pomoci v Moravskoslezském kraji. Připraven je celodenní program pro návštěvníky, dále soutěž složek IZS, zážitkové trasy, workshopy.

BRUNTÁLSKO

Bruntálské indiánské léto
KDY: sobota 9. září, od 18 do 23 hodin
KDE: Společenský dům Bruntál
ZA KOLIK: dospělí 150 Kč, do 15 let 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Letošní BIL bude trošku jiný, než ty předchozí, protože je to kulatý 20. ročník, který nabídne tři výroční koncerty kapel Hop Trop a Samson, Robert Křesťan a Trapeři, Nezmaři 45 let.

Sovinecké šelmování
KDY: sobota 9. a neděle 10. září
PROČ PŘIJÍT: Víkendová akce na hradě je věnována všem milovníkům přírody a zvířat. Návštěvníci se dozví mnoho zajímavosti z oblasti ochrany přírody, o šelmách, které se znovu vrací do české přírody, o činnosti záchranné stanice pro poraněná nebo jinak ohrožená zvířata nebo o sokolnictví. Kromě klasických prohlídek s průvodcem bude připraven také oblíbený Sovinecký rébus a speciální okruh pro děti a rodiny s dětmi. Malí i velcí návštěvníci si budou moci vyzkoušet odlévání zvířecích stop a poznat o které zvíře se jedná, připraveno bude i mnoho dalších poznávacích stanovišť a her. Soutěže budou zaměřené na poznávání přírody. Chybět nebude ani představení činnosti záchranných stanic a přednášky o ochraně přírody, dále sokolníci s ukázkami odletů a příletů dravých ptáku a ukázky kovářského řemesla s kovářem Jardou.