KDY: v sobotu 28. září od 8 hodin
KDE: železniční stanice Bohumín

Také v letošním roce nabídne Regionální den železnice program pro celou rodinu. Na tzv. „Ostravské kolečko“ vyjede v sobotu v 8 hodin z bohumínského nádraží historický parní vlak tažený lokomotivou 464.202 „Rosnička“. Přes zastávky Ostrava hl.n, Ostrava-Stodolní, Ostrava střed, Ostrava-Kunčice, Ostrava-Vítkovice, Ostrava-Svinov a Ostrava hl.n. dojede v 9:45 zpět do Bohumína.

Další zvláštní vlak vyrazí po vlečkách společnosti AWT, po části staré Košicko-bohumínské dráhy. Parní vlak odjede z Bohumína v 10.15 hodin a přes Český Těšín, Třinec a Bystřici přijede ve 12:07 hodin do Návsí. Na zpáteční jízdu po stejné trase se pak vydá z Návsí ve 13.38 hodin.

Ilustrační foto.
Řidička srazila ženu na přechodu, vrtulník chodkyni transportoval do nemocnice

Program regionálního Dne železnice začne na bohumínském nádraží už v 9 hodin, slavnostní zahájení je v plánu krátce před desátou hodinou. Celodenní program zahrnuje vedle jízd zvláštních vlaků také hudební vystoupení, atrakce a loutková představení pro děti, k dostání bude také železniční literatura. Koordinátor ODIS bude prezentovat svůj výstavní autobus ODISbus.

V bohumínském depu kolejových vozidel si pak návštěvníci prohlédnou jednotlivá pracoviště. V rámci dne otevřených dveří tak budou mít jedinečnou příležitost podívat se do míst, která veřejnosti nejsou běžně přístupná.

Akce Pojď hrát hokej v Havířově.
OBRAZEM: Děti v Havířově se seznámily s hokejovým prostředím

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839, již před 180 lety.

Den řemesel v Bohumíně.
V Bohumíně ve středu pořádají Den řemesel
Ilustrační snímek
Lidé budou sportovat, aby pomohli dětem. Zúčastnit se může každý