Čechům ovšem Chorvatsko zatím nikdo neznechutil. Na špici nejoblíbenějších destinací se drží dlouhou dobu a výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber uvedl, že tam zůstalo i letos.

„V Chorvatsku sice letos oproti loňsku zdražili, ale je to stejné jako u nás. Oproti loňsku je naopak příznivější kurz koruny vůči euru,“ doplnil.

Češi si i přes zdražování dovolenou u moře ujít nenechají. Ušetří raději jinde. Ilustrační foto
Krize a zdražování? Dovolenou u moře si Češi neodřeknou, šetří jinde

Z pohledu ekonomů to ale tak jednoznačné není a třeba právě Chorvatsko nevychází zrovna nejlépe. Když se tuto zemi rozhodne navštívit čtyřčlenná rodina, měla by počítat s tím, že ji vyjde pobyt asi o deset procent dráž než v minulém roce.

„Nejhorší dovolenkovou destinaci z pohledu inflace pro takovou rodinu letos představuje Maďarsko, kde si oproti loňsku připlatí 28,4 %. Následuje dovolená v Česku (16,6 %), Polsku (15,3 %) a bohužel i v oblíbeném Chorvatsku (9,6 %),“ nastínil hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

S dražší dovolenou je pak potřeba počítat i v Polsku. Na snímku hlavní město Varšava.S dražší dovolenou je pak potřeba počítat i v Polsku. Na snímku hlavní město Varšava.Zdroj: ČTK

Rodinám se naopak vyplatí vyrazit na Maltu. Tam jsou ceny oproti loňsku nižší o více než šest procent. „Naším tipem pro bezinflační dovolenou v této kategorii je jednoznačně Malta. Žhavé středomořské klima vhodně doplňuje meziroční pokles cen vnitrostátní autobusové dopravy, vstupenek na poznávací atrakce a velice umírněná inflace cen ubytování,“ míní Hradil.

Zájem o severské země roste 

Zajímavé by letos pro cestovatele mohly být i severské země, kde si řada Čechů letní dovolenou zřejmě vůbec nedokázala představit. Takové Švédsko je oproti loňsku levnější pro cestující pár nebo pro lidi, kteří mají dovolenou spojenou především se zábavou, a to o šest procent.

Dubrovník v Chorvatsku
Dovolená v Chorvatsku se prodraží. Důvod není přechod na euro, ale inflace

„Inflačním vítězem v této kategorii je sice Švédsko, ovšem naším dovolenkovým tipem se stává Nizozemsko. Cenový vývoj je zde pro party taktéž příznivý a speciálně Amsterdam k tomu nabízí vyhlášenou klubovou scénu, liberální regulaci omamných látek a pro fajnšmekry i proslulou čtvrť červených luceren,“ vysvětlil Hradil.

Stockholm ve Švédsku.Stockholm ve Švédsku.Zdroj: ČTK

Zlevnilo také Norsko. „Češi letos budou v Norsku po zohlednění kurzového vývoje disponovat o zhruba 12 procent vyšší kupní silou než loni,“ spočítal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Přesto je tato země pro našince stále ještě drahá.

Nicméně zrovna severské státy se postupně dostávají do popředí zájmu českých turistů. „Zatímco dříve se třeba na Lofoty prodávaly desítky zájezdů, dnes jsou to už stovky,“ potvrdil Veber.

Maďarsko či Slovensko podražily 

Zřejmě největší zdražení po zohlednění inflace a kurzu koruny čeká Čechy v Maďarsku. A je jedno, jestli tam vyrazí s rodinou nebo jako zamilovaný pár, jednotlivec či za zábavou po místních klubech. Vždy musí počítat s tím, že oproti loňsku tam budou ceny nejméně o čtvrtinu vyšší. S dražší dovolenou je pak potřeba počítat i v Polsku nebo na Slovensku.