Kudy se jde k čůrající holčičce:

| Video: Youtube

Jaenneke Pis. Odvážná socha uprostřed belgického Bruselu. I když nemá tak zajímavou minulost jako podobně velký a podobně vyobrazený bruselský čůrající chlapeček, budí hodně pozornosti i vášní. Socha čůrající holčičky vznikla v roce 1987 z iniciativy místních obchodníků s cílem přilákat do své ulice více návštěvníků a zlepšit tak podmínky pro své podnikání, připomenul web Amazing Belgium.


Nahrává se anketa ...

Slavnostního odhalení se tehdy zúčastnila podle webu Visit Brussels i bývalá maďarsko-italská pornohvězda, italská poslankyně a zpěvačka přezdívaná Cicciolina. Ta proslula hlavně díky svým projevům pronášeným na veřejnosti s odhalenými ňadry.

Sochu Jaenneke Pis konkrétně vymyslel obchodník, sochař a majitele několika restaurací Denis-Adrien Debouvrie.

„Jaenneke Pis klade důraz na rovnost mezi muži a ženami,“ uvedl web Amazing Belgium.

Kde se Jaenneke Pis nachází

Jaenneke Pis byla umístěna do malé slepé ulice Impasse de la Fidélité, prakticky ve stejné vzdálenosti od náměstí Grand Place jako čůrající chlapeček, pouze v opačném směru.

Bruselské trio: Čůrá holčička, chlapeček i pes

„Aby nemohla být snadno ukradena jako kdysi její klučičí protějšek, je Jaenneke Pis umístěna v noci za mřížemi,“ připomenul web Introducing Brussels.

Legenda, co slibuje za peníze věrnost

Jak ještě uvedl turistický web Visit Brussels, k soše čůrající holčičky se váže zajímavá legenda. Spočívá v tom, že kdo ze zamilovaných vhodí do kašny minci, tomu Jaenneke Pis zajistí partnerovu věrnost.

„Mince jsou pak z vody vybírány a věnovány na dobročinné účely,“ uvedl Visit Brussels.

Jak čůrající holčičku hodnotí turisté

Nutno dodat, že Jaenneke Pis není tak populární jako její protějšek Manneken Pis. Alespoň soudě podle turistického webu TripAdvisor, kdy asi půlmetrové soše nahé dívky zhruba 1500 recenzentů přisoudilo průměrné hodnocení, tedy trojku.

„Možná k ní neberte lidi, kteří se snadno urazí,“ uvedl ve své recenzi na webu TripAdvisor cestovatel hodnotící pod přezdívkou burygirlkeeper.

„Nic opravdu zvláštního, jen další turistická atrakce,“ uvedl zase americký turista s nickem KCC09876.

„Ale je to roztomilá věc, kterou je hezké vidět v reálném životě. Nechoďte sem však s velkými očekáváními, jen se zvědavostí. Jinak budete zklamáni,“ radí na turistickém webu recenzentka s nickem SZ.