Místa na Zemi, kde se lidé dožívají přes 100 let:

| Video: Youtube

Modré zóny mohou být cílem bádaní řady vědců, jak lidem prodloužit život. V těchto lokalitách jsou totiž lidé nejzdravější a rovněž se často dožívají vysokého věku. Stojí za tím především konkrétní strava a životní návyky. Za celým projektem hledání takzvaných modrých zón stojí výzkumný pracovník, pedagog, autor, producent, vypravěč Dan Buettner, který více než deset let pracoval na vyhledání těchto míst. To vše s pomocí National Geographic Society.

„Kritériem pro označení modrých zón byla nejen vysoká koncentrace jedinců starších 100 let, ale také větší množství lidí, kteří zestárli bez zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby, obezita, rakovina nebo cukrovka,“ uvedl známý cestovatelský web National Geographic. Celkově se Danu Buattnerovi podařilo najít 5 oblastí, která stanovená přísná kritéria splňují.


Nahrává se anketa ...

1. Ostrov Ikaria v Řecku

Tento ostrov kousek od pobřeží Turecka v Egejském moři má jednu z nejnižších úmrtností lidí středního věku a také minimální míru demence na světě.

„Pije se zde silné červené víno, v noci hraje domino a nikam se nespěchá. Je tu i čistý vzduch a členitý terén, díky kterému zde místní mají i dostatek pohybu,“ uvedl web Blue Zones.

Lidé si zde dopřávají tradiční středomořskou stravou, která je bohatá na zeleninu a zdravé tuky a obsahuje jen menší množství mléčných a masných výrobků.

close Obyvatelé Ikarie si umí užívat života. Nespěchají, radují se a kvalitně odpočívají i jí. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Obyvatelé Ikarie si umí užívat života. Nespěchají, radují se a kvalitně odpočívají i jí.

2. Ostrov Okinawa v Japonsku

Okinawa je součástí subtropického souostroví ovládaného Japonskem. Opravdu požehnaného věku zde dožívají zejména ženy. Místní si potrpí na stravu bohatou na zeleninu a potraviny s antioxidačními účinky, konzumují pouhou třetinu průměrného japonského příjmu cukru a svá jídla jedí na malých talířích.

„Pravidelně také cvičí, ale zase ne příliš intenzivně. A jedí pouze do osmdesáti procent sytosti. To je v souladu se starodávnou moudrostí, která radí před přejídáním,“ uvedl web BBC.

close Modré zóny života podle Dana Buettnera. info Zdroj: Deník/Tomáše Marek zoom_in

3. Villagrande Strisaili v Itálii

Jak konstatoval web National Geographic, hornaté vysočiny italského ostrova Sardínie se mohou pochlubit nejvyšší koncentrací stoletých mužů na světě. Konkrétně pak město Villagrande Strisaili v provincii Ogliastra.

Jak připomíná web Italia, za dlouhověkostí zde stojí hlavně soulad života s tamní přírodou.

„Hlavním faktorem pro udržení vynikajícího zdraví je správná výživa a především šetrný způsob získávání a přípravy potravin. Maso, zelenina, ovoce. To vše zde místní mají v absolutní bio kvalitě,“ konstatoval odborný web Nurse Time.

Dále jde zde minimum kuřáků a alkoholiků, byť každodenní popíjení menšího množství kvalitního červeného vína místní rozhodně nezavrhují. Naopak.

4. Loma Linda v Kalifornii v USA

Loma Linda je oblast, kde žije komunita asi 9000 zastánců církve Adventistů sedmého nebe. Web Blue Zone o nich uvedl, že žijí v průměru až o 10 let déle, než je americký průměr.

„Jejich dlouhověkost lze přičíst vegetariánství a pravidelnému cvičení. Navíc adventisté nekouří ani nepijí alkohol,“ uvedl Blue Zone.

Jejich fyzická aktivita však nepředstavuje žádné vrcholné výkony. „Každodenní procházky však adventistům pomáhají snížit pravděpodobnost onemocnění srdce a některými druhy rakoviny,“ uvedl Blue Zone.

Jejich takzvaná biblická strava je bohatá na vybrané obilniny, ovoce, ořechy a zeleninu

5. Polostrov Nicoya v Kostarice

Podle National Geographic v této oblasti Střední Ameriky mají obyvatelé nejnižší míru úmrtnosti ve středním věku na světě a je zde druhá nejvyšší koncentrace mužů, kteří se dožívají alespoň 100 let.

Jak na základě různých zdrojů shrnul web Insider, mnoho nicoyských mužů vítá ráno jízdou na koních po horách a vydatnou snídaní gallo pinto (tedy rýže s fazolemi), domácími kukuřičnými tortillami a kávou.

Zároveň se místní obyvatelé vyhýbají průmyslově zpracovaným potravinám a jedí relativně málo masa. Pijí i místní vodu bohatou na vápník.  „Vyšší hladiny vápníku by mohly vysvětlit nižší výskyt srdečních chorob, silnější kosti a také méně zlomenin kyčle, než je průměr,“ uvedl Insider.

Rovněž hodně dbají na odpočinek, který neváhají vyměnit za práci, což snižuje míru stresu. Na druhou stranu jsou fyzicky velmi aktivní, dopřávají se dlouhé procházky a dřevo si neváhají nasekat, i když jim je přes 80 let. Pohyb je zkrátka pohyb.