close Vladimír Hron. info Zdroj: Se svolením Vladimíra Hrona zoom_in Vladimír Hron. „Kdysi, když zámek Jezeří ještě vypadal jinak než dnes, jsem ho navštívil s Lucií Bílou. Procházeli jsme ho a já jí vyprávěl, že se tady natáčel Ples upírů a přidal řadu strašidelných historek. Ona se bála a držela mě za ruku. Byl to tehdy zajímavý podvečer,“ vzpomínal po letech s tím, že vlastně přímo naproti samotnému zámku se navíc nachází nikdy nedokončená takzvaná Čertova kaple.

Jedná se o hraběcí pohřební kapli někdejších majitelů zámku, rodu Lobkoviců, která zůstala nedostavěna. Jejím autorem byl italský architekt Andreas Altomonte (1699 – 1780). Výstavba začala v roce 1753. Stavební kámen byl dovážen z kamenolomu na Salesiově výšině mezi Loučnou a Osekem na Teplicku. Střecha kaple se opakovaně zřítila a stavbu provázaly finanční těžkosti, což vedlo k jejímu opuštění.

Podle pověsti zůstala kaple nedokončená kvůli smrti stavitelů. Majitel zámku Jezeří Ferdinand Josef z Lobkowicz chtěl vybudovat kapli s trnem z Kristovy trnové koruny, ze které by se stalo poutní místo. Během stavby jej však usmrtil padající kámen. Jeho bratr Oldřich Felix z Lobkowicz ve výstavbě pokračoval, i on však byl smrtelně zraněn stromem pokáceným na stavební dříví.

Klenbu kaple prý zničil ďábel v podobě velkého černého jelena. Nikdo z rodiny Lobkoviců se pak již nesnažil ve stavbě pokračovat a kaple zůstala nedokončena.

Vladimír Hron (*25. června 1966, Most) je český moderátor, zpěvák, komik a imitátor. Za své působení získal několik televizních cen TýTý.

Jezeří, německy Eisenberg

Byl to původně hrad přestavěný na zámek. Je také nazýván zámkem na rozhraní dvou světů. Někdejší hrad nechal postavit mezi lety 1355 a 1365 Nevlas ze Rvenic, který předtím sídlil na tvrzi v nedalekých Albrechticích.

close Zámek Jezeří. info Zdroj: Deník zoom_in Zámek Jezeří. Za II. sv. války zde byla pobočka koncentračního tábora Flossenbürg a zajatecký tábor pro prominentní osoby, mezi které patřil například Pierre de Gaulle, bratr pozdějšího francouzského prezidenta Charlese de Gaulla, nebo lékař Bernard Ménétrel, syn bývalého ministerského předsedy Michael Clémenceau, Dr. Bernard Menetrel - osobní lékař maršála Pétaina nebo princ Michael Montenegro.

Také dvojice Poláků – kryptologů - Gwido Langer a Maksimilian Ciezky. Ti se ještě před vypuknutím války podíleli na prolomení kódů základní verze německého šifrovacího přístroje Enigma.

V poválečných letech zámek chátral a došel značné devastaci, na níž se podílely instituce, které v něm sídlily nebo jej vlastnily. Zámek, o který nyní pečuje Národní památkový ústav, unikl zkáze hrozící kvůli těžbě uhlí.

Zámek je otevřený veřejnosti. V roce 2020 byl zámek jako první česká památka zapsán na seznam nejohroženějších památek Evropy, který zveřejňuje organizace Europa Nostra.