Výlet do pradávného paleolitu, ale také návrat do současnosti. Pokud se vydáte do Přerova a rozhodnete se jít po stopách naučné vlastivědné stezky „Předmostím až do pravěku“, čeká vás sonda do slavné historie jednoho z nejvýznamnějších nalezišť lovců mamutů.

Vaši cestu však bude prolínat také pohled do moderní doby na místech, kde lidé zanechali první stopy před 25 až 30 tisíci lety.

close Mamutí stezka info Zdroj: Deník/Ivan Němeček zoom_in Mamutí stezka

Putování začíná u pětimetrového obelisku s názvem Sonda do pravěku od olomouckého sochaře Rudolfa Chorého. V přilehlém infocentru se zvědavci dovědí všechny zajímavosti nejen o bohaté historii dnešního přerovského sídliště s názvem Předmostí.

Pak už na vás čeká přibližně osmikilometrová trasa, na které k vám skrz informační tabule promlouvá průvodkyně Pražínka. Přes Památník lovců mamutů, kde lze na vlastní oči vidět výsledky nejnovějších archeologických výzkumů, kopec a významné naleziště Hradisko se dostaneme nad nově vybudovanou dálnici, která jakoby připomínala, kam až se lidstvo za desítky tisíc let posunulo.

Kde burácejí motory

Pro fanouška sportu to nejzajímavější však přichází po zdolání Čekyňského kopce. Na tom se totiž nachází závodiště Přerovská rokle, která pravidelně hostí ty nejvýznamnější autokrosové závody. V srpnu opět bude dějištěm mistrovství Evropy.

close Mamutí stezka info Zdroj: Deník/Ivan Němeček zoom_in Mamutí stezka

Nahoře na Přerov shlíží také jeden z maskotů města. Mamutík Tom je oblíbenou zastávkou cyklistů, kteří se u třímetrové sochy mamutího mláděte z dílny Pavla Stejskala rádi vyfotí. Také se zde nachází jedno z nejkrásnějších přírodních zákoutí na Přerovsku.

Příjemný, nenáročný výlet pro každého. To je procházka po mamutí stezce u Přerova, v jejímž okolí toho samozřejmě je k vidění daleko více než devět vyznačených stanovišť. Tedy vlastně momentálně sedm, o dvě z nich se totiž „postarali“ vandalové.

Vydejte se třeba na trasy turistického Pěškobusu, prohlédněte si vinice, Knejzlíkovy sady s památníkem, zvonkohrou či amfiteátr. A na závěr klidně navštivte Muzeum Komenského v centru Přerova.

close Cesta lovců mamutů u Přerova info Zdroj: se svolením mapy.cz zoom_in Cesta lovců mamutů u Přerova