Se 7 letou vnučkou podnikám "babské" výlety od jejich 3 let. Prošly jsme blízké i vzdálenější okolí, navštívily muzea, přírodní zvláštnosti, parky, i zahrady. Teď mi do oka padla upoutávka na soukromou Botanickou zahradu pana Otakara Potyku.

Orlová je z Havířova, co by kamenem dohodil, obeslala jsem pana Potyku e-mailem, našla spojení a vyrazily jsme se Sárinkou na výlet, na který zcela jistě nezapomeneme. Přivítal nás pan majitel a provedl kouzelnou krajinou nádherných kaktusů a sukulentů. Vnučka uvítala i zvířátka, králíčky, křečky a nezbedného kozlíčka, chystá se tady i koutek pro ty nejmenší. Inu, práce, jak na "kostele".

Pro veřejnost je zahrada přístupná teprve od loňska. V několika sklenících je umístěno kolem 5500 druhů kaktusů a sukulentů, některé staré až 120 let,většina rostlinek vyrostla ze semínek. Je to jemná práce, kdy musí být člověk zapálen pro věc, mít čas a velkou trpělivost. Má zde také mimořádné exempláře zařazení do Cites 1- tedy Přísně chráněné, rostliny pocházejí z Bolívie, Brazílie, Argentíny, USA a dalších zemí. Přiznám se, že jsem dlouho neviděla tolik krásy pohromadě a tolik nadšení stran majitele a provozovatele zahrady.

Věřím, že pan Potyka získá svého nástupce a pokračovatele, že zahrada bude i pro školy a učiliště cennou "vyučovací" pomůckou a utuží v nich smysl pro krásu a estetično a bude pro děti a mládež "kontaktním" místem s přírodou. Také inspirací pro budou zapálené pěstitele těchto rostlinných "skvostů. Pokud se chcete kochat i nabrat i něco znalostí o kaktusech a sukulentech, vyražte s dětmi na inspirativní výlet do Botanické zahrady v Orlové. Na netu najdete kontakt o otevíracích hodinách i adresu objektu.

Jarka Bernatíková